Skocz do zawartości
Gość

Jak poprawnie skasować partycję dysku SSD-Iridium Pro?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zacznę od tego, że wiedzę mam sprzed 4 lat kiedy kupiłem Vertexa 4 i tam był program OczToolbox i opcja secure erase do kasowania całego dysku.

Teraz kupiłem Iridium Pro i chcę mieć na nim np. 2 systemy czyli przynajmniej 2 partycje. Na stronie Goodram widzę tylko programik przeznaczony do odczytu SMART.

Pytania:

1. Jaki program użyć do secure erase tego dysku?

2. i czy jest jakiś poprawny sposób by robić secure erase tylko jednej partycji (w sytuacji gdy np jeden z systemów padł i wymaga wgrania z kopii zapasowej).

 

Z góry dzięki za fachową pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że ten program to odpowiedź na pytanie 1, czyli secure erase całego dysku?

 

Domyślałem się, że secure erase dotyczy całego dysku, dlatego też zamieściłem pytanie nr 2. Może niezbyt fortunnie użyłem w nim określenia secure erase, ale użyłem go by właśnie podkreślić, że szukam procedury dla partycji zbliżonej do secure erase a nie algorytmów niszczących stosowanych głównie przy zwykłym Hdd.

No chyba, że są jakieś algorytmy niszczące nie mordujące komórek ssd?

 

W międzyczasie znalazłem na forum w dyskusji o iridium jeszcze link do tego programu http://www.usbdev.ru/files/phison/phisontoolbox/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ci napisałem, nie da się skorzystać z funkcji secure erase tylko dla fragmentu dysku czyli partycji. I jedyna alternatywa to typowe usuwanie danych przez software, wybierając różne metody usuwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że napisałeś, a ja zanim założyłem ten wątek domyślałem się, że nie można ;)

chyba się nie rozumiemy do końca, więc przeformułuję pytanie, opierając się na Twoim cytacie: "I jedyna alternatywa to typowe usuwanie danych przez software, wybierając różne metody usuwania."

 

Właśnie o to mi chodzi - jaką metodę (skoro są różne) usuwania partycji z windowsem na ssd Irydium pro wybrać by nie zamęczała dysku zapisami (i jaki software)?

 

Mam licencję na Acronis True Image i wiem, że przed odzyskaniem partycji z kopii zapasowej ten program usuwa partycję - czy to jest dobra metoda?

Z drugiej strony Acronis ma też przystawkę z algorytmami do niszczenia danych, ale to są operacje wieloprzebiegowe, bardziej do zwykłego HDD i wydaje mi się, że to nie jest dobra metoda.

 

A może wystarczy to prostu usunąć partycję w zarządzaniu dyskami pod windowsem (lub spod innego komputera) a TRIM zrobi swoje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc metody usuwania, chodziło mi o zapis dysku zerami, albo jedynkami, random pattern czyli popularne algorytmy usuwania, które masz dostępne również w Acronisie.

Acronis przy robieniu Restore niczego nie usuwa wcześniej, tylko po prostu nadpisuje. Od usuwania masz algorytmy i ich różne przebiegi. 

 

Jeśli chcesz usunąć po prostu partycje w Win to wtedy cała dyskusja nie ma sensu bo ewidentnie widać, że nie potrzebujesz żadnego usuwania danych przed niepowołanym dostępem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - nie potrzebuję usuwania danych przed niepowołanym dostępem, tylko procedury na wypadek gdyby system na jednej z tych partycji się popsuł i musiałbym wgrać go z kopii zapasowej od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna procedura nie jest potrzebna i niczego nie trzeba usuwać. W Acronisie po prostu robisz restore i tyle i to nadpisuje cały dysk lub partycje, w zależności czy robisz restore całego dysku lub tylko konkretnej partycji.

Tak samo jak przy świeżej instalacji Win7 z dvd lub usb, formatowanie trwa 3 sekundy. To jest taki sam mechanizm "ukrycia" danych a nie ich fizycznego usunięcia.

 

Niepotrzebnie zacząłeś od strony secure erase bo to jest bardzo konkretny mechanizm używany w konkretnych potrzebach.

Edytowane przez CLAU
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki

 

PS. nawiązywałem do secure erase bo przy starym dysku Vertex4 na forum Ocz zalecali by przy nowej instalacji systemu/wgrywaniu kopii zapasowej robić secure erase, a że dysk miał 120GB więc nie był dzielony na partycje, więc mi było wszystko jedno czy kasuję cały przez s.erase czy tylko partycje i wolałem robić tak jak producent zaleca.

 

A przy tym Iridium, który jest większy i ma 2 partycje pomyślałem, że lepiej usuwać jedną niż wgrywać z kopii cały dysk i niepotrzebnie mnożyć zapisane GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...