Jump to content
z8373767

Gigabyte Z97X-Gaming i kłopoty z OC w biosie.

Recommended Posts

Witajcie!

Od początku posiadania platformy na chipsecie Z97 (Gigabyte Z97X-Gaming 3 + i5-5675C) borykam się z pewnym problemem, który ominąłem, ale nigdy nie naprawiłem. Korzystając z mojego wolnego czasu i waszej pomocy chciałbym to naprawić. Otóż:

Kłopoty z OC w Biosie (F7, F8d).
Cel: i5-5675C na 4.1GHz, Vcore 1.271V i spadającym taktowaniem i napięcie w idle.


Gdy ustawię sam Vcore na 1.271V oczywiście zadziała. Ustawi sztywne 1.271V i napięcie nie będzie spadać mimo, że funkcje typu EIST, C6/C3 pozostają włączone. Adaptive Voltage producent nie przewidział (totalnie tego nie ma) pozostała kwestia Offset Voltage. Gdy ustawie Vcore na Normal i nadam Offset +0.115V powinienem uzyskać napięcie 1.271V, bo domyślne napięcie wynosi 1.156V.
Po zastosowaniu otrzymuje jednak napięcie 1.200V, a domyślne spada do 1.100V.
Idąc tym tropem ustawiłem Offset +0.171V, jednak napięcie nia chce się ruszyć wyżej jak 1.200V.

Jak to ominałem?
Intel XTU na ratunek. W nim ustawiam napięcie na Default i daje Offset +0.115V i dostaje to co chce, ba nawet jak nie Offset to i Adaptive Mode potrafi ten program wymusić, czego w biosie nawet nie mam.

Pierwszy raz mam takie problemy z OC Biosie :biggrin: Brakuje mi pomysłów jak to ugryźć

PS:
Jeszcze kwestia braku opcji ustawienia HPET w Biosie, ale to chyba wizytówka płyt Gigabyte Z97.
 

Edited by z8373767

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście że napięcie spada jak masz sztywne napięcie ale wlączone EIST i odpowiednio ustawiony plan zasilania w windowsie. Zobacz na hwmonitor,hwinfo64,aida64...Nie spada tylko VID. Też mam problemy z offsetem na z97x gaming 5 ale uzywam sztywnego napięcia i już. 

 

Z tego co obserwowalem przez 4 lata które mam różnce procesory Core, funkcja adaptive/offset dodaje napięcie do VID równomiernie przy każdym napięciu w load i idle niezaleznie od EIST. Przy fixed vcore VID idzie w górę ale jest stałą wartością, nie ma dodawania tych dodatkowych mv które ustawisz w biosie do wartosci vcore przy niższym taktowaniu/napięciu które zalezy od funkcji EIST a nie od adaptive voltage. Dla mnie offset jest potrzebny tylko kiedy masz problemy ze stablinością komputera bez obciążenia.

 

Opowiem ci jednak o drugim problemie broadwelli i gigabyte z97 o ktorym wiesz a może nie, tzn nie da się w biosie ominąć ustawienia TDP. masz opcje turbo power i turbo current ale zmiana ich nic nie daje, procesor w grach i benchmarkach po oc daje gorsze rezultaty niż na fabrycznych ustawieniach bo uderza w ścianę przy TDP i wariuje, mój 5775c przy podniesionym napięciu i taktowaniach (1.29v/4200MHz) potrafi w grach i benchmarkach zrzucic taktowania do poniżej 3GHz kiedy dochodzi do 65W. Włącz sobie IntelBurnTest na Vey High i monitoruj taktowania jak i wynik (GFlops). Rozwiązaniem jest po raz kolejny XTU gdzie masz opcję zupełnego wyłączenia short duration power limit. Działa jedynie wyłączenie limitu, nie jego podniesienie. 

 

Jak XTU działa to nie widzę problemu, nawet mi wygodniej z XTU. 

Edited by Novice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akurat o tym TDP nie wiedziałem :D Nigdy nie miałem z tym problemu, ale zapamiętam na przyszłość. IntelBurnTest nie chciał współpracować, ale robiłem wygrzewanie za pomocą OCCT i nie było kłopotu.
Podsumowując. To nie ja mam problem z OC, tylko płyty Gigabyte :) Myślę, że temat do zamknięcia. Zostanę przy XTU :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż zrobić.... bios na tych płytach jest co najwyżej 3+/5. Za to jakość komponentów i stabilność 5/5 a to jest ważniejsze, tym bardziej że płytę mam 3 lata a teraz po zakupie 5775c mam zamiat pośmigac jeszcze co najmniej 2 i chciałbym żeby były tak bezproblemowe jak te pierwsze 3. Na poprzedniej Z77 asrocka bios był lepszy ale za to co jakis czas coś przestawało działać, nie mówiąc już o tym że płyta miała zbugowany odczyt vcore.

 

jak chcesz to obczaj też moje rezultaty z testowania L4 na tych broadwellach.  

 

http://forum.purepc.pl/topic/376657-5775c-edram/?do=findComment&comment=4057313

Edited by Novice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...