Skocz do zawartości
Darkling63

1500 zł, czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!
Zastanawiam się nad zakupem nowego monitora, obecnie siedzę na FHD 60Hz TN, 27 cali od Iyamy. W moim PC drzemie Ryzen 5 1600, GTX 1080, 16GB RAMu, toteż uważam, że przy 60Hz FHD komputer ten zwyczajnie się marnuje. Kompa używam do gier (głównie Wiedźmin 3, Overwatch, czyli i ładniutkie gry, i szybkie sieciowe FPS), ale też często pracuję (nie graficznie) i oglądam filmy (Netflix). 

Celowałbym w 27 cali, bo ta wielkość bardzo mi odpowiadała - 24 jest za małe, 32 za duże. Rozdzielczość? Chyba QHD będzie dobrym wyborem, bo wyciśnie trochę z mojego sprzętu i gry i filmy będą ładniejsze. Matryca to chyba VA, bo używam kompa nie tylko do grafiki i filmów (IPS), ale i nie tylko do szybkich gier (TN), trochę pracuję, trochę się bawię - VA, uznawane za idealny kompromis, chyba jest dobrym wyborem. Nie obraziłbym się za 144Hz, ale przy maksymalnym budżecie 1500 zł wydawało mi się to marzeniem... do czasu. 

https://www.morele.net/monitor-samsung-lc27jg50qquxen-4141878/ - ten oto monitor spełnia wszystkie moje wymagania. Nie wiem jednak, jak jest z nim w praktyce - naprawdę jest taki dobry jak w specyfikacji? Ma ktoś, może ktoś coś o nim powiedzieć? Matryca to porządne VA ze wszystkimi zaletami tegoż rozwiązania? Generalnie odradzacie czy polecacie? A może coś zupełnie innego dla moich zastosowań, a np. celowanie w VA czy QHD jest bez sensu? Doradźcie mi proszę, bo to 1500 zł to dla mnie spora inwestycja. Nie wiem też, czy ja w ogóle różnicę zauważę - a głupio byłoby przepłacić 1,5K za praktyczny brak efektów.

Będę wdzięczny za każdą pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakrzywienie może powodować następujące problemy.
-Clouding w miejscu zagięcia
-Proste linie mogą wydawać się zakrzywione (autocad i te sprawy)
-Z dużej odległości przy małej przekątnej obrazu jest to bezsensowne wygięcie, które bez sensu zniekształca obraz. Odległość obserwatora względem monitora zakrzywionego musi być dostosowana do przekątnej monitora i jego promienia zagięcia.

Jeśli siedzisz bardzo blisko monitora-> mniej niż 70cm no to 27 cali może rzeczywiście w sam raz. Przy większej odległości 80cm+ 32 cale to kwestia przyzwyczajenia i przynosi same zalety względem 27cali. Są i tacy co korzystają z 40 cali i to jeszcze za mało. Przy takich przekątnych zagięcie na pewno na plus. Przy mniejszych jest wątpliwe.
Co do tego czy ten monitor jest dobry czy nie to szukaj recenzji. Jeśli nie ma recenzji to pozostaje ci go zamówić przez internet i przetestować. Jeśli okaże się, że ci nie pasuje no to zwrot w ciągu 14dni(20zł za wysyłkę zwrotną w plecy->względnie mało). Jeśli jest ok, ale ma bleeding albo clouding to możesz zrobić rozeznanie na forach i zaryzykować i zamówić kolejny egzemplarz z innego sklepu może będzie wolny od wady, ale jeśli szansa trafienie na dobry egzemplarz to mniej niż 25% no to czy warto ryzykować? Teraz często kupowanie monitora to loteria na jakiej jakości matrycę trafisz. Kontrola jakości krótko mówiąc w większości ma tak luźne normy, że przechodzą ją także matryce, które nadają się do kosza.

Co do rozdzielczości. Filmy 1080P lepiej wyglądają na monitorze 1080P no bo rozdziałka natywna. Coś takiego jak film w rozdzielczości 1440P istnieje? 4K może wyglądac lepiej na 1440P, aczkolwiek 1080P jednak dzieli się równo na 2 zarówno w pionie i w poziomie względem 4K, więc i tu obraz może być jednak lepszy na 1080P.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...