Skocz do zawartości
DanPlut

Pc do gier 1444p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuję złożyć pc do grania.

Na razie mam monitor MSI Optix AG32CQ i podłączony do niego laptop MSI GT72 Pro z Gtx 980 8GB.

Celuję w rozdzielczość 1440p a do gier single player pewnie podłączałbym go pod tv 4k. Grafika to najprawdopodobniej RTX 2070 lub jak mnie fantazja poniesie to 2080. Ale większy dylemat mam z prockiem. Wiem, że Intel lepszy do grania ale Ryzen 2600 to koszt 650 zł a I5 9600K to 1300 zł czy przyrost mocy jest aż tak duży by dopłacić drugie tyle?(Wtedy Rtx 2080 na pewno odpadnie)

No więc wstępnie zdecydowałem się na Ryzena 2600, chciałbym go podkręcić tak pod 4Ghz i prosiłbym o polecenie płyty głównej (tak do 500zł jeżeli się da) ale takiej by też się nadawała do Zen 2 bo nie ukrywam, że po premierze może bym się przesiadł.

Dysk mam Samsung Evo 860 240Gb.

Prosiłbym o polecenie również pamięci ram i PSU.

Z góry dziękuję i oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycję.

PS: Może uda mi się upolować coś na czarny piątek. Między innymi ma być Ryzen 2600 za 599zł.(I to mnie przekonuje tym bardziej do Ryzena)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ramy tam wsadzasz ?

Weźmiesz 2600 do 144hz tylko po to żeby przeczekać na nim do Zena 2 bo ci będzie ograniczał 2070 ?

8600k jest za 1200zł, trochę sporo ale jak bym jednak w to szedł. Chyba że wsadzasz tam jakieś szybkie ramy typu 3200 c14 i rzeczywiście nie przeszkadza Ci to że do zakupu Zena 2 vedziesz miał procka który ogranicza kartę. A i z Zenem 2 nie wiadomo jak będzie,chociaż spodziewam się że dobrze.Popatrz na test ppc, 2600 na 4.1GHz vs 8600k, różnica to 10,30 a nawet 40%. Oszczędzać na procku przy takim sprzęcie gdzie masz grafikę za 2.5 tysiąca i monitor 144hz to jest moim zdaniem zły wybór.

Dobra płyta do 500zł w dzisiejszych czasach to rarytas.Raczej przygotuj się na wydatek rzędu 600-650zł.

Edytowane przez Novice
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt 8600k to 1200 zł, według mnie przy zakupie czegoś ponad gtx 1080 nie warto na tym oszczędzać aż tak. i7 8700k  itd. są bardzo drogie i tutaj nie ma sensu się w to pakować, ale ta i5 jest bardzo dobrym wyborem dla graczy. Dobra płyta to kwestia 700 zł i do Ryzena trzeba by trochę poszukać fajny RAM a nie brać pierwszy lepszy.

W każdym razie ciężko się nie zgodzić, że jest te 500-600 zł taniej, a różnica będzie pewnie około 10% w FPS.

Edytowane przez Firedash
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mrcszyman napisał:

Budżet jakiś Pan posiadasz?

Budżet mam taki, że kupie to co potrzebne. Jak ma być I5 bo Ryzen za słaby do 2070 to wezmę intela. Myślałem, że dopłacając drugie tyle do I5 to jest bez celowe. Ale ja już bym brał i5 9600K a nie 8600K bo różnica nie wielka. Dobrze myślę?

Dlatego tu się zapytałem by rozwiać wątpliwości. Dziękuje za porady.

@Novice o Ram to się właśnie ja pytam jaki kupić. :-)

No dobrze to jak piszecie, że jednak warto do i5 dopłacić to możecie mi polecić płytę pod 9600K i ram do tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a możecie mi wywróżyć czy I5 9600K brać już dzisiaj ewentualnie na dniach gdy kosztuje 1299zł czy czekać.

Pc będę składać w styczniu ale czytałem, że ma być jeszcze gorsza dostępność procesorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 1440p różnica miedzy rysiem a intelkiem nie będzie tak duża jak przy rozdzielczości 1080p - większy bottleneck ze strony procesora byłby przy tej niższej rozdziałce. Choć i tak to wszystko zależy od konkretnego ogrywanego tytułu oraz lokacji pomiarowych. Testy uznanych portali czy też tych na YT mogą być wykonywane w różnych miejscach testowych, w przypadku części z nich będziesz mieć pokazane miejsca graficzne (dociskające głównie kartę, użyty proc ma mniejsze znaczenie, różnice między procesorami będą niewielkie), a tylko nieduża cześć dorzuca testy w miejscach procesorowych, gdzie jednak ryś może mocniej kleknąć niż intel (intel wyraźnie wtedy będzie górować nad ryzenem). Przy tytułach wykorzystujących szczególnie  z mocnego pojedynczego wątka może mieć to spore znaczenie przy wykorzystywaniu monitora 144Hz.

Choć trzeba przyznać, że jutrzejsze zapowiedziane oferty za rysia 2600 za kwotę 599 zł są bardzo atrakcyjne w konteście 1200/1300 zł za 8600k/9600k.

edit.

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i7_9700k_osiem_rdzeni_z_lutowana_czapka?page=0,13

w testach ukazane wyniki z miejsc procesorowych dla ramów 2x8 GB 2666 cl 15, rozdzielczość 1080p - główny bohater akurat inny, ale w tabelach mamy zarówno ryzena 2600, jak i 8600k (9600k będzie miał tę samą wydajność, szczególnie po OC).

W tabelach wystarczy kliknąć na rysia 2600 (będzie on przyjęty za 100%) i porównać z intelem, ile ten drugi będzie miał przewagi/straty nad produktem AMD. Obejrzyj też wykresy po overclockingu.

Zastosowanie szybkich pamięci np 3000 MHz cl 15, 3200 cl 16, 3200 cl 15, 3200 cl 14 itd poprawi wydajności obu procesorom (kiedyś na purepc wykazano, że ryzen nie zyskuje więcej od intela, oba procki zyskują podobnie).

Popatrz na takie testy (niestety są one z zeszłego roku, ciekawe, czy rysie generacji 2000 zyskują tak samo jak te z generacji 1000, czy jednak więcej):

https://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_do_procesora_amd_ryzen_5_test_ddr4_21333200_mhz

https://www.purepc.pl/pamieci_ram/test_pamieci_ddr4_2133_3600_mhz_na_intel_core_i5_8600k

 

 

Edytowane przez mrcszyman
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...