Jump to content
Sign in to follow this  
barbarian

System nie wykrywa dysku w miejscu napędu

Recommended Posts

Cześć!

Kupiłem do laptopa adapter/kieszeń na dysk, który umieszcza się w miejsce napędu optycznego. Plan był taki, żeby jako główny dysk wrzucić SSD, a HDD wpakować w ów adapter, wyjąć napęd DVD i dzięki temu zyskać dodatkową przestrzeń na pliki.

Tak też zrobiłem, ale niestety dysk umieszczony w kieszeni, w miejscu napędu nie jest wykrywany przez system.

Umieszczenie dysku SSD lub innych dysków w kieszeni również nie przyniosło sukcesu, żaden nie jest wykrywany. I nie wiem co może być przyczyną.

BIOS mam najnowszy jaki pojawił się na stronie producenta, na liście rozruchowej prawidłowo ustawiłem urządzenia w sekcji BOOT, po wczytaniu systemu i odpaleniu menadżera urządzeń nie ma nic na "żółto", dysk/i pracuje w trybie AHCI, po włożeniu w zewnętrzne obudowy wszystkie testowane dyski są wykrywalne i widoczne w systemie. Jak włożę z powrotem napęd na swojej miejsce, to działa, płyty DVD są wczytywane.

Gdy wyłączę komputer i włączę ponownie, to na kieszeni/adapterze na chwilę zapala się zielona lampka kontrolna, jakby wykryło urządzenie, ale na tym koniec.

Z ciekawostek, to w BIOSie w sekcji BOOT jest lista bootowalnych urządzeń, a pod spodem jest lista wykluczonych/zablokowanych urządzeń jakby domyślnie i jest na niej "Second DVD" oraz "Second HDD". Nie da się tego w żaden sposób edytować, aktywować/dezaktywować/przenieść...

Mój sprzęt:

- Lenovo T430 z Win 7 SP1 (64-bit), 8GB RAMu

- dysk SSD Kingston KC400, 256 GB

- HDD WD Scorpio 320 GB

- obudowa/adapter https://www.x-kom.pl/p/162134-obudowa-dysku-icy-box-ib-ac642-sata-na-slot-dvd-127mm-obudowa-slim.html

Z góry dzięki za każdą radę. I póki co, to nie mam możliwości sprawdzenia na innym adapterze, a Icy Boxa planuje chyba zwrócić...