Skocz do zawartości
krystian731

problem z bootowaniem windowsa na SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór, 

już pisałem że nie dawno dostałem nowy komputer. Początkowo nie mając Windowsa zainstalowałem na nim Linuksa.

Mam w komputerze SSD + HDD. Linuxa zainstalowałem na SSD ( wszystko dobrze działało).Jednak gdy już zdobyłem Win10 chciałem go zainstalować...zrobiłem to tak że odpaliłem bootwanie z Pendriva, sformatowałem poprzez ten instalator SSD i przeszedłem dalej. Gdy już się zainstalowało i Windows miał się już uruchamiać wyświetliło się na czarnym tle takie coś :

error: unknown filesystem .

Entering rescue mode...

grub rescue> (i tu można pisać)

Operacje powtórzyłem jeszcze z 3 razy niestety cały czas to samo .

Pomyślałem że to może wina Linuxa który tam się wcześniej znajdował - spróbuję zainstalować Windowsa na HDD i zobaczę co jest z tym dyskiem ( może jest na fat32?)

Instaluję na HDD - znów to samo,jednak spróbowałem jeszcze dwa razy i nie mam pojęcia jak to możliwe ale zadziałało,Win 10 śmiga.

Później odkryłem że pendrive na którym instalowałem prawdopodobnie miał system fat32 (nie jestem pewien bo możliwe że wcześniej sformatowałem go jednocześnie zmieniając system plików na domyślny (fat32))

Zamiotłem sprawę pod dywan z powodu braku czasu i działałem na wolnym HDD.

Dzisiaj zrobiłem od nowa bootowalny pendrive i zabrałem się za instalację (SSD,oczywiście pusty na NTFS).Po zainstalowaniu i wybraniu bootowania przez NWME:adata XPG znów ta czarna konsola.

Jedyną drogą na dostanie się do tego Windowsa na SSD jest (nie formatowałem HDD) odpalenie bootowania z AHCI: toshiba(HDD) i w okienku w którym Win pyta który system uruchomić wybrać ten system z SSD.Wszystko na nim działa poprawnie.

Jednak gdy wybiorę bootowanie z SSD to zawsze jest ta konsola ….

Domyślam się że muszę przestawić coś w biosie i zapewne jest to coś z tym AHCI ?

 

Edytowane przez krystian731

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dudek_killer napisał:

Odpal instalkę z płyty czy tam z pendrive jeszcze raz, tylko zaznacz że chcesz naprawić komputer.

Wejdź w wiersz poleceń. Wpisz te dwa polecenia:

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

Powinno pomóc.

o ile bootrec /fixmbr zadziałał to przy fixboot jest odmowa dostępu ...

Może to przez trialową wersje windowsa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...