Skocz do zawartości
nitrohydride

RAM do Ryzena 3900X

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Nie miałem do czynienia z procesorami AMD od czasu Athlonów 64 i widze, że wiele się od tego czasu zmieniło. Jaki jest rzeczywisty górny limit taktowania pamięci w przypadku nowych Ryzenów (oficjalnie 3200 MHz) i czym jest uwarunkowany ? Czy podejdą kości typu ddr 4 4000 Mhz ? Czy można zrobić cokolwiek, aby wspomniany procesor pracował na kościach szybszych niż 3200 Mhz ?

Poza tym:

Jaka jest różnica pomiędzy pamięciami z linków poniżej poza nikomu niepotrzebnymi diodami LED ?

https://www.x-kom.pl/p/440683-pamiec-ram-ddr4-gskill-32gb-3200mhz-trident-z-rgb-cl16-2x16gb.html

https://www.x-kom.pl/p/497386-pamiec-ram-ddr4-patriot-32gb-3200mhz-viper-steel-cl16-2x16gb.html

Obie kości CL16 i taktowanie 3200 a różnica w cenie 300 zł.. Czy ktoś mógłby pokrótce wspomniec, czy sie kierować podczas doboru pamięci w obecnych czasach ?

Ponadto czy moduły o rozmiarze 16 gb będa równie wydajne co te o rozmiarze 8gb ?

Edytowane przez nitrohydride

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej na spokojnie na płytach na chipsecie X570 powinny pójść pamięci 3600MHz. Różnica między GSkillem a Patriotem jest tutaj prosta i sam o niej wspomniałeś - podświetlenie RGB.

Pytanie z ciekawości pracujesz przy edycji plików video czy muzyki, że aż tyle RAMu chcesz wpakować? Bo jak nie i masz na myśli wyłącznie gry to w zupełności wystarczą kości tego typu:

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3400mhz-cl16-pv416g340c6k-1112756/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun

Potrzebna mi spora ilość ramu. Modelowanie 3D + wirtualizacja + bazy danych. Na początek co najmniej 32 GB.

Co do płyt głównych to faktycznie te z chipsetem x570 obsługują taktowania pamięci nawet powyżej 4000 mhz. Pytanie jednak czy procesor poradzi sobie z tą liczba , bo wyczytałem że poprzednia generacja ryzenow miała z tym problem i nie obsługiwała szybkich pamięci .

Do tego nasuwa się pytanie w ilu kościach i w jakiej konfiguracji wsiąść kosci, bo widziałem że to również ma znaczenie.

Nie wiem też czy lepiej mieć większe taktowania czy niższe opóźnienia ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupisz raczej pamięci z niższymi CL niż 15 czy 16 przy wyższym taktowaniu wskakują już CL19. To nowa generacja z pierwszych testów wynika, że 3400 i 3600MHz spokojnie współpracują :) kości najlepiej dwie w trybie dual channel. Nie obciążają tak mocno kontrolera jak cztery kostki.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz na przykładzie tabelek w grach jak wpływa różnica w taktowaniu RAMu na ilość FPSów i ogółem wydajność w grach. Jak widać jest spora różnica między 2666, a 3200MHz. Ktoś też kiedyś ładnie napisał, że jeśli pamięci mają opóźnienia CL16 i taktowanie powyżej 3400MHz to wtedy odczuwa się różnicę w takiej "codziennej pracy" jak chodzi o szybkość procesora.

Aktualnie z tych wyżej taktowanych pamięci Patriot Viper 2x8GB 3400MHz można nabyć w "rozsądnej" cenie.

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3400mhz-cl16-pv416g340c6k-1112756/

 

 

klatki4.jpg

klatki3.jpg

klatki2.jpg

klatki1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam podobny dylemat - Ryzen 3900x i w moim przypadku premiere pro, resolve, after effects. Cośtam czasami się pobawię w C4D.

W sumie rozważam takie opcje, ale nie mam pojęcia jakie będą rzeczywiste różnice między nimi:
gskill 2x16 3000mhz 534 zł
Corsair 32GB 3000MHz Vengeance LPX Black CL16 (2x16GB) 599zł
Corsair Vengeance LPX 32GB DDR4 3200MHz(CMK32GX4M2D3200C16)  771zł

I szczerze nie mam pojęcia jakie są między nimi rzeczywiste różnice i co brać.... a może coś całkiem innego...
@nitrohydride jakieś mądre wnioski?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...