Skocz do zawartości
zakakaikane

Modernizacja staruszka za 2-3k + wycena starych podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przyszedł czas na wymianę staruszka bo zadyszki dostaje w najnowszych producjach i doprowadza mnie to do nerwicy (btw optymalizacja Borderlands 3 to porażka).

Obecnie mój sprzęt to:
MOBO: Z97-AR ASUS
CPU: i5 4690k
GPU: RX580 8GB MSI
RAM: HyperX 1600MHz 2x 4GB DDR3 CL10
SSD: Crucial BX 256GB + HDD WD 1TB
Chłodzenie CPU: SilentumPC Fortis 3
Obudowa: SilentumPC Regnum
Zasilacz: SilentumPC Deus G1 500W

Monitor MSI MAG271C 144Hz.

Prosiłbym o porady co wymienić, co sprzedać, ile warte są stare części. Budżet powiedzmy że 2-3k ale skłaniałbym się ku tej dolnej wartości. Najlepiej 2k + to co dostanę za sprzedaż tego co wymienię.
Zasilacz już leciwy i pytanie czy wytrzyma po zmianie podzespołów, czy wymienić na coś mocniejszego. SSD też chciałbym dokupić większe. MOBO na sockecie 1150 i max DDR3 więc zapewne też do wymiany. Może można by było zostawić GPU? Czy ten Radeon będzie spowalniał.

 

Zastosowanie: gry + net, możliwe OC ale niekoniecznie, nie zależy mi na ciszy czy poborze prądu, ma być jak najwydajniej ;-)

 

Za wszelkie rady bardzo dziękuje!

Edytowane przez zakakaikane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie finalnie mam coś takiego:

G.Skill 16GB (2x8GB) 3200Mhz CL16 Ripjaws V Black
ADATA 512GB XPG SX8200 Pro
MSI B450 Gaming Plus Max
Ryzen 3600
Seasonic Focus Gold 450W

Posiadam obecnie RX580 8GB (do wymiany w przeciągu 3-4 miesięcy)

Razem około 2300zł. Ostatni szlif - czy zmienilibyście coś? +/- 500zł

1. Warto dopłacić do RAMU na 3600Mhz i CL17? Jeśli tak to które wybrać?
2. Jest jakaś różnica między tym Gaming Plus Max a Pro Max poza wyglądem?
3. Czy jeśli znalazłbym dodatkowe fundusze czy warto dopłacić do Ryśka 3600X?
4. Wciąż nie jestem przekonany co do wymiany zasilacza, czy na pewno trzeba? Kiedyś zachwalano te Deusy, obecnie dużo osób zaleca wymiane tego zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@zakakaikane Nikt nie montuje 3600 z zasilaczami 450W. Wez 550W, a najlepiej 650W. Glupio by bylo, gdybys chcial w przyszlosci kupic mocne GPU i wraz z nim musial wymieniac zasilacz. Nie przycinaj na zasilaczu, ale nie laduj sie w produkty luksusowe. Silentium PC styknie.

Do RAMu nie ma sensu doplacac. 3200 CL16 jest perfekt. Popatrz sobie na testy w sieci i ocen ile musisz doplacic za jaki przyrost wydajnosci (~5% przy 3600 MHz i ~10% przy 4000 MHz).

Rysiek 3600X to 1-3fpsy w grach wiecej niz 3600 za 150 PLN. Kalkuluje Ci sie to? Dla mnie jesli juz, to szarpnac sie na 3700X, ktory mimo tylko 10% wiekszej wydajnosci w grach, z wieksza iloscia rdzeni i watkow starczy na pare lat dluzej. Nadchodzace konsole beda miec mocne CPU 8/16 i predzej niz pozniej stanie sie to standardem do plynnej rozgrywki.

3600 to nie super procesor, a inne sa niewarte zachodu. 3600 jest po prostu tani w porownaniu z mocniejszymi od niego w grach i5kami od Intela, ktore sa drogie i pozbawione wydluzajacego sensowny zywot procesora hyperhreadingu. Branie obecnie 6 golych rdzeni jest bardzo krotkowzroczne, zwlaszcza za ta cene, stad tez sukces 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...