Skocz do zawartości
MgeeN

Zbyt wysokie temperatury procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum.

Posiadam procesor i7 4790K 4.4 Ghz (podkręcony z 4.0 Ghz) i 16GB RAM DDR3 , ostatnio zauważyłem problem ze zbyt wysokimi temperaturami, w stanie spoczynku procesor osiąga temperaturę aż 50 - 60 C, gdy mam wyłączone wszystkie aplikacje i nic nie robię, a gdy gram w nieco bardziej wymagające gry takie jak GTA V temperatura dochodzi do 100 C i po dłuższym czasie gry kończy się to oczywiście bluescreenem z powodu przegrzania procesora  Dodam tylko, że wcześniej takich problemów nie miałem i mogłem spokojnie grać nawet w Red Dead Redemption 2 bez wyższych temperatur w 60 fps. Zamierzam odkurzyć komputer ponieważ dawno tego nie robiłem, tylko nie wiem czy to dużo da. 

Nie za bardzo wiem, co może jeszcze pomóc w tej sytuacji, więc proszę o pomoc. Czy wymiana pasty termoprzewodzącej coś da po 2 latach ? Jeśli tak to czy jest jakaś pasta, którą byście polecali w nie zbyt dużej cenie ? Również przez 2 lata nie formatowałem dysku więc ewentualnie jak nic nie pomoże, to mogę również to zrobić bo w sumie jest już trochę zapchany.

Podejrzewam również bootlenecking ponieważ posiadam kartę graficzną RTX 2060 i zauważyłem, że podczas gry procesor jest obciążony na 90%, a GPU na jakieś 7 - 10 %, co jest dziwne ponieważ gdy kupowałem kartę graficzną to słyszałem, że z i7 4790K jest ok, również sprawdzałem wykorzystanie tego samego GPU i CPU u innych osób na filmach na yt w GTA V, którzy mają prawie identyczne specyfikacje komputera co ja i u nich jest normalnie, GPU obciążone na ok. 95% i CPU na 50%, co jest w miare dobre więc zupełnie nie mam pojęcia skąd się bierze taki wynik u mnie i czy jest to wina starej pasty termoprzewodzącej i zakurzonego komputera. Tutaj zamieszczam link do filmu, z którym porównywałem wyniki https://www.youtube.com/watch?v=ZnhCZXp2R-I&t . Po zakupie RTX 2060 ok. pół roku temu odnotowałem polepszenie się średnich fps (w porównaniu to mojego poprzedniego GTX 760), wtedy wszystko śmigało i mogłem grać bez żadnych przegrzań komputera, tylko nie sprawdzałem wtedy wykorzystania procesora i karty graficznej. Obecnie niestety jedyne co mogę zrobić, to usmażyć sobie obiad na procesorze po włączeniu jakiejkolwiek gry, i oglądać niebieski ekran 

Proszę również o wyrozumiałość, jeżeli coś, źle napisałem lub pytam się o jakąś oczywistą rzecz ponieważ pierwszy raz zamierzam coś naprawiać przy komputerze i jakoś specjalnie się na kompach nie znam 

Liczę na szybką pomoc, doceniam każdy pomysł jak zapobiec przegrzewaniu się kompa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn wysokich temperatur może być kilka -

- Wentylator na procesorze ma zbyt niskie obroty lub nie obraca się stale , albo jest źle ustawiony albo zaczyna dogorywać np. problemy z łożyskiem , poprawne ustawienie ( jak to wentylator z kontrolą obrotów ) albo wymiana na nowy pomaga .

- Zasyfiony i zakurzony radiator i wentylator , kurz zmniejsza oddawanie ciepła przez radiator .

- stara i/lub kiepska pasta termoprzewodząca na procesorze - może znacznie utrudniać przekazywanie ciepła z procesora na radiator i dalej.

- Niewłaściwa wentylacja obudowy lub jej brak - zasłonięte kanały wlotowe i wylotowe dla powietrza , karta graficzna dmuchająca ciepłym powietrzem na radiator cpu .

- Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu  - szczególnie w lecie przy upałach .

 

Chłodzenie masz box czy jakieś lepsze ?

Odkurzenie komputera trochę pomoże ale jak wentylator nie wyrabia to na dłuższą metę tylko zmiana wentylatora lub całego chłodzenia pomoże .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopnę się do tematu, bo mam również problemy z temperaturami w swoim zestawie.
Mam Gigabyte GA-P55-UD3L /i5-680/chłodzenie BOX'owe. Robiłem test obciążeniowy i wyszło 100C.

Została wymienione pasta + czyszczenie. W czasie robienia testu temperatura na MAX spadła do 82C.
Proszę mi doradzić, czy warto iść w wymianę chłodzenia? Patrzyłem na zestaw SilentiumPC Fera 3 HE1224.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, rajtrasink napisał:

a jak z przepływem powietrza w obudowie?

Dodatkowo mam zamontowany wiatrak na tyle.
Robiłem testy również bez boków obudowy i szczerze różnica żadna jak w zamkniętej obudowie 1C / 2C różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, _LynX_ napisał:

Pytanie czy warto w ogóle bo to jest pierwsza generacja plus jak to nie jest lutowane to bez delida wiele się nie zmieni

Wszystko jasne ?
Komputer ogólnie będzie szedł w ręce córki i można powiedzieć, że myślałem, aby coś poprawić w tej materii ?
Jeżeli są to temperatury "nie szkodzące" temu procesorowi i nic się nie stanie takiego jak spalenie itp. to ok ?
- kwestia tylko, że FAN się włącza na wyższe obroty, ale do przeżycia

Bardzo dziękuję koledze, że informację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...