Skocz do zawartości
AncymoneQ

Czy do starej płyty głównej ze stacji roboczej t3500 ma sens dołączanie dysku m.2 w adapterze x16 i czy to wgl będzie działać?

Rekomendowane odpowiedzi

M.2 pojawiło się póżniej , Intel wprowadził oficjalne wsparcie dla M.2 dopiero w przypadku Haswella .

Więc zostaje jedynie opcja dysku wpiętego w adapter albo kupno już dysku z adapterem , Plextor ma takie dyski .

Na tej platformie masz PCI-E 2.0 , w dodatku obsługiwane z chipsetu a nie z CPU , więc dysk i tak zwolni , PCI-E 16x 2.0 top gdzieś 500 MB/s na linię a że dyski używają tylko 4 linii PCI-E to max. transfery będą w okolicach 2 GB/s .

W porównaniu do dysków SATa ( max. 600 mb/s ) to i tak będzie wzrost , do tego będzie wyższe IOPS czy inne ficzery związane z protokołem NVMe .

Chyba że masz na myśli dysk M.2 SATA bo takie też są , M.2 to złącze - może obsługiwać zarówno stary protokół SATA/AHCI jak i nowszy NVMe .

Wtedy nie będzie większych różnic .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec jeśli dobrze zrozumiałem to i tak będzie to duży wzrost wydajności dysku w porównaniu do HDD tak? I na co muszę zwrócić uwagę wybierając dysk m.2? Kluczowe dla wszystkich prędkości odczytu i zapisu czy konkretne protokoły żeby to wgl dzialalo? I byłbym wdzięczny za podesłanie linku bądź nazwy jakiegokolwiek kompatybilnego dysku w takim wypadku to wiedział bym jak się w tym zorientować bo nie jestem jeszcze tak biegły w tych tematach ? dopiero zaczynam przygodę z tego typu usprawnieniami 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porówaniu do klasycznego HDD to nawet zwykły SSD SATA z ograniczeniami ( np. zapis do 150 mb/s jak w niektórych budżetowcach kiedyś ) czy padaczne SSD na QLC dadzą mega kopa .

Jak nie masz w ogóle SSD to odpuść sobie modele M.2 / NVMe i skup się na modelach SATA 2,5" np. Crucial MX500 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to ma być jedyny dysk/startowy/systemowy to raczej na tak starej płycie nie będzie bootowac?

chyba że jest jakiś modowany bios

Wsadziłbym dobre SSD, tak jak kolega wyżej radzi, bez adapterów, problemów i będzie rakieta w porównaniu z HDD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam dysk SSD właśnie pod rozruch gdzie znajdują się system i ważniejsze aplikacje ale mam wrażenie że jest i tak mega wolno bo rozruch kompa to jakieś 35-40 sekund noi czasem wkurza mnie jak któraś z gier się dłużej ładuje stąd decyzja o kupnie dobrego m.2 1/2tb już na wszystko bo wiem że to będzie inwestycja na kilka lat i nie trzeba będzie go zmieniać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rozruch jest spowodowany czym innym np. coś co się ładuje z systemem go spowalnia podczas startu .

Jaki to dokładnie SSD , coś z ery MLC 2D + kontroler Sandforce czy coś nowszego ?

Jaki masz system - normalny Win czy jakaś serwerowa wersja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz zwłokę w odpisaniu ale dopiero teraz mam dostęp do komputera i mogłem to sprawdzić i jest to Goodram c40 w wersji 120gb

A noi system to poprostu Windows 7 ale no chce przejść na 10 noi dlatego też nowy dysk teraz a nie po zmianie żeby nie instalować wszystkiego od nowa drugi raz 

Edytowane przez AncymoneQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...