Jump to content

Recommended Posts

Niedawno zakupiłem laptopa Asus Tuf a15. Posiada procesor Ryzen 5 4600h oraz kartę graficzną 1660Ti. Moją uwagę zwróciły niesamowicie duże temperatury procesora dochodzące do 103-105 stopni. Czy da się jakoś obniżyć te temperatury, bo nie wróże długiego życia temu laptopowi przy takich temperaturach. Oczywiście używam podkładki chłodzącej, ale w tym wypadku niewiele to zmienia. Mam wrażenie, że problemem jest ciągłe, automatyczne podbijanie mocy procesora oraz wahania prędkości wentylatorów - czy jest jakaś opcja ustawienia ich na sztywno?

tuf a15.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

R3N3G4T

no powiem Ci, że nie spotkałem się z aż takimi wysokimi temperaturami na tym procesorze max może widziałem 99 stopni, ale nie aż 105, tak czy siak niestety te procesory na tych laptopach generują wysokie temperatury, a Tobie widocznie trafiła się taka ,,sztuka krzemu". Teraz tak, co polecam, przede wszystkim nie wiem jaką masz temperaturę otoczenia w domku, czy gdzie tam używasz go, ale nie zalecam zbyt wysokich temperatur otoczenia typu nie wiem np 28 stopni, a np 20 stopni. Dwa używasz już podkładki chłodzącej więc użyj sprężonego powietrza może jakiś kurz tam zalega w laptopie, czyli go przeczyść. A trzy zalecam użycie undervoltingu poczytaj o tym na necie, choć nie wiem czy jest to już możliwe na procesorach z serii 4000, bo jeszcze tym się nie bawiłem, jeśli tak warto. A tu filmiki, może też pomogą:

 

tu drugi:

Użyj programu MSI Afterburner tam pobawisz się także prędkościami obrotowymi wentylatorów, ewentualnie możesz też pobawić się w UEFI. Pozdrawiam 🙂

Edited by Breaky83

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Breaky83 napisał:

R3N3G4T

[...] nie zalecam zbyt wysokich temperatur otoczenia typu nie wiem np 28 stopni, a np 20 stopni. Dwa używasz już podkładki chłodzącej więc użyj sprężonego powietrza [...]

 

Otoczenie to jakieś 23 stopnie, a laptop nówka sztuka, ledwo tydzień ma, więc nie wiem czy tam kurz zdążył nalecieć w takich ilościach.

edit.
Zastosowałem się do instrukcji z drugiego filmiku - temp. max 80 stopni🙂
, jeszcze pobawię się wentylatorami i będzie idealnie.
Serdecznie dziękuje!

Edited by R3N3G4T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.