Jump to content

Recommended Posts

Niedawno zakupiłem laptopa Asus Tuf a15. Posiada procesor Ryzen 5 4600h oraz kartę graficzną 1660Ti. Moją uwagę zwróciły niesamowicie duże temperatury procesora dochodzące do 103-105 stopni. Czy da się jakoś obniżyć te temperatury, bo nie wróże długiego życia temu laptopowi przy takich temperaturach. Oczywiście używam podkładki chłodzącej, ale w tym wypadku niewiele to zmienia. Mam wrażenie, że problemem jest ciągłe, automatyczne podbijanie mocy procesora oraz wahania prędkości wentylatorów - czy jest jakaś opcja ustawienia ich na sztywno?

tuf a15.png

R3N3G4T

no powiem Ci, że nie spotkałem się z aż takimi wysokimi temperaturami na tym procesorze max może widziałem 99 stopni, ale nie aż 105, tak czy siak niestety te procesory na tych laptopach generują wysokie temperatury, a Tobie widocznie trafiła się taka ,,sztuka krzemu". Teraz tak, co polecam, przede wszystkim nie wiem jaką masz temperaturę otoczenia w domku, czy gdzie tam używasz go, ale nie zalecam zbyt wysokich temperatur otoczenia typu nie wiem np 28 stopni, a np 20 stopni. Dwa używasz już podkładki chłodzącej więc użyj sprężonego powietrza może jakiś kurz tam zalega w laptopie, czyli go przeczyść. A trzy zalecam użycie undervoltingu poczytaj o tym na necie, choć nie wiem czy jest to już możliwe na procesorach z serii 4000, bo jeszcze tym się nie bawiłem, jeśli tak warto. A tu filmiki, może też pomogą:

tu drugi:

Użyj programu MSI Afterburner tam pobawisz się także prędkościami obrotowymi wentylatorów, ewentualnie możesz też pobawić się w UEFI. Pozdrawiam 🙂

Edited by Breaky83

2 godziny temu, Breaky83 napisał:

R3N3G4T

[...] nie zalecam zbyt wysokich temperatur otoczenia typu nie wiem np 28 stopni, a np 20 stopni. Dwa używasz już podkładki chłodzącej więc użyj sprężonego powietrza [...]

Otoczenie to jakieś 23 stopnie, a laptop nówka sztuka, ledwo tydzień ma, więc nie wiem czy tam kurz zdążył nalecieć w takich ilościach.

edit.
Zastosowałem się do instrukcji z drugiego filmiku - temp. max 80 stopni🙂
, jeszcze pobawię się wentylatorami i będzie idealnie.
Serdecznie dziękuje!

Edited by R3N3G4T