Skocz do zawartości
JuLeK

Kto ma ochote na Peltierka 226W?:)

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio dużo ludzi ma zamiar kupić MOCNEGO Peltiera (ja też).

Tylko w Posce praktycznie najmocniejszym do kupienia Peltem jest 74W'ówka. Są też 120W, ale kto da za niego prawie 200zł :?: :evil:

Więc proponóję się skrzyknąc i kupić kilka Peltów w Online Shop'ie w USA.

Przesyła ok. 0.5kg, kosztuje 20$, jakby to podzielić na 5 to by nie było tak źle... konkretnie chcemy kupić Pelta w http://www.dangerden.com/mall/peltiers.asp. Więc kto chętny- NIECH DA ZANAĆ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qurde jakbym mial kase to bym wizol! 226W spox i to jeszcze za taka cena. Tylko ze gdybym mial takiego Peltrzaka tobym musial kupic jeszcze mocniejszy zasilacz niz ta moja 300Watówka, a to wiaze sie z kolejnymi kosztami ;-(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dużo ludzi ma zamiar kupić MOCNEGO Peltiera (ja też).

Tylko w Posce praktycznie najmocniejszym do kupienia Peltem jest 74W'ówka. Są też 120W, ale kto da za niego prawie 200zł :?:  :evil: 

Więc proponóję się skrzyknąc i kupić kilka Peltów w Online Shop'ie w USA.

Przesyła ok. 0.5kg, kosztuje 20$, jakby to podzielić na 5 to by nie było tak źle... konkretnie chcemy kupić Pelta w http://www.dangerden.com/mall/peltiers.asp. Więc kto chętny- NIECH DA ZANAĆ :)

Czyli na 5 osób to po ok. 170zł. - za taką cenę to tylko brać. Ja bym brał.

A co w przypadku, gdy będą popsute? (tak z ciekawości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno  :D do czego takiego peltiera podłączyć:

15,2V i 24A - Zasilacz komputerowy chyba odpada

Jezeli zasilacz by posiadal zabezpieczenie to by sie poprostu wylaczyl a jezeli by nie posiadal to zobaczyl bys tylko dym z zasilacza. Do tego trza by zrobic specjalny zasilacz ktory kosztowal by jakies 120zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno  :D do czego takiego peltiera podłączyć:

15,2V i 24A - Zasilacz komputerowy chyba odpada

Jezeli zasilacz by posiadal zabezpieczenie to by sie poprostu wylaczyl a jezeli by nie posiadal to zobaczyl bys tylko dym z zasilacza. Do tego trza by zrobic specjalny zasilacz ktory kosztowal by jakies 120zl.

Jak chcesz zrobić coś takiego? Ja właśnie też się obawiam gdzie takiego byka podłączyć :?: Jeśli masz jakieś możliwości co do zasilacz to KONIECZNIE daj znać :!: :!: :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno  :D do czego takiego peltiera podłączyć:

15,2V i 24A - Zasilacz komputerowy chyba odpada

Jezeli zasilacz by posiadal zabezpieczenie to by sie poprostu wylaczyl a jezeli by nie posiadal to zobaczyl bys tylko dym z zasilacza. Do tego trza by zrobic specjalny zasilacz ktory kosztowal by jakies 120zl.

Jak chcesz zrobić coś takiego? Ja właśnie też się obawiam gdzie takiego byka podłączyć :?: Jeśli masz jakieś możliwości co do zasilacz to KONIECZNIE daj znać :!: :!: :!:

Może na razie wstrzymać się z zakupem tych Peltierów dopóki nie znajdziemy jakiegoś taniego rozwiązania na zasilanie. Widziałem zasilacze z regulacją, ale były dość drogie. Myślę, że poszukam czegoś w sklepach z akcesoriami elektrycznymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki zasilacz to najlepiej samemu zlozyc (wychodzi najtaniej).

Trzeba tylko kupic transformator toroidalny, diode prostownicza, i jakies kondensatory o duzej pojemnosci.

Co do zasilania peltiera to jezeli ma on 14,5V to maksymalne napiecie jakie jest w stanie wytrzymac. Trzeba dac troche nizsze. A oto i dowod na to:

24V Should have at least 18V

16V Should have at least 12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... Chyba najpierw trzeba poszukać jakichś Power Supply,

też chyba zrobię róndkę po sklepach. Tylko że ja się za bardzo nie znam na elektronice :cry: Jeśli macie jakiś możliwości poszukać takich zasilaczy lub części to do roboty :!: :!: :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki zasilacz to najlepiej samemu zlozyc (wychodzi najtaniej).

Trzeba tylko kupic transformator toroidalny, diode prostownicza, i jakies kondensatory o duzej pojemnosci.

Co do zasilania peltiera to jezeli ma on 14,5V to maksymalne napiecie jakie jest w stanie wytrzymac. Trzeba dac troche nizsze. A oto i dowod na to:

24V Should have at least 18V

16V Should have at least 12V

 

"At least" oznacza przynajmniej a nie maximum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ktos jest z warszawy to najlepiej pojechac na wolumen i tam sie kupi wszystkie potrzebne rzeczy.

Ja mogę pojechać tylko kompletnie nie wiem co kupić... Ja się nie znam na Elektronice :!::cry: Ma się dopiero 14 latek :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ktos jest z warszawy to najlepiej pojechac na wolumen i tam sie kupi wszystkie potrzebne rzeczy.

Ja mogę pojechać tylko kompletnie nie wiem co kupić... Ja się nie znam na Elektronice :!::cry: Ma się dopiero 14 latek :o

Myślę, że składanie zasilacza samemu, to już ostateczność, bo przydałby się również miernik napięcia i natężenia połączony z zasilaczem.

 

Można kupić cały zasilacz z regulacją napięcia i natężenia (tylko nie wiem czy są takie, gdzie reguluje sie to i to). Najlepiej, żeby miał mierniki napięcia i natężenia i możliwość podłączenia kilku peltierów (kilka wyjść) - chyba są takie na 3 wyjścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Jest do kupienia KAŻDY zasilacz, pod warónkiem że dasz za niego każdą cenę :? Nie ma co... Trzeba się porozglądać w sklepach elektronicznych,

można tez w on-line'owych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się piszę na tego peltiera.

Z zasilaniem nie mam kłopotów bo robiłem 50-cio amperowe zasilacze do CarAudio. Koszt zasilacza niestabilizowanego 15V 30A to około 300PLN (odpowiednie trafo+mostek+chłodzenie do mostka+grube kable).

Kondensatory w takim rozwiązaniu nie mają znaczenia (24A), chyba, że ze 2-farady ale to kosztuje 1000PLN plus układ który toto naładuje.

Zasilacza stabilizowanego do peltiera nie opłaca się budować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się piszę na tego peltiera.

Z zasilaniem nie mam kłopotów bo robiłem 50-cio amperowe zasilacze do CarAudio. Koszt zasilacza niestabilizowanego 15V 30A to około 300PLN (odpowiednie trafo+mostek+chłodzenie do mostka+grube kable).

Kondensatory w takim rozwiązaniu nie mają znaczenia (24A), chyba, że ze 2-farady ale to kosztuje 1000PLN plus układ który toto naładuje.

Zasilacza stabilizowanego do peltiera nie opłaca się budować.

Oooooo :!: Zacny Człowieku, możesz mi zrobić taki zasilacz :D Pleaseee....

Ile kosztowałby 20V 25A? Jesteś zbawcą :D :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę pojechać tylko kompletnie nie wiem co kupić... Ja się nie znam na Elektronice :!::cry:  Ma się dopiero 14 latek :o

Heh a ja 15 i sie troche znam. Moze pozniej poszukam informacji na temat tych zasilaczy. Julek z mila checia bym ci zrobil taki zasilacz.

Jim zrobienie stabilizowanego choc troche zasilacza kosztuje grosze. Najdrozszy jest transformator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh a ja 15 i sie troche znam. Moze pozniej poszukam informacji na temat tych zasilaczy. Julek z mila checia bym ci zrobil taki zasilacz.

Jim zrobienie stabilizowanego choc troche zasilacza kosztuje grosze. Najdrozszy jest transformator.

Dzięki, za dobre chęci :!: :D

Ale to w końcu jak robimy?

Dogadaj się jakoś z tym jim'em :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za dobre chęci :!:  :D  

Ale to w końcu jak robimy?

Dogadaj się jakoś z tym jim'em :)

Spotkamy sie gdzies w polowie drogi z gdyni do warszawy i uzgodnimy :lol:

Jezeli mial bym gwarancje ze odebral bys ten zasilacz to moge go zrobic.

Akurat jestesmy z wawy to mogli bysmy sie jakos dogadac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dużo ludzi ma zamiar kupić MOCNEGO Peltiera (ja też).

Tylko w Posce praktycznie najmocniejszym do kupienia Peltem jest 74W'ówka. Są też 120W, ale kto da za niego prawie 200zł :?:  :evil:  

Więc proponóję się skrzyknąc i kupić kilka Peltów w Online Shop'ie w USA.

Przesyła ok. 0.5kg, kosztuje 20$, jakby to podzielić na 5 to by nie było tak źle... konkretnie chcemy kupić Pelta w http://www.dangerden.com/mall/peltiers.asp. Więc kto chętny- NIECH DA ZANAĆ :)

Byłbym chętny , ale za jakieś 2-3 miechy ...

Czujecie K6-2 wychłodzony takim PELTKIEM

Robiłem próby na 54W z dobrym zasilaniem Peltka (14,5V 10A) i ... nic

Proc nie poszedł więcej, tylko mógł chodzić przy niższych napięciach (średnio o 0,3V)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki, za dobre chęci :!:  :D  

Ale to w końcu jak robimy?

Dogadaj się jakoś z tym jim'em :)

Spotkamy sie gdzies w polowie drogi z gdyni do warszawy i uzgodnimy :lol:

Jezeli mial bym gwarancje ze odebral bys ten zasilacz to moge go zrobic.

Akurat jestesmy z wawy to mogli bysmy sie jakos dogadac.

Spoko, człowieku :D

Tylko tak: Ile będzie kosztował np. 20V 25A? I jakich to będzie rozmiarów? Zmieści mi się do obudowy :?: :) Będę chciał do niego podłączyć 2x 172W (24V, 11.5A jeden) Czy będzie OKi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>do feluke (Jim zrobienie stabilizowanego choc troche zasilacza kosztuje >grosze. Najdrozszy jest transformator.):

Stary... mówimy o 25A, ty zdajesz sobie sprawę, że nie da się tu zastosować zwykłego scalaczka.

Tego peltiera trzeba będzie podłączyć kablem o przekroju 10mm^2!!!

stabilizatory liniowe (tanie) odpadają zupełnie (wymagały by osobnego WC do chłodzenia), stabilizatory impulsowe do 10A są dość proste do zrobienia, ale przy wyższych prądach pojawiają się potężne zakłócenia sieci i eteru. Walka z nimi to potęźne koszta.

Do peltiera nie jest potrzebne zasilanie stabilizowane, morze dostać prąd zmienny o wartości średniej 12-15V.

prosty układ: bezpiecznik+trafo+kilka mostków (żeby zmniejszyć rezystancję) załatwia sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla wszystkich, którzy lubią rozwiązania fabryczne:

zasilacze ATX 250-300W dają dla +5V 25-30A.

wystarczy połączyć szeregowo 3 takie zasilacze i będzie 15V stabilizowane 25-30A.

Tylko pamiętajcie, żeby w dwóch z nich odłączyć uziemienie (środkowy bolec we wtyczce sieciowej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do peltiera nie jest potrzebne zasilanie stabilizowane, morze dostać prąd zmienny o wartości średniej 12-15V.

prosty układ: bezpiecznik+trafo+kilka mostków (żeby zmniejszyć rezystancję) załatwia sprawę.

Jim znasz sie troche na elektronice????

Jak podlaczysz do niego zmienny to wogule nie bedzie dzialac musi byc dioda prostownicza. A zeby wykozystal pelna moc to chociaz niewielkie kondensatory(mozna ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> od starej pralki ok. 10F ale to jest juz potega).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla wszystkich, którzy lubią rozwiązania fabryczne:

zasilacze ATX 250-300W dają dla +5V 25-30A.

wystarczy połączyć szeregowo 3 takie zasilacze i będzie 15V stabilizowane 25-30A.

Tylko pamiętajcie, żeby w dwóch z nich odłączyć uziemienie (środkowy bolec we wtyczce sieciowej).

A cena i gabaryty ?

Juz o halasie nie wspomne jak 3 zasilacze beda gwizdac :(

Moze jednak lepiej poskladac ten jeden ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do peltiera nie jest potrzebne zasilanie stabilizowane, morze dostać prąd zmienny o wartości średniej 12-15V.

prosty układ: bezpiecznik+trafo+kilka mostków (żeby zmniejszyć rezystancję) załatwia sprawę.

Jim znasz sie troche na elektronice????

Jak podlaczysz do niego zmienny to wogule nie bedzie dzialac musi byc dioda prostownicza. A zeby wykozystal pelna moc to chociaz niewielkie kondensatory(mozna ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> od starej pralki ok. 10F ale to jest juz potega).

KILKA PODSTAW:

 

napięcie lub prąd zmienny to taki który zmienia się co do wartości a nie co do znaku, czyli na przykład za diodą prostowniczą.

 

mostek (prostowniczy) w tym przypadku oznacza cztery diody (np.50A) w jednej obudowie.

 

kondensator od pralki to coś około 10uF (mikroFaradów) czyli milion razy mniej niż potrzeba.

 

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...