Skocz do zawartości
to_ja

11600k czy 10700k - a może mac m1?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zastanawiam się który procesor wybrać, komp używany do developerki + grafika, w perspektywie obróbka wideo

Zastanawiam się nad dwiema opcjami:

1) 10700KA + MSI z490-A PRO Crucial 3600 CL16 - 4x8GB  ~ 3059zł 

2) 11600K + ASUS TUF Z590-plus WIFI + HyperX RGB  3600CL17 4x8GB  ~ 3300zł

 

za 1) przemawia cena, za 2) nowsze gpu w procku, lepiej wyposażona płyta - wifi, lepszy dźwięk(?) - teraz mam na płycie X-Fi-mb3 i dźwięk jest super, ale widzę że w nowych płytach już tego nie ma.

na tę chwilę nie planuję dokładać gpu, może kiedyś. Procesory nie będą podkręcane, pytanie czy warto brać wersję bez K - 11500, 10700? Są 200zł tańsze, to niewielka różnica. 

 

pytanie jak będzie różnica wydajności? W moich zastosowaniach nowszy grafika zrobi różnicę? Specyfika pracy na co dzień:  jednocześnie odpalone Photoshop, Adobe XD, edytory, serwer www, spotify, 2 przeglądarki, kilka innych narzędzi - to potrafi zapełnić 16GB ramu,

za starego kompa zostają mi:

SSD 850EVO, ADATA SU900, WD 1TB HDD

zasilacz be quiet! Pure Power 500W L8 - pociągnie to? Ma już 7 lat, może warto wymienić? 

Chłodzenie CPU be quiet! Pure Rock 120mm - chyba wystarczy na oba procesory? 

 

obecny komp to 4790 +Z97 + 16GB 1866

 

A może mac mini m1 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11600K ma nowsze GPU w karcie.

O Macu to w ogóle nic nie powiem, bo ostatnim razem pracowałem na macu w 2007/08.

10700K/KF to wciąż fajny procesor, ale jeśli nie zamierzasz go podkręcać, to szkoda go brać.

Mówisz, że na razie nie chcesz kupować grafiki - to moim zdaniem, rozwiązanie jest jedno - i7 11700. Na pewno, w pracy, przydadzą Ci się 8 rdzeni i 16 wątków, a do tego masz dobry układ iGPU. Tego w 10700 nie uzyskasz. Do tego jakieś szybkie ramy dać i tak można działać.

Nad zmianą PSU, pomyślałbym dopiero wtedy, jak kupisz GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że 11700 jest zbyt drogi w stosunku do wzrostu wydajności względem np 11600k - 33% droższy, a wydajniejszy pewnie o 10%. Rzeczy które robię nie wymagają bardzo mocnego procesora, chyba że video w przyszłości, ale to będzie zastosowanie stricte amatorskie. 

procesory K biorę pod uwagę, bo myślę że łatwiej będzie je sprzedać później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...