Skocz do zawartości
roxmarkus

wymiana bazy w starym kompie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Prosba o pomoc, klamka zapadla skladam nowego kompa,ale mam zagwozdke:


proc ryzen 5 3600

mobo ~300-350
MSI B450 GAMING PLUS MAX
lub
ASUS TUF B450-PLUS GAMING II

Asus do mnie bardziej przemawia ze wzgledu na aduio (ALC1200, spdif), ale decyzja jeszcze nie podjeta. Jakies sugestie ?

i jaki RAM do tego? 
GOODRAM DDR4 1x16GB 3200MHz CL16 IRDM X Black  ~330zl
czy
Crucial Ballistix 3600 MHz 16 GB (8 GB x2) CL16   promocja ~370zl   
i tutaj pytanie zasadnicze ani plyta MSI, ani ASUS nie mają podane ze obslugują RAM3600 - czy to sie nie bedzie gryzlo z Crucialami 3600 ? Moze mi ktos wytlumaczyc o co tutaj chodzi? czesto znajdowalem zestawienia plyt MSI wlasnie z ramem 3600. 

OC mnie nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te płyty co podałeś, są bardzo do siebie zbliżone. Co nie weźmiesz, będziesz zadowolony. Jeśli kwestia ARGB jest wazna, to jak dobrze kojarzę, tylko Asus ma złącze pod ARGB.

RAM oczywiście obowiązkowo w dwóch kościach. Musisz ustawić w profilu XMP taktowanie i nic nie powinno się gryźć. Ewentualnie jeśli oc cię nie interesuje, możesz wziąć Patiroty 3733mhz i spróbować je ustawić właśnie przez profil XMP https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html

Chociaż jak widzę tę cenę za Cruciale 3600Mhz, to bez zastanowienia bym je brał od razu. Sztos cena, jak na dzisiejsze chore czasy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za zainteresowanie,

pamieci wzialem cruciale, dla zainteresowanych link z promocją (370zl):
https://www.amazon.pl/Crucial-Ballistix-BL2K8G36C16U4B-Desktop-Gaming/dp/B083V93HJG

z plyta jeszcze nie podjalem decyzji (ARGB-nie ma dla mnie znacznia), zastanawiam sie czy doplacac do :
ASUS PRIME B550-PLUS ATX AM4
Płyta główna MSI B550-A Pro ATX
czy zauwaze jakies korzysci z b550 vs b450 ? plyta bedzie szukana w outlet x-kom wiec napewno bedzie cos taniej od ceny rynkowej.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyty b550 sa znacznie lepsze niz b450, maja   obsluge pci-expres 4 z cpu   wiec nie bedzie problemu z rozbudowa w przyszlosci (dyski,gpu), same linie z chipsetu plyty tez sa szybsze na b550 z tego co pamietam.

Na b450 nie wykozystasz pelni mozliwosci  ryzena 3600, plyty b450 sa tylko do najtanszych kompow obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, topdog napisał:

Kto ci naopowiadał takich bzdur? Wyszły płyty b550 i nagle b450 nadaje się do kosza?

Nigdzie nie napisalem, ze nadaja sie do kosza, po prostu nadaja sie tylko do tanich komputerow gdzie kwestia latwej i szybkiej  rozbudowy  za kilka lat nie ma znaczenia.

 

Moja opinia wynika z porownania jakie robilem w sierpniu zeszlego roku i dlatego wolalem troche doplacic do b550 niz sie pakowac w przestazale juz na starcie b450, ktore nawet nie obsluguje wszystkich funkcji mojego ryzena 3600, ma wolniejsze linie pci-e z cpu i chipsetu.

 

Popatrz po tematach na tym forum - ludzie zwykle wymieniaja komputery, ktore maja po 5-10 lat wiec biorac juz na starcie przestazala plyte utlkna z nia na dekade i potem nagle sie okazuje, ze 150zl oszczednosci teraz blokuje mozliwosc rozbudowy komputera, a wymiana plyty glownej to duzo wiecej zabawy niz wymiana cpu czy gpu co trwa 10 minut.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, topdog napisał:

Tak z ciekawości czy używasz teraz w jakiś sposób Pcie 4.0?

 

Na ta chwile nie, ale nie zamierzam wymieniac tej plyty przez najblizsze 5-7 lat, a na poprzedniej platfromie z87  wymienialem cpu i gpu kilkukrotnie na high-end, dokladalem dyski hdd i ssd, na b550 zrobie tak samo i nie chce za 2-3 lata musiec sprzedawac plyty, rozkladac kompa, zamawiac nowa plyte i znow skladac kompa, szkoda mi czasu na to.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...