Skocz do zawartości
H4rpman

Komputer nie włącza się przy podpiętych dwóch monitorach + BSOD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam,
Mam problemy ze swoim komputerem. Parę tygodni temu wymieniłem w nim płytę główną z Asrock b450 pro4 na Gigabyte b450 Aorus elite v2 i sprawy zaczęły się komplikować. Wymiana była konieczna, ponieważ poprzednia płyta prawdopodobnie padła, bo komputer przestał widzieć dyski i nie wstawał. 

 

1. Komputer przestał widzieć moją kartę sieciową na pcie - Asus pce-ax3000

2. Posiadam dwa monitory. Po zmianie płyty głównej komputer nie uruchamiał się, kiedy obydwa były podłączone do karty graficznej. Problem nie występował kiedy odlaczalem monitor podpięty kablem displayport. Przy podłączonym jednym monitorze na HDMI komputer normalnie się uruchamiał i można było z niego korzystać, nawet przy podłączeniu w trakcie jego działania drugiego monitora.

Po przeinstalowaniu systemu na całkiem świeży Windows 11 problem dalej występował. Co więcej, kiedy korzystałem z komputera na dwóch monitorach, podczas zapalania światła w niektórych pomieszczeniach w moim mieszkaniu monitory gasły na jakieś 2s, po czym się włączały i dalej wszystko normalnie działało (tak samo było przy poprzedniej plycie głównej - po drodze mieszkałem w 3 różnych mieszkaniach, wszędzie działo się to samo). Zaniosłem komputer do mojego znajomego, żeby zobaczyć, czy na jego monitorach wystąpi ten sam problem.

Nie wystąpił, natomiast pojawił się kolejny:

Komputer co kilka/kilkanaście minut wyskakuje BSOD z różnymi kodami błędu.

Próbowaliśmy podłączyć inny zasilacz, ale problem nadal występował. (500W od bequiet)

Kiedy podłączyłem komputer ponownie u siebie w domu, nie pojawiały się żadne BSOD, ale po dniu zaczęły.

Nie wiem czego to może być kwestia. Zbyt słaby zasilacz? Wadliwa płyta główna? Dyski? Karta graficzna?

Bardzo proszę o pomoc. Komputer jest mi potrzebny do pracy, studiów i rozrywki, a walczę w nim już kilka tygodni.

 

Specyfikacja mojego komputera:

CPU: Ryzen 5 1600X

MOBO: Gigabyte b450 aorus elite v2

Zasilacz: spc vero m2 600W

Ram: Hyperx 3000mhz 2x4gb i 2x8gb

HDD 1tb na sata

SSD ~250gb również na sata

 

Do tego podłączone są dwa monitory

Acer kg241Q 144hz

Acer vg220q 60hz

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

EDIT:
Dodam, że problem występował również na windows 10.
Dodatkowo aktualizowałem BIOS i dalej to samo

Edytowane przez H4rpman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

widzę ze tanie zasilacze są popularne, ale czy faktycznie się sprawdzają czy może odbija się czkawka ?

jak są przepięcia w sieci i zasilacz tego nie rekompensuje to tylko czekać aż kolejna płyta główna "odleci" lub coś jeszcze... a listwę antyprzepięciowa ty posiadasz ? i nie taką za 25pln z marketu...  ,czy na żywca w gniazdko lub tylko przedłużacz z kilkoma gniazdami. 

a jaką posiadasz kartę graficzna bo nie napisałeś , a posiadana płyta główna ma tylko DVD-D i HDMI zresztą CPU, nie posiad igpu wiec za pomocą czegoś wysyłasz obraz na te monitory ? 

ogólnie jest problem z kablami DP i trzeba by zakupić jakiś drogi kabel, a tez może trafić się peszek, do tego jest ogólnie znany problem po miedzy biosem UEFI a wyjściami właśnie na DP, temat odgrzebywany nie raz..., przy HDMI praktycznie nie występuje i z tutaj moje pytanie odnośnie karty graficznej, jakie posiada wyjścia obrazu, może dało by się drugi monitor podpić za pomocą innego złącza plus przejściowa/adapter ?

Ryzen 5 1600X i cztery kości ramu 2x4gb i 2x8gb, LOL , jak nie zobaczę tego na własne oczy, to nie uwierzę ze to działa stabilnie z szybkością 3000MHz , chyba ze jesteś mega ogarniętym magikiem w kwestii ustawień pamięci ram dla Ryzenów... jeśli tak, to już zawiązuje sznurówki w sandałach i pomykam w podskokach do Ciebie na instruktarz ...

to z jaka szybkością obecnie pracuje teraz pamięć Ram ?

było by bardzo dobrze, jak działało by stabilnie na 2933MHz i tu szukał bym powodów losowych BSOD, ustaw w biosie ram, na domyślne 2133MHz i potestuj jak będzie ok, to stopniowo powiedzmy po dwóch trzech dniach pracy z różnymi materiałami , podnoś o jedna wartość do góry tak jak pozwala podziałka w biosie.    

daj obrazy z CPU-Z zakładki Memory i SPD 

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

 oraz GPU-Z

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

oraz "crystal disk info" ale trzeba  przestawić jedna opcje

górna belka-funkcje-funkcje zawansowane- Wartość Raw- przestawić na 10[DEC] bo domyślnie jest 16 [HEX] 

dla obydwu dysków 

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_dyskowe/CrystalDiskInfo.html    

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mr.T... napisał:

Witam 

widzę ze tanie zasilacze są popularne, ale czy faktycznie się sprawdzają czy może odbija się czkawka ?

jak są przepięcia w sieci i zasilacz tego nie rekompensuje to tylko czekać aż kolejna płyta główna "odleci" lub coś jeszcze... a listwę antyprzepięciowa ty posiadasz ? i nie taką za 25pln z marketu...  ,czy na żywca w gniazdko lub tylko przedłużacz z kilkoma gniazdami. 

a jaką posiadasz kartę graficzna bo nie napisałeś , a posiadana płyta główna ma tylko DVD-D i HDMI zresztą CPU, nie posiad igpu wiec za pomocą czegoś wysyłasz obraz na te monitory ? 

ogólnie jest problem z kablami DP i trzeba by zakupić jakiś drogi kabel, a tez może trafić się peszek, do tego jest ogólnie znany problem po miedzy biosem UEFI a wyjściami właśnie na DP, temat odgrzebywany nie raz..., przy HDMI praktycznie nie występuje i z tutaj moje pytanie odnośnie karty graficznej, jakie posiada wyjścia obrazu, może dało by się drugi monitor podpić za pomocą innego złącza plus przejściowa/adapter ?

Ryzen 5 1600X i cztery kości ramu 2x4gb i 2x8gb, LOL , jak nie zobaczę tego na własne oczy, to nie uwierzę ze to działa stabilnie z szybkością 3000MHz , chyba ze jesteś mega ogarniętym magikiem w kwestii ustawień pamięci ram dla Ryzenów... jeśli tak, to już zawiązuje sznurówki w sandałach i pomykam w podskokach do Ciebie na instruktarz ...

to z jaka szybkością obecnie pracuje teraz pamięć Ram ?

było by bardzo dobrze, jak działało by stabilnie na 2933MHz i tu szukał bym powodów losowych BSOD, ustaw w biosie ram, na domyślne 2133MHz i potestuj jak będzie ok, to stopniowo powiedzmy po dwóch trzech dniach pracy z różnymi materiałami , podnoś o jedna wartość do góry tak jak pozwala podziałka w biosie.    

daj obrazy z CPU-Z zakładki Memory i SPD 

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

 oraz GPU-Z

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

oraz "crystal disk info" ale trzeba  przestawić jedna opcje

górna belka-funkcje-funkcje zawansowane- Wartość Raw- przestawić na 10[DEC] bo domyślnie jest 16 [HEX] 

dla obydwu dysków 

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_dyskowe/CrystalDiskInfo.html    

 

 

Mój błąd - Karta graficzna to Gigabyte aorus GTX 1060

Na czasy kiedy kupowałem zasilacz nie był dla mnie ani tani, ani zły. Nie znajdował się na żadnej czarnej liście, ani nic z tych rzeczy. Przepracował już swoje parę ładnych lat. Tak samo płyta główna przepracowała swoje, nawet więcej niż zasilacz.

Tak, posiadam listwę antyprzepięciową.

Karta posiada 1x DVI, 1x HDMI i 3x DP. 

RAM ustawiałem zarówno na 2133 jak i 3000 mhz, problem występuje w każdym z przypadków. Na poprzedniej płycie ram działał na 3000 bez problemów. Jedyne co, to gasły monitory przy zapalaniu światła - kiedy podpięty był tylko jeden monitor, nie było najmniejszych problemów.

Aktualnie komputer oddałem do serwisu, żeby spróbowali zdiagnozować w czym leży problem.
Jeśli nic nie poradzą, z pewnością dorzucę screeny. Jeśli w ogóle komputer na to pozwoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, H4rpman napisał:

sprawdzałem na różnych kablach,

Raczej zmierzyłbym jakimś omomierzem czy jest przerwa na 20 pinie w kablu - ma być. Chyba już w każdym markecie kupisz multimetr, koszt 20-30 zł  (nie musi być "wypaśny" do mierzenia przejścia dobry będzie każdy). 

Zasilacz też jest podejrzany ale, jeśli sprawdzałeś na bequiet to ... raczej nie ta droga. 

A skąd masz Gigabyte b450 Aorus elite v2 ? hemm ..nie używana allegro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posprawdzanie kabli miernikiem to dobry kierunek, i sam możesz to sprawdzić, czy kable są ok

oczywiście, nie mam podstaw aby nie wierzyć ze na Asrocku pamięci pracowały stabilnie w takiej konfiguracji 2x4 i 2x8 na 3000MHz,  , ale na Gigabyte to nie wiem czy jest to do realizacji , proponowałbym osobno sprawdzić jak się zestaw zachowuje osobno przy 2x8 i osobno 2x4 i zacząć od szybkości 2133Mhz , jak by na serwisie nic nie ustalili. 

to ja bym zaproponował monitor 144Hz podłączyć po przez HDMI , natomiast 60Hz przez kabel DVD-D na HDMI 

np. Accura Premium DVI/D 1.8m  , żadnych adapterów ma być kabel.

https://www.komputronik.pl/product/297137/accura-premium-dvi-d-1-8m.html

   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...