Skocz do zawartości
Pabblo115

problem z dyskiem m2 nvme pny 500gb płyta łapie bootloopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Zakupiłem dysk m2 nvme ponieważ mój stary systemowy ma już 7 lat i boję się że padnie. 

Płyta główna:Gigabyte B560M S3h  proc: 10400f

Dyski: 120gb Sandisk Ultra II(systemowy), mx500 1tb i toshiba p300 1tb.

Płyta ma problem z włączeniem się wpada w bootloopa. w końcu pokazuje się komunikat o błędnej konfiguracji i możliwość wyboru resetu biosu do ustawień fabrycznych i włączenia z resetem lub bez, wybrałem opcję bez resetu i od razu włączenia. Dysk został wykryty zainstalowałem windowsa z pena. Po uruchomieniu wszystko działa. Przy ponownym uruchomieniu płyta znowu kilka razy się resetuje i pokazuje ten sam komunikat o przywróceniu ustawień fabrycznych. Próbowałem już zmieniać cms na uefi, legacy .Secure boot włączałem  i wyłączałem, dalej to samo albo płyta wcale nie pokazuje obrazu. Może wiecie jak ustawić tą płytę żeby to śmigało

Edytowane przez Pabblo115

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

bios najnowszy wgrany ? F7 

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B560M-DS3H-rev-10#support-dl

pamięć ram obsadzona w dwóch gniazdach A2 i B2 ?

a z jaka szybkością jest ustawiona obecnie pamięć ram oraz na jakim napięciu pracuje ?

a ten dysk pod M.2 to jakiej firmy i model ?

a reszta podzespołów ? pamięć ram, producent model -deklarowana szybkość modułów ? , posiadana karta graficzna ?

zasilacz producent -model -moc 

wiesz jak jest problem z samym sprzętem, to nie instaluje się na pałę systemu... tylko najpierw ustala się co powoduje konflikty i po wykluczeniu podzespołu, bądź ustawień biosu,  powodujących nie prawidłowe działanie i ich usunięciu lub zmiany ustawień biosu pod posiadana konfiguracje PC, można przystąpić do instalacji samego systemu .

jak płyta za każdym razem "wstaje" poprawnie to można zainstalować system, no bo niby jak system ma w magiczny sposób wpłynąć na to ze jakiś dysk czy pamięć, oraz ludzie czasami maja różne dodatkowe rzeczy powpinane pod USB które tez pracują nie prawidłowo, ma spowodować ze po przez ten system będzie to działać ???

także zaczął bym od przeprowadzenie diagnostyki:

odpiąć wszystko co jest możliwe , powinna zostać tylko płyta główna, zasilacz , procesor, pamięć ram, najlepiej w jednej kości w gnieździe A2 , karta graficzna - podpięty monitor , myszka klawiatura , i nic więcej. 

 komputer odłącz fizycznie od prądu i wyjmij baterie z płyty głównej przynamniej na 5 minut , po czym wsadza baterie podłącz zasilanie i komputer na 10 uruchomień ma 10 razy włączyć się poprawnie, czyli skoro nie będzie podłączonych dysków to powinien przy pierwszym uruchomieniu podać info ze trzeba załadować ustawienia "podstawowe optymalne" lub wejść do biosu , czyli wchodzimy do biosu ustawiamy interesujące nas ustawienia, F10 restart, odczekamy chwile i po uruchomieniu ponieważ nadal nie ma dysków to powinien podać stosowny komunikat oraz wejść do biosu lub podać komunikat ze nie znalazł dysku z którego mógł by uruchomić system, na obudowie przytrzymać przycisk power aż do wyłączenia PC, odłączyć fizycznie zasilanie na minutkę i ponownie włączyć zasilanie oraz power na obudowie , procedurę powtórzyć 10x, komp na 10 uruchomień , 10 razy włącza się poprawnie , to można po odłączeniu zasilania i odczekaniu 2 minut dołożyć np. druga kostkę ramu, i ponownie kilka włączeń jest ok to dokładamy JEDEN dysk , wchodzimy do biosu i patrzymy czy jest poprawnie wykrywany , i tak z trzy restarty i za każdym razem sprawdzamy czy dysk jest poprawnie wykrywany jest ok można zainstalować system a po instalacji sytemu i sterowników, podłączyć kolejny dysk a nie ze wszystko od razu bo ja nie mam czasu, bo musze już grać ... 

tylko w wyłącznie w taki sposób na pojedynczo można określić który z posiadanych podzespołów powoduje nie prawidłowa prace płyty głównej. 

idąc dalej i chcąc sprawdzić czy pamięć ram nie robi błędów , mona to zrobić za pomocą  np. programu memtest86 znajdującym się np. wraz z linuxem mint. 

https://www.linuxmint.com/download.php

wersja Cinnamon Edition 

jak zjedziesz na dół listy to można pobrać z serwera z Uniwersytetu z Warszawy 

do utworzenie botowalnego pendrajwa polecam program Rufus :

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_dyskowe/Rufus.html 

po uruchomieniu konsoli strzałkami na klawiaturze przeskakujemy na dół listy i uruchamiamy "memtesta" przynajmniej piec pełnych testów. 

  

                       

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy dysk to pny cm3031 500gb m2 2280 pcie Gen3 X4 nvme. Zasilacz seasonic focus gold 650w, ram curcial balistix 16gb 3600 cl 16, karta RX 580 8gb xfx. Bios resetowany nowy f8 z marca, płyta Gigabyte b560m d3h.      Komputer normalnie pracuje po wyjęciu dysku m2 i podłączeniu starych dysków. Wszystkie programy, gry itd. Windows ładuje się za każdym razem ze starego ssd.                                                        Dysk instalowany w dolnym slocie m2 ponieważ górny to pcie gen4. Bios zresetowany bez żadnego dysku uruchamia się za każdym razem.                                                                                                     Po włożeniu dysku m2 bios nie chce się uruchomić. Dopiero po wyjęciu dysku i zmienieniu opcji cms na enabled wszystkich opcji na uefi zamiast legacy pokazuje się komunikat błędzie ustawień i opcje przywrócenia ustawień optymalnych. Po kliknięciu w przywróć i włącz zamiast przywróć i zresetuj system uruchamia się i działa normalnie. Przy kliknięciu w przywróć i zresetuj po restarcie pojawia się ten sam komunikat.Jest jeszcze trzecia opcja wejście do biosu.           Po wyłączeniu systemu uruchominonego z dysku na znowu komunikat o błędzie i przywróceniu do ustawień optymalnych lub wejściu do biosu.                                                                                        Udało mi się przez f12 uruchomić pendrive instalacyjny i wykasować windowsa z dysku m2 jednak dalej problem nie ustąpił.            Po wyjęciu m2 wszystko zaczyna normalnie działać. Jeśli nie znajdę rozwiązania zrobię zwrot do sklepu i tyle.

Edytowane przez Pabblo115

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście ze mogła się trafić uszkodzona sztuka nowego dysku, ale jak z dyskiem był by problem to instalator podczas instalacji nowego systemu na jakimś etapie zatrzymał by się czy zawiesił instalowanie nowego systemu.  

tak czytam i czytam ten twój opis problemu i takie pytanie mi się nasuwa, czy dostrzegasz ze system płyty głównej jakim jest bios jest nie zależnym programem systemem który działa samodzielnie ? , a wedle twojego opisu to widzę ze chcesz dwa systemy bios i Windows wrzucić do jednego worka czyli podpiąć pod jeden problem , trzeba rozgraniczyć problemy konflikty sprzętowe czyli np. komunikacja płyta główna -bios- dysk , oraz problemy programowe np. zła konfiguracja biosu po przez to system Windows ma problem, to są dwa nie zależne watki dwa nie zależne problemy. 

twój procesor to i5 10400f czyli zapewnia wsparcie dla PCIe Gen. 3.0 ,wiec górne gniazdo na płycie głównej nie będzie z CPU serii Intela 10gen. wykrywać dysków pod M.2 nie zależnie czy będą Gen 3.0 czy 4.0, ale jak byś przed zakupem płyty głównej się trochę oczytał to MSI w niektórych modelach swoich płyt głównych pod B560 umożliwia prace górnego gniazda i również praca z seria Intela CPU 10gen. w trybie Gen 3.0 , a nie tylko zarezerwowana dla CPU 11gen. i gen 4.0 Intela, czyli jedna się da ...   

idąc dalej, jak masz obecnie system zainstalowany na tym 120GB, tzn. jak jest założona partycja rozruchowa ? MBR czy GPT ?

menager urządzeń-stacje dysków - Sandisk Ultra II-prawy myszki- właściwości-woluminy-wypełnij - styl partycji -jest MBR czy GPT ? 

do czego zmierzam, ale krok po kroku , ustawiając opcje CMS support : Enables , zapewniasz wsparcie dla uruchomienia się sytemu w starszych wersjach na partycjach rozruchowych właśnie w trybie MBR , oraz jeśli karta graficzna nie posiada wsparcia dla czystego UEFI to umożliwia jej prace , bo inaczej w trybie pracy CMS support Disabled, będzie czorny ekran i komputer nawet się nie uruchomi, bo twój CPU z dopiskiem f nie posiada igpu czyli zintegrowanej karty graficznej, i tutaj pierwsza wskazówka nie które dyski pod M.2 po włączeniu wsparcia CMS support : Enables i po nowym uruchomieniu nie są wykrywane przez bios , dlaczego ?, to już takie pytanie trzeba zadać konkretnemu producentowi dysku.  

wskazówka następna, w jaki sposób przygotowujesz pendrajwa do instalacji nowego systemu ? za pomocą jakiegoś narzędzie z MS czy np. polecanym programem np. Rufus ?  a tak, jest to dosyć istotne bo nie można sobie dowolnie żonglować ustawieniem CMS, tylko jak ustawia się CMS support Enables to instalator tez powinien zakładać partycje MBR, oraz przygotowując instalacje na pendrajwa np. za pomocą Rufusa tez wybiera się "System partycjonowania"-MBR , docelowy system - Bios (lub UEFI-CSM) 

natomiast wybierając CMS support : Disabled , i przygotowując instalacje Rufusem wybieramy "system partycjonowania"-GPT ,docelowy system - UEFI bez CSM , a instalator podczas instalacji nowego systemu powinien założyć partycje właśnie GPT 

nie ma możliwości aby system zainstalowany z partycja MBR działał na ustawieniu CMS support: Disabled oraz system z założona partycja GPT chciał się włączyć jeśli CMS support Enables , bez wykonania odpowiedniej procedury

https://www.windowscentral.com/how-convert-mbr-disk-gpt-move-bios-uefi-windows-10 

czy teraz widzisz gdzie popełniasz błąd ? a raczej nie ty, tylko pewnie z automatu ściągnąłeś najnowsza wersje sytemu a tam instalator jest ustawiony na GPT

albo ustawiasz CMS support : Enables i instalator musi być ustawiony na system partycjonowania MBR 

albo ustawiasz CMS support Disabled i instalator musi być ustawiony na system partycjonowania GPT 

także ja tutaj widzę raczej problem konflikt na linii komunikacji płyta główna- bios- dysk , bo wedle opisu to nie mogę się doczytać kiedy dysk pod M.2 jest widoczny z poziomu biosu ? gdy CMS support: Enables/ czy Disabled  ? , a nie ze po włożeniu dysku płyta w ogóle nie startuje,  i chodź zapewne sam dysk jest sprawny ale jak już pisałem niektóre dyski nie są wykrywane w trybie CMS support :Enables , pokombinuj z Rufusem i odpowiednimi ustawieniami w biosie i Rufusie  tak aby CMS był zgodny z zakładanymi partycjami.  

 

         

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie stare dyski są skonfigurowane pod MBR, czyli dlatego nie działają gdy cms jest wyłączony.

Instalator był tworzony za pomocą creation tool od ms. Sprawdziłem też pendrive i jest w systemie mbr.

Jeżeli dysk m2 nie działa z cms na włączony to możliwe że będę musiał przekonwertować wszystkie dyski na GPT.

          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pabblo115 napisał:

Wszystkie stare dyski są skonfigurowane pod MBR, czyli dlatego nie działają gdy cms jest wyłączony.

Instalator był tworzony za pomocą creation tool od ms. Sprawdziłem też pendrive i jest w systemie mbr.

Jeżeli dysk m2 nie działa z cms na włączony to możliwe że będę musiał przekonwertować wszystkie dyski na GPT.

          

na pierwsze pytanie : tak system partycjonowania MBR gdy CSM jest wyłączony system się nie włączy.

na drugie pytanie : tutaj nie chodzi o to że system partycjonowania na pendrajwie to MBR, tylko o sposób w jaki instalator Windowsa zakłada nowa partycje na dysku, po to jest Rufus aby to właściwie ustawić pod ustawienie CSM  

na trzecie pytanie : to zależy, jak dyski maja być użytkowane tylko pod dane to nie ma konieczności aby je przekonwertować, ustawienie CSM dotyczy tylko dysku systemowego na którym będzie instalowany system, po instalacji nowego systemu i stertowników, można każdy dodatkowy dysk za pomocą narzędzi systemowych , usunąć partycje np. MBR i zakładając nowe partycje utworzyć je w systemie partycjonowania GPT, ino pierwej nie zapomnij sobie potrzebnych danych przekopiować z takiego dysku bo jak usuniesz partycje to wisz...        

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wgrałem instalke Rufusem w gpt, cms wcześniej bez dysku wyłączony.Dysk wykryty w biosie. Zainstalowany system  w gpt i dalej przy ponownym uruchomieniu lub wyłączeniu i próbie włączenia komunikat o ustawieniach optymalnych za każdym razem. Podłączony tylko dysk m2. Czyli albo dysk uszkodzony albo coś nie tak z płytą. Nie mam jak sprawdzić dysku na innym kompie. Chyba odeśle i dam sobie spokój bo nie chce mi się z tym kombinować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Pabblo115 napisał:

Niestety wgrałem instalke Rufusem w gpt, cms wcześniej bez dysku wyłączony.Dysk wykryty w biosie. Zainstalowany system  w gpt i dalej przy ponownym uruchomieniu lub wyłączeniu i próbie włączenia komunikat o ustawieniach optymalnych za każdym razem. Podłączony tylko dysk m2. Czyli albo dysk uszkodzony albo coś nie tak z płytą. Nie mam jak sprawdzić dysku na innym kompie. Chyba odeśle i dam sobie spokój bo nie chce mi się z tym kombinować. 

no pewnie, nie ma co się szarpać, pomoc zdalna tez ma swoje ograniczenia , inaczej jest jak mogę np. ja albo mi podobni zasiąść przed pacjentem i temat "obwąchać" z bliska, i wtedy można coś tam posprawdzać poczarować, a chcąc wykluczyć co faktycznie powoduje problemy to trzeba by nie zależnie sprawdzić tak jak sam już zauważyłeś dysk i płytę główna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc                                                                            Wysyłka i zwrot darmowy także bez stresu. Jakby coś system mogę na mx500 przerzucić. A kopie zapasową ważnych plików mam hehe, zawsze trzeba mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...