Skocz do zawartości
krzychujobcyk

Lapek do pracy, gierek i podróży - max 6500 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

Potrzebowałbym porady w wyborze lapka. Generalnie moje wymagania są chyba dosyć specyficzne i mocno wykluczające się, ale może coś doradzicie. Potrzebny mi jest sprzęt, który będzie służył przede wszystkim do pracy biurowej i będzie często w podróży więc max rozmiar to 14”.

Niestety, lubię sobie czasem zagrać w jakąś gierkę więc chciałbym żeby radził sobie w miarę nieźle z tym tematem. Z góry mówię, że nie interesują mnie żadne full detale i ultra hd. Byleby większość nowych tytułów latało płynnie przy full hd. Budżet 7k to już absolutny limit i w sumie i tak więcej niż chciałbym wydawać na komputer. Kupuję go w perspektywie raczej kilkuletniej, na bank nie zamierzam go zmieniać w ciągu 3 lat.

Idealny byłby Razer Blade 14, ale niestety nie mieści się w budżecie.

Póki co najbardziej do mnie przemawia model Asus ROG Zephyrus G14 AMD Ryzen 7 5800HS / 16gb RAM / RTX 3050 4GB VRAM.

Jest też wersja z RTX 3060 6gb VRAM tylko, że droższa o prawie 1500 PLN i nie mam pojęcia czy karta jest na tyle wydajniejsza żeby warto było dopłacać te pieniądze do lepszego modelu.

Co myślicie o tym sprzęcie? To dobry wybór czy lepiej sobie odpuścić i poszukać czegoś innego? Może macie jakieś alternatywne propozycje, które mogłoby się sprawdzić przy moich potrzebach?

 

Z góry dzięki, Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Black Friday w ubiegłym roku G14 z 5800HS/3060 pojawiał się za 6k PLN, prawie sam wziąłem, ale ostatecznie zniechęciło mnie że nie ma slotu na drugi dysk. Ale też walor "przenośności" nie był dla mnie aż tak istotny, żebym musiał mieć czternastkę.

Rynek jest taki, że nie bardzo są dla tego laptopa alternatywy - jak sam zauważyłeś, Blade 14 gra w innej lidze cenowej. Zresztą tegoroczny G14 też wskoczył dużo wyżej.

Kasę warto dopłacić do mocniejszej karty, jeśli chcesz wyciągnąć detale na maxa. 3050 ma 4GB VRAM, więc nie uciągnie nic aktualnego na wysokich. 6GB w 3060 trochę nadrabia, to też wyraźnie mocniejsza karta, ale też się nie łudź że te 6GB VRAM to jest jakiś zapas na lata, bo to średniopółkowy standard od kilku generacji.

Nie wiem na ile się spieszysz, te słabsze konfiguracje Zephyrusów czasem łapią przeceny do bardziej znośnego poziomu, przykład sprzed kilku dni na nieco mocniejszą konfigurację z 3050Ti (po prostu sprawdzaj dział laptopy na pepperze):
https://www.pepper.pl/promocje/laptop-asus-rog-zephyrus-g14-ga401qe-k2075t-14-ips-r7-5800hs-16gb-ram-512gb-ssd-geforce-rtx3050ti-windows-10-home-559854

Jedyne co mi przychodzi do głowy jeszcze żeby rozważyć - jakiś sprzęt w rozmiarze 15 cali, ale z możliwością ładowania przez USB-C. Będzie wprawdzie do pół kilo cięższy od Zephyrusa, ale do roboty biurowej można do takiego mieć w torbie zasilacz 65-100W na USB-C (Do Zephyrusa ofc też można, w tym roku chyba nawet dają dwa zasilacze w komplecie), a pełny zasilacz trzymać sobie w hotelu.

Pytanie też czy widzisz na horyzoncie jakieś gierki w które koniecznie chciałbyś zagrać. 3050 raczej odpali płynnie wszystko co jest teraz na rynku, choć często będzie trzeba zejść z detali. Ale czy uciągnie w satysfakcjonującej jakości coś nowego za dwa lata? Tego nikt nie wywróży. Ja bym strzelał, że w perspektywie tych trzech lat trzeba będzie w dużych grach AAA odpalać locka na 30fps, żeby nie grać z mocnymi stutterami. Ale to tylko wróżba - wróżę sobie na podstawie faktu, że aktualna generacja konsol ma o wiele więcej mocy graficznej niż laptopowy 3050 i prędzej czy później to zacznie być widoczne, pod jaką moc obliczeniową się optymalizuje gry.

Sam jako jedynego peceta używam teraz laptopa 15,6 z 5800H/RTX3060 i mam podobny plan, żeby mi posłużył jeszcze ze trzy lata - ale też głównie gram w przepastny backlog, a jako zakupy mam w perspektywie dwie gierki na tysiąc godzin (Elden Ring, Monster Hunter Rise 😄), więc zwyczajnie nie planuję katować go nowszymi grami niż już są na rynku i wiem na pewno, że będą wzorowo działać.

Nie potrzebuję z nim dzień w dzień wychodzić - po prostu często na tydzień czy dwa wyjeżdżam, więc wtedy biorę w plecak z zasilaczem jako DTR, a jak czasem krótszy wypad na weekend, to w torbę z zasilaczem na USB-C też się mieści, nie trzeba mi wtedy pełnej mocy.

Możesz się też porozglądać czy gdzieś nie jest dostępny Acer Swift X na 5600U i RTX3050 - pod gry będzie jeszcze mniej wydajny, bo GPU ma niższe TGP, ale wciąż sobie jako tako radzi i jest lżejszy i powinien dziś poniżej 4k kosztować. Profil nieco mniej gamingowy, ale jest to jakaś opcja w kontekście cen Zephyrusów, przy których ewidentnie czuć, że kosztują premium. Choć gdybyś wyłapał taką promkę na Zephyrusa jak wrzuciłem linka, to przy Twoich wymaganiach bym brał bez zastanawiania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...