Skocz do zawartości
tom256

Konfiguracja routera ASUS ADSL dla Orange

Rekomendowane odpowiedzi

Może komuś się przyda. Ostatnio zamieniłem modem z routerem Funbox 2.0 na Asusa DSL-RT88U i miałem małe problemy z konfiguracją modemu DSL i telefonu. Moje łącze obsługuje tylko  ADSL2+, czyli maksymalna teoretyczna prędkość połączenia to 20Mbps. Przy starym routerze prędkość ściągania była około 1.1-1.2MB/s ale często pauzowała i router przycinał. Na Asusie jest to około 1.6MB/s, a czasami sięga 1.8MB/s, co ciekawe z czasem modem jakby uczył się połączenia i łączył się z prędkością coraz bliższą 20Mbps. Generalnie z porównaniu z nienajgorszym Funbox 2.0, ASUS jest szybszy, lepszy i bardziej niezawodny pod każdym względem. Można oczywiście Orange ustawić jako modem, a router jako AP ale dwa urządzenia zajmują więcej miejsca i zużywają więcej prądu.    Jeśli mamy limit 10Mbps możemy zadzwonić do Orange, mi bezpłatnie zwiększyli transfer do 20Mbps. Do routera podpięty mam telefon Gigaset CL660HX i stację DECT Go-Box 100.

Podłączanie:

Podłączamy wtyczkę RJ11 do gniazdka WAN (które jest rj45 ale wpinamy rj11). Po podłączeniu zaświeci się na zielono globus w prawym górnym rogu. Oznacza to że modem ma fizyczne połączenie z siecią.  Nie używałem splittera, a zdanie na ten temat jego użycia są podzielone, jeśli jedynym urządzeniem jest modem DSL. Natomiast jeśli używamy zwykłego analogowego telefonu możliwe ze splitter pomoże filtrując sygnał DSL od telefonicznego, względnie telefoniczny od ADSL dla modemu.  

 

 

Konfiguracja:

1.Pomijamy kreator - u mnie nie działa

2.Przechodzimy do  WAN i wybieramy DSL/Ethernet, ADSL/WAN.

Edytujemy połączenie:

-Typ połączenia PPPoE lub PPPoA, obydwa są obsługiwane. PPPoE ponoć ma trochę lepszą korekcję błędów, ale można poeksperymentować. 

-VPI O

-VCI 35

-Tryb tunelowania: działają obywa ustawienia, nowocześniejsze i lepsze jest VC-MUX i tego używamy.

-Kategoria usługi: Zostawiamy UBR without PCR i to jest zalecana opcja. 

-Użytkownik PPP: BleblE@neostrada.pl - tutaj wpisujemy naszego uzyskania który jest widoczny w starym routerze lub w umowie.

-Hasło: - hasło z umowy, jeśli nie znamy dzwonimy do Orange.

Konfiguracja DSL.JPG

Pozostałe opcja pozostawiamy domyślne.

Gdy zapiszemy opcje modem nawiąże połączenie, a  obok zielonego globusu pokaże się ikona połączenia sieciowego, 

DSL.JPG

Za pierwszy razem połączenie może potrwać kilkadziesiąt minut lub 2-3 godziny, prawdopodobnie wynikało to ze zresetowania hasła w centrali.  Każde następne połączenie to już tylko 2-3 minuty.

Tak wygląda skonfigurowane połączenie ADSL2+:

Skonfigurowane polaczenie.JPG

 

Około północy, pierwszej w nocy początkowo modem rozłączał się i łączył, obecnie problem nie występuje. Prawdopodobnie  była to wina centrali, na starym routerze od Orange również o tej porze Internet przymulał.

 

Optymalizacja połączenia i dodatkowe opcje:

Jeszcze kilka opcji odnośnie optymalizacji połączenia:

Administracja->Ustawienia DSL:

Bitswap: Wyłaczony - po wyłączeniu połączenie wydaje się stabilniejsze i łącze być może nieco szybsze.

Regulacja stabilności ADSL: Tutaj mam ustawione na Wyłączony i ASUS sam sobie negocjuje prędkość, jednak jeśli mamy połączenie niestabilne możemy ustawić na 7dB lub wyżej. wówczas modem łączy się z mniejszą prędkością, ale jest mniej błędów przy przesyłaniu danych.

 

 

Niestety nie udało mi się ustawić DualWAN, z modemem LTE na sticku, pomimo ze mój modem LTE był oficjalnie obsługiwany przez router. Router ma też śmieszny bug, gdzie obciążenie sieci 5Ghz wyświetla na 2,4Ghz i odwrotnie. 

Jeśli ktoś pracuje i nie może sobie pozwolić na przerwy w Internecie spowodowane brakiem prądu to polecam zakupić Eaton 3S mini. Malutki uniwersalny UPS pozwoli na podtrzymanie routera co najmniej przez kilkadziesiąt minut, 

 

 

 

 

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...