Skocz do zawartości
pietach

Dell T3400 - uratowany przed zezłomowaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam coś takiego:

Stacja DELL T3400 - dawno temu w pracy wymieniali na nowe komputery dla konstruktorów - ten miał iść do kasacji.

Obecnie wyposażony w:

- CPU C2D E8200

- 4 GB RAM DDR2 (2x2  GB)

- Quadro FX 4600

- HDD 2x200 GB Barracuda - raid 0.

Pobawiłem się tym troszkę, postawiłem system, puściłem benchmarki -  żyje, działa, szału nie ma ale to i tak tylko zabawa.

Tym bardziej, że ja nie jestem wymagającym, w domu dla siebie nadal używam też starego komputera (AMD 960T, AM3, 8GB DDR3...)nie gram, nie edytuje zdjęć i filmów -  tylko net i forum.

 

Do wspomnianego T3400 mogę dołożyć jeszcze 2x2 GB DDR2 (zostało mi z padniętego poprzedniego komputera na AM2+ bo przesiadłem się na AM3)

Pytanie odnośnie procesora - chciałem zamontować jakiś Q9300 ale na stronie Dell-a piszą:

Dual-core Intel®  CoreTM  2 Extreme with 1333MHz FSB, 4MB L2 Cache, XD, VT, EIST

Dual-core Intel®  CoreTM  2 Duo with 1066MHz FSB, 4MB L2 Cache, XD, VT, EIST

Quad-core Intel CoreTM  2 Quad with 1066MHz FSB, 2x4MB L2 Cache, XD, VT, EIST

A Q9300 jest na 1333 FSB... pójdzie czy nie?

Czy kupić za 15 zł Q6600, zrobić go BselMod na 3 GHz czy zaryzykować za okolice 30zł jakiegoś Q9200-Q9300.

To tylko dla zabawy, więc koszty 2-3 dychy nie mają znaczenia.

Oraz:

Ktoś zna, pamięta jeszcze jakie są programy do OC (w tym Dellu w BIOS nie ma nic  -  wiadomo, stacja robocza więc zero opcji OC)

Coś mi świta, że były jakieś programy do zmiany FSB z poziomu systemu (SetFSB ??)

Ogólnie mimo, że stary to całkiem mi się podoba, chodzi cicho, porządna ciężka obudowa, nic nie brzęczy a że tylko gniazdo 775, chipset X38, Sata II, DDR2 800 ... szkoda na śmietnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta SetFSB ale nie wiem jak to pójdzie na takim wynalazku. Na P5B Setfsb elegancko działał. A co do procka jak nie szkoda ci tych kilku dych to bym próbował. Myślę że q9300 odpali się ale na 1066 czyli 266x7,5 a taki q6600 ma 266x9. Ciekawe na ile płyta tam pozwoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dla Autora wątku ma to jakieś znaczenie, ale ładować w sprzęt który w dzisiejszych czasach świetnie generuje bierną oraz pochłania prąd to nie wiem czy do tych dych nie dołożyć ze dwie stówki i coś Energo oszczędnego bym nie wypatrzył do tego internetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2023 o 11:40, pietach napisał(a):

Dual-core Intel®  CoreTM  2 Extreme with 1333MHz FSB, 4MB L2 Cache, XD, VT, EIST

Dual-core Intel®  CoreTM  2 Duo with 1066MHz FSB, 4MB L2 Cache, XD, VT, EIST

Quad-core Intel CoreTM  2 Quad with 1066MHz FSB, 2x4MB L2 Cache, XD, VT, EIST

Trochę dziwne jeśli Core 2 Extreme z FSB 1333MHz pójdzie to quad też powinien...🤔 Popatrzyłem na necie i jest kilka T3400 z Q9300. Na Twoim miejscu wrzuciłbym Q9300 i zobaczył czy wstanie. 

https://www.delllow.com/dell-precision-t3400-q9300-2-5ghz-4gb-250gb-combo-tower-win-7-pro-recovery-p-6.html

 

W dniu 5.03.2023 o 11:40, pietach napisał(a):

Ktoś zna, pamięta jeszcze jakie są programy do OC (w tym Dellu w BIOS nie ma nic  -  wiadomo, stacja robocza więc zero opcji OC)

throttlestop (obstawiam 99% że ogarnie do pobrania >>tutaj<<), setfsb (wątpię że zadziała)   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba powinien ogarnąć Q9300...na filmie widać jak wstawił Q9300

SetFSB chyba też zaskoczy...

Kiepska jakość filmu ale widać, że na Q6600 podnosił FSB do 318MHz...

Chyba Q6600 ze względu na wyższy mnożnik jest lepszy do OC.

Q6600 - x9 (2,40 GHz) 8MB L2/ DTP 105W
Q9300 - x7,5 (2,50 GHz) 6MB L2/ DTP 95W
Q9400 - x8 (2,66 GHz) 6MB L2 / DTP 95W

BSELmod FSB z 266MHz zmienia na 333MHz co przy mnożniku x9 daje 3GHz.
Tylko nie wiadomo czy bez zmiany napięcia pójdzie na 333MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...