Skocz do zawartości
Pgrono

Instalacja WiFi/Ethernet w domu.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jestem w trakcie generalnego remontu domu, więc mogę poszaleć z stworzeniem sieci domowej.

Dom składa się z dwóch poziomów i użytkowej piwnicy. Po około 60m2 na poziom. Wymyśliłem, żeby w centralnych punktach na poziomie umieścić AP (po około 5 metrów miałby w każdym kierunku do obsiania sygnałem). Do każdego pomieszczenia (pomijając łazienki) chciałbym wyprowadzić po 2 gniazda internetowe. Na podwórko na front i tył domu też po jakimś AP (od tyłu domu do końca działki jest około 15m odległości, a powierzchnia to 250m2 z przodu ma 5m do granicy i 40m2 terenu). W piwnicy chciałbym umieścić jakiś switch, który to ogarnie. Potrzebuję około 20 portów + 1 na wejście Internetu.

Moje pytania:

1. Czy kabel kat. 6a będzie ok czy lepiej coś innego?

2. Jaki sprzęt, by było tanio i dobrze, jaki budżet na to przeznaczyć? To będzie sieć domowa, także nie zależy mi na zaawansowanych opcji, których i tak nie wykorzystam.

3. Czy lokalizacja w "kotłowni" z piecem gazowym/pompą ciepła będzie ok. (kotłownia ma około 12m2, także na spokojnie można wszystko ładnie rozłożyć).

4. Czy 2 gniazdka przy TV wystarczą? I w pokojach dla dzieci?

5. Czy taka konfiguracja AP będzie wystarczająca? Co z podwórkiem?

PS. Nie ma konsensusu co do ewentualnych kamer, ale raczej będą. Chciałbym mieć możliwość podłączenia drukarki sieciowej i NASa.

PS2. Czy mogę w kotłowni/serwerowni umieścić komputer i jakimś kablem wypuścić w innym pomieszczeniu sam hub do którego podłączę wszystko?

Edytowane przez Pgrono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6.

1. wystraczy

2. tanio i dobrze to tp-link z serii business i opcja Omada.  lepiej i drozej to albo unifi albo aruba

3. powinno byc ok, kwestia wentylacji do rozwazenia, ale zakladam, ze pmpa ani piec zamkniety nie wygeneruja nadmiaru ciepla

4. u dzieci powinny wystarczyc, ale wez pod uwage gdzie, aby nie ciagnac kabli na zewnatrz (ewentualnie takie cos). za tv/centrum rozrywki wczesniej czy pozniej zagosci jakis switch. Zawsze lepiej podlaczyc po kablu (tv+avr+konsole+streaming box)

5. dodaj kabel wychodzacy na zewnatrz i tyle

PS. Pod kamery na zewnatrz najlepiej kabel sieciowy przygotowac i zabezpieczyc.

PS2. W kotlowni mozesz umiescic NAS i z niego ciagnac / udosteniac dane. 

PS3. Zaplanuj switch z PoE. PoE wymagaja najczesciej APki i kamery. Poza tym nie trzeba kombinowac z dodatkowym zailaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...