Skocz do zawartości
adam98

PC nie widzi karty graficznej i dysku m2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, niedawno zakupiłem komputer. Po złożeniu części i odpaleniu go napotkałem taki problem że płyta główna nie widzi dysku m2 oraz karty graficznej(uruchamia się na zintegrowanej). Zaktualizowałem bios płyty głównej ale to nie pomogło. Na tym moja wiedza się kończy. Na karcie graficznej działa rgb ale wentylatory nie uruchamiają się, wentylatory od obudowy i chłodzenia procesora działają. Czy jesteście w stanie doradzić coś w kwestii zidentyfikowania problemu?

Moje podzespoły:

Karta graficzna PNY GeForce RTX 4080 XLR8 Gaming Verto Epic-X RGB 16GB GDDR6X

Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, 4.2 GHz, 96 MB

Płyta główna MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

Pamięć G.Skill Ripjaws S5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30

Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5

Dysk SSD ADATA Legend 960 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

Chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 360

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

a jak wejdziesz do biosu to na pierwszej stronie, u góry w pozycji Bios Mode: CSM/UEFI , która pozycja jest podświetlona CSM czy UEFI ? 

aby dokonać zmiany trybu z CSM na UEFI trzeba nacisnąć F7, i po wprowadzeniu zmiany uruchomić ponownie.  

jak już dysk będzie wykrywany przez Bios, to można tez włączyć profil EXPO dla pamięci , bo domyślnie to raczej pracują na 4800MHz, i tutaj mała uwaga ze po włączeniu trybu EXPO czyli aby pamięć zaczęła pracować z szybkością 6000MHz , czas włączenia może ulec znacznemu wydłużeniu XD   

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, adam98 napisał:

Czy to normalne że czas startu biosu to 65.9 sekund?

bo płyta musi trenować pamięć, ale dlaczego przy każdym włączeniu musi taka procedurę wykonać ?, to już trzeba by pytanie skierować zarówno do AMD i producentów płyt głównych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero doczytałem że ram który wybrałem jest jednak skierowany pod profil xmp a nie expo amd. Udało mi się jednak zmniejszyć czas uruchamiania do 18s. W moim wypadku wystarczyło zmienić memory context restore z auto na enabled w biosie. Doczytałem też na reddicie że wtedy jest wymagane uruchomienie PowerDownEnable, inaczej może to prowadzić do crashy i niestabilności ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...