Skocz do zawartości
tomangelo

Wymiana GPU + dołożenie RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

chcę wymienić wysłużoną grafikę, tj. GTX 750Ti. Przeżyła kryptoszał, czas dać jej wypocząć gdy ceny zeszły bliżej normalności.

Budżet: bliżej nieokreślony, optymalny. Dopłacić 10% ceny do 20% wydajności - jak najbardziej. W drugą stronę - niekoniecznie.

Raytracing, DLSS, podświetlanie karty i inne tego typu gadżety są kompletnie opcjonalne. Ostatnio i tak gram bardziej w gry z mniejszym budżetem, gdzie takich sztuczek na razie próżno szukać. Chcę kartę, która wzorem obecnej po prostu będzie działać przez lata, nie wymagając okresowego rozwiązywania problemów z driverami kasowanymi przez Windows Update, czy innymi dziwnymi restartami.

Mam dylemat jeśli chodzi o GeForce a Radeonem. Z doświadczenia z GeForcami nie miałem problemów (sterownikowych), z kolei 2 Radeony wymagały trochę szarpania się (w tym jeden częściowo z mojej winy, dłuższa historia). Patrząc na wybryki Nvidii to jednak wolałbym wesprzeć AMD, niekoniecznie kosztem cierpliwości. Może ktoś ma bardziej współczesne dane o jakości sterowników obu producentów?

Obecny konfig:

CPU: Ryzen 5 3600X, niekręcony.

MOBO: MSI B450-A PRO MAX (MS 7B86)

RAM: Patriot 3200MHz CL16 16GB <+ zastanawiam się nad dołożeniem pamięci, dopóki jeszcze są w miarę tanie. Wstępnie wybrałem PVS416G320C6K lub PVS432G320C6K, da radę na tej płycie? Ruszy z obecnymi kośćmi?>

PSU: SPC Vero M3 600W

UPS: ARMAC HOME 850E (moc wyjściowa 850VA / 480W)

CASE: SPC Signum SG1

 

obraz.png

obraz.png

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnych kości mam już 2 sztuki, 2x8GB, więc już teraz powinny być 2 kanały. Chyba że mówisz o drugim kanale 2x<nowe kości>.

Co do GPU, to wstępnie analizując modele zastanawiam się między 4 modelami:

RX 6700 XT - Tania jak na swoją wydajność, ale jednak dość stara

RX 7700 XT - Nowsza, wydajniejsza, nieco większe zużycie energii

RTX 4060Ti - Podobna wiekowo do 7700 XT, mocowo bliżej do 6700XT, mniej VRAM, niskie zużycie energii.

RTX 4060 - Wydajność ciut poniżej 6700 XT, symboliczny pobór energii, nowsza, mniej VRAM.

 

4070 kosztuje prawie 3 koła, a nie ma takiej różnicy w wydajności, więc nie brałem jej pod uwagę.

Według was dobre modele? Lepiej w stronę zielonych czy czerwonych? I jakie warianty (Gigabyte/Asus/XFX) najlepiej brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...