Skocz do zawartości
marcints

Rozsądny upgrade sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Planuje lekko ulepszyć obecnie posiadany komputer stacjonarny, zaczęło się od potrzeby wymianu dysku SSD na większy, a właściwie chęci dołożenia kolejnego, po kolei:

Obecnie mam:

Płyta MSI B250M PRO-VH - raczej zostaje

RAM 2x8GB DDR4 Vengeance LPX 8GB/2400  - raczej zostaje

Procesor Pentium G4600

GPU brak

Zasilacz Antec 500W

Myślałem nad dołożeniem dysku M.2 (obecnie posiadane 1xSSD systemowe, 1xHDD magazyn) i przejście na M.2 - system, plus do tego SSD i HDD magazyn. Tylko, że w życiu nie obcowałem z tego typu dyskami, a dopiero dziś przy sprawdzeniu specyfikacji płyty odkryłem, że jest taki slot to pytanie jaki dysk kupić? Bez oszczędności, pojemność 1TB, nad drobnym procentem szybkości stawiam trwałość sprzętu.

Do tego chcę przeznaczyć jakieś 500-600 zł na zakup CPU i GPU, nie gram na komputerze, ale chciałbym móc pracować na bryłach detali trochę szybciej. Pytanie czy będzie też konieczność wymiany zasilacza?

Teoretycznie nie ogranicza mnie budżet w żadnym aspekcie ale nie widzę sensu przepłacania a coś co nie jest mi potrzebne

Komputer wykorzystywany głównie do pracy biurowej, internety, plus tak jak wspomniałem przeglądanie rysunków/brył detali do produkcji.

Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest tego typu, że "gotowce" są tańsze niż części. No ale mógłbyś znaleźć za 300zł coś w stylu i7-6700, o ile masz jakieś chłodzenie, do tego nowy dysk coś w stylu WD Blue SN580. Hmm a karta to nie mam pojęcia czy cokolwiek znajdziesz za mniej niż 600-700zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę, bo dwa ostatnie komputery do biura kupowałem jako gotowce, ale raz na jakiś czas lubię sobie pogrzebać i coś dołożyć, jakkolwiek dziwnie może to brzmieć.

Rozumiem, że dysk jest "pewniakiem" tj. nie będzie sprawiał problemów z czasem i nie będzie problemów z współpracą z moim sprzętem?

Co do procesora to przy założeniu, że raczej nie będzie nadmiernie obciążany, nie wystarczy boxowe chłodzenie? W obudowie mam trzy wentylatory i akurat jakoś o przegrzewanie bym się nie bał.

Co do grafiki to myślałem o czymś budżetowym typu RX 550.

Tylko tutaj znów pytanie czy ten zasilacz 500W do tego wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcints napisał:

Rozumiem, że dysk jest "pewniakiem" tj. nie będzie sprawiał problemów z czasem i nie będzie problemów z współpracą z moim sprzętem?

Dysk jest wystarczający. Wg dokumentacji producenta płyty M2 PCIe 3.0 jest wspierany więc w teorii nie powinno być problemu.

 

1 godzinę temu, marcints napisał:

Co do procesora to przy założeniu, że raczej nie będzie nadmiernie obciążany, nie wystarczy boxowe chłodzenie? W obudowie mam trzy wentylatory i akurat jakoś o przegrzewanie bym się nie bał.

Powinno być ok. Gdyby jednak było za ciepło to zawsze za jakieś ~50zł można kupić Spartan 5. A co to za obudowa? Nie jest to jakaś low profile przypadkiem?

1 godzinę temu, marcints napisał:

Co do grafiki to myślałem o czymś budżetowym typu RX 550.

Nie wiem na czym pracujesz ale skoro chcesz mieć jakąś dedykowaną. Nie lepiej GTX 1060 lub RX 470?

1 godzinę temu, marcints napisał:

Tylko tutaj znów pytanie czy ten zasilacz 500W do tego wystarczy?

Z bardzo dużym zapasem. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tą podstawkę procki sa nadal drogie w stosunku do wydajności, a nie znalazłem informacji żeby poszły xeony na tej płycie. Proponuję opchnąć płytę oraz proca za 150-200(więcej pewnie i tak nikt nie da), i kupić płytę na b450 i jakiś ryzen np. 5 2600 który jest duzo wydajniejszy niż i7 7700, a kosztuje połowę tego. po za tym ten i7 to juz będzie max, a na b450 posadzisz sobie spokojnie r7 3700. Ramy na początek mogą być te same, powinny działać. do tego nie r550 tylko r580 można za 300-350 kupić, i nawet pograsz w coś nowszego na low

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bonusso3 napisał:

Dysk jest wystarczający. Wg dokumentacji producenta płyty M2 PCIe 3.0 jest wspierany więc w teorii nie powinno być problemu.

 

Powinno być ok. Gdyby jednak było za ciepło to zawsze za jakieś ~50zł można kupić Spartan 5. A co to za obudowa? Nie jest to jakaś low profile przypadkiem?

Nie wiem na czym pracujesz ale skoro chcesz mieć jakąś dedykowaną. Nie lepiej GTX 1060 lub RX 470?

Z bardzo dużym zapasem. 

No to dysk mamy załatwiony.

Co do obudowy to stary Antec Gamer Three Hundred, którą miałem przy składaniu komputera bo mi została z dawnych czasów, dwa wentylatory wbudowane plus jeden dołożony na froncie.

Jeśli chodzi o programy to najbardziej wymagający to Fusion360, ale tylko doraźnie robię to u siebie, do samego projektowania mamy osobną maszynę z "trochę" lepszymi bebechami 😉

2 godziny temu, juzf napisał:

na tą podstawkę procki sa nadal drogie w stosunku do wydajności, a nie znalazłem informacji żeby poszły xeony na tej płycie. Proponuję opchnąć płytę oraz proca za 150-200(więcej pewnie i tak nikt nie da), i kupić płytę na b450 i jakiś ryzen np. 5 2600 który jest duzo wydajniejszy niż i7 7700, a kosztuje połowę tego. po za tym ten i7 to juz będzie max, a na b450 posadzisz sobie spokojnie r7 3700. Ramy na początek mogą być te same, powinny działać. do tego nie r550 tylko r580 można za 300-350 kupić, i nawet pograsz w coś nowszego na low

Jest to jakaś opcja do rozważenia, grać na pewno nie będę od tego mam konsole a i na to ostatnimi czasu chęci i czasu brak 😉 

Muszę faktycznie doczytać trochę na temat tych kart graficznych i posprawdzać ceny procków, tak czy siak dzięki Panowie za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...