Skocz do zawartości
chEz

Undervolting Ryzen 9 5950x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim ;)

Przesiadałem się z AMD 5 2600. Powód: przyszłościowy procesor pod gry (np. Avatar Frontiers of PandoraStar Wars Jedi SurvivorGTA 6 Miami), programy Resolve DaVinciCubase oraz długa żywotność (z reguły komputery, które sobie składam spokojnie żyją 10-12 lat i dłużej z małymi upgrade'ami).

 

Procesor, jak najbardziej jest wydajny, śmiga aż miło :) Natomiast tryb Turbo/Boost jest troszeczkę irytujący - żyje swoim życiem. Logując się do komputera czy otwierając tylko przeglądarkę, słychać po wiatrakach, że procesor wskakuje w tryb Turbo, ale nie na stałe - na przemian, wiatraki są głośniejsze, potem chwilę ciszej i tak w kółko. Temperatura procesora potrafiła osiągać nawet ponad 60 stopni przy samej przeglądarce - czytałem, że to normalne dla procesorów Zen 3.

 

Poczytałem troszeczkę o undervolting/underclocking - tak też zrobiłem, ale jedyne opcje, które zmieniłem w BIOSie (ponieważ nie mam zbyt dużej wiedzy o under czy overclockingu, dlatego dokonałem jak najmniej zmian) to:

- CPU vCore 1,220V

 

Tu pytanie: czy powinienem odczuć spadek wydajności, dziwne zachowanie komputera (spowolnienie pracy, zacinanie się programów itp.)?

 

Przy tych ustawieniach procesor zachowuje się kulturalnie - nie wychodzi powyżej 45 stopni nawet mając wiele zakładek w przeglądarce i maksymalnie dochodzi do 70 stopni w grach Avatar Frontiers of Pandora czy Star Wars Jedi Survivor.

 

Wykonałem testy na tych ustawieniach przy pomocy OCCT (testy nie przekraczały 55 stopni) oraz Prime95 (testy nie przekraczały 79,5 stopni) - wyniki załączone.

 

Dodatkowo załączam zrzuty ekranów z programów Gigabyte Control CenterAMD Ryzen Master oraz HWMonitor.


-----------------------------------------------------

XMP

Dodatkowo zastanawiam się nad włączeniem, któregoś z profili XMP pamięci RAM:

- Profile 1

DDR4-2667

13-15-15-35-60-1.35V

System Memory Multiplier - Auto - 26.67

 

- Profile 2

DDR4-2400

12-14-14-35-57-1.35V

System Memory Multiplier - Auto - 24

 

Tylko nie jestem pewien napięć pamięci do ustawionego napięcia procesora (1,22V) - czy muszą być o podobnych wartościach czy działa to niezależnie?

Czy może jednak odpuścić XMP?

-----------------------------------------------------

Poniżej obecna specyfikacja mojego komputera:

  • Obudowa: Silver Monkey X Casket TG
  • Zasilacz: Cooler Master MWE GOLD-V2 750W 80 Plus Gold
  • Płyta główna: Gigabyte B550 Aorus Elite v2 socket AM4
  • Procesor: AMD Ryzen 9 5950x
  • Chłodzenie CPU: Silver Monkey X FROSTY PRO 2x120 mm (dodam, że drugi wiatrak, który znajdował się nad pamięciami RAM, przeniosłem na górę radiatora - dzięki temu obudowa domyka się bezproblemowo, a temperatury trzymają się na odpowiednim poziomie)
  • RAM: Kingston FURY 16GB [2x8GB 2666MHz CL13 Renegade Black]
  • RAM: HyperX Predator 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL13 XMP DIMM]
  • Karta graficzna: MSI GeForce RTX 4060Ti 16GB GDDR6
  • SSD: Samsung 970 Evo Plus M.2 250GB | PCIe 3.0 x4 NVMe 1.1, jako systemowy podpięty pod: NVMe PCIe 3.0 x4 and SATA Mode (from Chipset)
  • SSD: Samsung 990 Pro M.2 2TB | PCIe 4.0 NVMe, do gier/programów podpięty pod: PCIe 4.0 M.2 Connector with Thermal Guard, NVMe PCIe 4.0/3.0 x4 and SATA Mode (from CPU)

AMD Ryzen Master.png

GCC1.png

GCC2.png

HWMonitor.png

OCCT.png

Prime95 - results.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2024 o 16:31, chEz napisał:

Natomiast tryb Turbo/Boost jest troszeczkę irytujący - żyje swoim życiem. Logując się do komputera czy otwierając tylko przeglądarkę, słychać po wiatrakach, że procesor wskakuje w tryb Turbo, ale nie na stałe - na przemian, wiatraki są głośniejsze, potem chwilę ciszej i tak w kółko

Zamiast bawić się w UV (aczkolwiek można) ustaw sobie krzywą wentylatorów w https://getfancontrol.com/ . Zamiast brać chwilową temperaturę ustaw średnią np z 30 sekund. To że są fluktuacje obrotów to normalne w AMD, ja w ten sposób właśnie rozwiązałem ten problem. 70*C pod obciążeniem to bardzo dobre temperatury.

image.png.8eb6cd302341f19e3ea11eb334e90cf3.png

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Bonusso3 napisał(a):

Zamiast bawić się w UV (aczkolwiek można) ustaw sobie krzywą wentylatorów w https://getfancontrol.com/ . Zamiast brać chwilową temperaturę ustaw średnią np z 30 sekund. To że są fluktuacje obrotów to normalne w AMD, ja w ten sposób właśnie rozwiązałem ten problem. 70*C pod obciążeniem to bardzo dobre temperatury.

image.png.8eb6cd302341f19e3ea11eb334e90cf3.png

Dzięki, zerknę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...