Skocz do zawartości
Chytruseq

Nowy PC - czarny ekran - płyta Płyta Asus PRIME B650-PLUS uszkodzona?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
składam znajomemu PC z części, które sobie zamówił.
Mam problem i wyczerpały mi się już pomysły.
Czyżby trafiła się popsuta płyta główna?
Minął już 14-dniowy termin na zwrot, więc zostaje tylko reklamować.

Zestaw:
Płyta Asus PRIME B650-PLUS
Procesor AMD Ryzen 5 7600, 3.8 GHz, 32 MB, OEM (100-000001015)
*Pamięci Patriot 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 VIPER VENOM
*Pamięci Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Beast Black EXPO AMD (KF560C36BBEK2-32)
Karta graficzna Zotac Gaming GeForce RTX 4070 SUPER Trinity Black 12GB GDDR6X (ZT-D40720D-10P)
Dysk Lexar 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM710
be quiet! Straight Power 12 750W (BN336)

Poskładałem wszystko w całość i po odpaleniu od razu czarny ekran. 
Testowane na DP i HDMI. Kable moje i używane wielokrotnie.
Obudowa trochę blokuje złącza HDMI/DP na GPU, więc myślałem, że kabel nie styka i dlatego brak obrazu. Żeby nie uszkadzać obudowy, wypiąłem GPU i podpiąłem pod mobo, ponieważ CPU powinien mieć zintegrowaną kartę. Niestety dalej brak obrazu.

Dioda LED na obudowie pod przyciskiem zasilania świeci około 10-15s po czym miga szybko. Po przytrzymaniu POWER, żeby wyłączyć i odpaleniu miga od razu, Po wyłączeniu i odcięciu zasilania i ponownym odpaleniu znowu pierw świeci 10-15s i potem zaczyna szybko migać.
Filmik:
https://youtu.be/A8VVZs4OlPQ


Wg tej strony ASUSa szybkie miganie diody (punkt A) sugeruje brak pamięci lub ERROR.
https://www.asus.com/support/faq/1046157/

Pamięci wpięte w slot A2 i B2. Próbowałem z jedna pamięcią wpięta w A2 lub B2. Zamieniałem pamięci. Nie pomogło i cały czas to samo.
Pamięci wziąłem z polecanych zestawów w lutowym artykule na purepc - (https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-luty-2024-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach#comment-1292573)
Wg strony ASUSa (https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/prime/prime-b650-plus/helpdesk_qvl_memory?model2Name=PRIME-B650-PLUS) te pamięci nie były testowane i nie są wspierane.
Zamówiłem Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Beast Black EXPO AMD w nadziei, że to brak kompatybilności ramu, ale niestety dalej jest ten sam problem.
Komputer był zostawiany po odpaleniu nawet na 30-45 min, żeby mieć pewność, że nie leci tam trenowanie pamięci, chociaż to trwa chyba do 10 min.

Ściągnąłem ze strony ASUSa najnowszy bios i wgrałem przez FLASHBACK.
Nie da się wejść nawet w BIOS. Wciskam na przemian DEL i F2 od razu po odpaleniu.

Wyciągnąłem CPU, żeby sprawdzić czy przypadkiem nie powyginały się piny, ale wszystko jest OK.

Płyta nie ma wyświetlacza pokazującego kody POST. Nie dodali w zestawi nawet głośniczka, ale znalazłem u siebie. Po podpięciu nie ma żadnego dźwięku. 

Zdjęcia z montażu... pare lat już nie składałem PC (ostatni raz mojego PC z i7-6700K na premiere). Może jakiś prosty błąd popełniłem.

1.png

Edytowane przez Chytruseq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, karro napisał(a):

Piny w sokecie całe?

Dla nie to miganie przycisku to ram

Piny wyglądają na całe, albo ja ślepy. Tak jak pisałem, zdemontowałem CPU i piny wyglądają OK.

Też mi to wygląda na RAM.  Nawet podlinkowana w pierwszym poście strona ASUSa to by wskazywała,
Z tym, że już dwa zestawy ram testowałem
Pierwszy nie podany na stronie ASUS jako wspierany, ale polecany w zestawach z CPU AMD na PurePC -Patriot 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 VIPER VENOM
Drugi widnieje jako wspierany na stronie ASUSa - Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Beast Black EXPO AMD (KF560C36BBEK2-32)

Dwa różne zestawy RAM, w tym 4 rożne  kości nie mogą być walnięte.
Może sloty ram na mobo sa walnięte, albo jakieś ścieżki?
Zawsze z tego co kojarze... oraz instrukcja tak zaleca... to zalecane jest wpinanie kości w takiej kolejności w zależności od ilości kości - A2 -> A2, B2 -> A2, B2, A1, B2 .
Z ciekawości wpiąłem teraz tylko jedną kość w slot A1 i teraz dioda POWER LED na obudowie nie mruga tylko świeci i tak już od kilku minut, ale dalej brak sygnału na monitorze.

Poniżej w spoilerze zdjęcia po zdemontowaniu CPU. Wszystko wygląda OK moim zdaniem

Spoiler


20240206_195743.jpg

20240206_200138.jpg

20240206_200232.jpg

20240206_200528.jpg

 

Edytowane przez Chytruseq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W slotach A1 i  B1 dioda świeci bez migania, a głośniczek wpięty do mobo wydaje dzwięk 1 długie piknięcie i 2 krótkie
W slotach A2 i B2 dioda miga po 10-15s, bez dźwięku z głośniczka.
Wsadziłem wszystkie 4 kości... wiem, że rożne modele... i po 10-15s dioda POWER miga i bez dźwięku z głośniczka.
Wypięcie wszystkich kości - dioda LED świeci bez mrugania i dźwięk 1 długie piknięcie i 2 krótkie

Tak samo dzieje sie z GPU wpiętym i wypiętym oraz z baterią mobo włożoną i wyciągnięta.

Edytowane przez Chytruseq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno GPU skoro z wypiętym GPU  jest tak samo? Wydaje mi się, że jeżeli GPU byłoby wadliwe to z wypiętym GPU powinno odpalić sie bez problemu z iGPU zintegrowanym w CPU.

Szukałem znaczenia tych piknięć i w pierwszym linku faktycznie 1 długie i 2 krótkie wskazują na GPU, ale doczytałem też, ze znaczenie może różnic się w zależności od rodzaju biosu/producenta chipu pod BIOS.
https://www.atera.com/blog/common-reasons-why-motherboard-start-beeping/#:~:text=One short beep shows that,problem with your graphics card

"The troubleshooting guide for different kinds of beeps will depend on which company made your BIOS chip. For example, PhoenixBIOS and AwardBIOS have different beep code troubleshooting guides."

Np. w przypadku Phoenix 1 długie 2 krótkie wskazuje na mobo:
One long beep, two short beeps means a checksum error has occurred. This signals an issue with your motherboard.

W instrukcji mam podane znowu UEFI AMI BIOS.
W przypadku AMI BIOS na stronach znowu podają same krótkie dźwięki.

Edytowane przez Chytruseq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU,widocznie jest sprawdzane przed ramem. Do tego druga awaria chyba tj nie ma jednego duall chanell ram. Na próbę sprawdź też 1 i 4 bank

Mobo nie pipczy

Jest trupem i tyle 

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro może podskoczę do kolegi i sprawdzę chociaż to GPU czy działa. U mnie odpada bo mam zwodowane wszystko.
Wpiąłem GPU w to PCI-E niżej i RAM w 1 i 4 slot - i tym razem po parunastu sekundach pojawia sie 1 długi dźwięk i 3 krótkie. Przełożyłem ram do 2 i 4 slot i jest bez dźwięku.
Obstawiałbym chyba to mobo jako głównego winowajcę. 
Jakby mobo i GPU było walnięte, to już byłby mega pech.

Edytowane przez Chytruseq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z ramem w 2 i 4 slot oraz wpiętym GPU miga dioda POWER LED.
Po odcięciu zasilania (przycisk z tylu PSU) pierw świeci 10-15s i potem zaczyna migać. Jak wyłączę i włączę tylko przyciskiem POWER na obudowie to od razu zaczyna migać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU RTX 4070S udało mi sie podpiąć pod mój PC, bo mam przez riser podpięte, wieć nie musiałem kombinować za wiele.. Odpalił mi sie system z monitorem wpiętym do GPU. 
Mojego GPU nie podepnę pod ten problematyczny setup, ponieważ jest zwodowane customowym chłodzeniem.

Wymontowałem tez wszystko z obudowy i złożyłem "na pająka. Też nic nie pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mam podobny problem z moją płytą główną kilka dni temu komputer całkowicie się wyłączył i już nie chciał wstać następnego dnia zacząłem analizować co może być problemem więc odłączyłem wszystkie podzespoły i ponownie je wpiąłem niestety efekt był ten sam komputer zawieszał się nawet już przy próbie ładowania biosu. Stwierdziłem że być może są to dyski SSD więc analogicznie zacząłem wypinać wszystkie które mogły być problematycznie ale niestety problem dalej się pojawią sprawdzałem na innym zasilaczu jak inna innej karcie graficznej gdyż mam pozostałości po starym sprzęcie niestety problem dalej się pojawiał i system w ogóle nie chciał wstać więc stwierdziłem że być może format komputera będzie niezbędny załadowałem Windowsa z pendriva i o dziwo w trakcie próby instalacji nowego systemu komputer się ciągle resetował sprawdziłem wszystko co jest możliwe następnego dnia tak stwierdziłem że wypnę kartę graficzną z slotu PCI e 4.0 i podłączę ją pod 3.0 o dziwo komputer stał i działał prawidłowo nawet lepiej niż na slocie 4.0 więc stwierdziłem że jest to prawdopodobnie uszkodzona płyta główna Asus b660 D4 która ma raptem trzy miesiące więc pojechałem do komputronika wymieniłem płytę na nową oczywiście starej trzymiesięcznej nie zwróciłem bo trzeba było najpierw rozebrać cały komputer po montażu nowej płyty gigabajt b760 i postawieniu systemu na nowo ku mojemu zaskoczeniu komputer nie wstał I analogicznie na slocie 4.0 na nowej i starej karcie graficznej system nie chciał się uruchomić a także wariował w BIOS problem pojawiał się tylko i wyłącznie na slocie 4.0 dzisiaj oddałem cały komputer do serwisu gdyż już moje pomysły całkowicie się wyczerpały pozostaje tylko czekać na informacje z serwisu w międzyczasie przed oddaniem do serwisu wykonałem wszystkie stres testy i occt nie wykazywał żadnych anomalii a także błędów hwinfo udało mi się odpalić na slocie 4.0 dosłownie na jedną minutę i w międzyczasie pokazywało setki błędów magistrali pcis4.0 na starej jak i nowej płycie.

 

Mój pc to

Gigabyte 3060 12GB OC 

I7-13700f 

Ram 2*16gb fury 3200

 

Zasilacz coolermaster gold v2 850W 

 

 

 

c31f3831-9250-4233-98b9-789f96904804.jpg

e65eb204-b2bd-4cca-8153-920cb332e756.jpg

62ee716e-7372-424d-afbf-3cc1cdf77781.jpg

1f70c32f-7d2d-463a-8a73-f148f3f63184.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler ram też jest w cpu,ale jest wielka rzadkość popsuty cpu.na polskich forach występuje kilka przypadków rocznie częściowo lub całkowicie popsutego cpu

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ib z1Cko napisał(a):

Obstawiam że będziemy mieli finał ten sam 🙂 procesor do wymiany . 

 

Btw. Wybacz być może masz rację 

@Chytruseq wrzuć kartę w port PCIe 3.0 

Wpinałem już karte w niższy slot PCIe. Dodatkowo procek jest z iGPU, wiec odpalałem PC bez zewnętrznej karty graficznej i też nie działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, karro napisał(a):

Kontroler ram też jest w cpu,ale jest wielka rzadkość popsuty cpu.na polskich forach występuje kilka przypadków rocznie częściowo lub całkowicie popsutego cpu

Znalazłem gdzies bardzo podobne problemy . Finalnie wymiana procesora wyprostowała problem . Tylko sam fakt reklamacji produktów mnie przeraża . Ja w sobotę w amoku kupiłem nowe mobo nowe dyski SSD M2 .... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, ib z1Cko napisał(a):

Znalazłem gdzies bardzo podobne problemy . Finalnie wymiana procesora wyprostowała problem . Tylko sam fakt reklamacji produktów mnie przeraża . Ja w sobotę w amoku kupiłem nowe mobo nowe dyski SSD M2 .... 

W zalinkowanym wątku wymiana RAM na taki z listy kompatybilnych też rozwiązała problem. Innym rozwiązaniem jest aktualizacja BIOS - ale trzeba mieć pewność że przeszła. Ja bym zrobił tak;
- osadził ram w tym slocie, na którym power świeci, nie miga.
- Odpalił flasha BIOS
- odczekał nawet i godzine
- zrestartował
Jak to nie pomoże to wymiana ram na ten z listy, jak i to nie pomoże, to reklamacja proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ib z1Cko napisał(a):

Szanowni . Jestem po diagnozie w serwisie Uszkodzony CPU i ścieżki na nim . 

Współczuję. Jednak mówimy o wypaleniu czy porysowaniu ścieżek? Czy może o uszkodzeniu ścieżek w laminacie? Jeżeli nie jest to widoczne z zewnątrz, to raczej wada fabryczna - w takim wypadku bym reklamował. 

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ib z1Cko napisał(a):

Raczej fabrycznie . Bo na PCIe 3.0 wszystko było "ok" . Coś dostało po [gluteus maximus] w trakcie eksploatacji od początku grudnia . 

W takim razie reklamuj. Nie wiem gdzie kupiłeś, bo od tego może zależeć przebieg reklamacji, ale może trafisz na życzliwego pracownika który nie będzie robił problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Euro . Z racji że miałem dzień później . 

 

 

Dzisiaj poszedł do reklamacji już.  Ma raptem 4 miesiące więc bez jaj że coś mogą "odwalić" jeśli nie to biegły sądowy serwis mi wystawi papierki za 200pln . 

 

Mam nadzieję że @Chytrusequda się uporać z problemem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...