Skocz do zawartości
XvAK

Komputer aka "stacja robocza" - do 5500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuję przenieść się z 4-letniego laptopa na PC. Potrzebuję też sporej przestrzeni na dane (zdjęcia, filmy, kopie zapasowe).

Z laptopa (Hyperbook Pulsar Z17 Zen R7 4800H GTX 1650Ti 64GB RAM 4TB NVMe) korzystam do programowania, mam kilka aplikacji w Dockerze oraz GitLab Runner, który jest wykorzystywany zdalnie (tylko w prywatnych repozytoriach). Używam też do obróbki zdjęć w Adobe Lightroom, rzadziej do obróbki krótkich wideo w DaVinci Resolve.

Chciałbym złożyć PCta, który zastąpi mojego laptopa, jednak również bardzo zależy mi na zwiększeniu przestrzeni na dane (np. poprzez wykorzystanie dysków HDD w RAID1). Rozglądałem się za NASem, ale to dodatkowy koszt i chyba wolałbym mieć te dyski lokalnie w PC. Najważniejsze dane i tak backupuje do iCloud.

Wstępnie myślałem o takim zestawie:

  1. Procesor AMD Ryzen 5 8600G, 4.3 GHz, 16 MB, BOX (100-100001237BOX) - 1099 zł
  2. Płyta główna MSI MAG B650M MORTAR WIFI - 914 zł
  3. Pamięć GoodRam IRDM, DDR5, 64 GB, 6400MHz, CL32 (IR-6400D564L32/64GDC) - 1003 zł
  4. Zasilacz be quiet! System Power 10 450W (BN326) - 209 zł
  5. Obudowa Chieftec CI-01B-OP - 175 zł
  6. Dysk SSD Kingston KC3000 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000D/2048G) - 693 zł
  7. Dysk Seagate BarraCuda 8TB 3.5" SATA III (ST8000DM004) - 617 zł
  8. Dysk Seagate BarraCuda 8TB 3.5" SATA III (ST8000DM004) - 617 zł
  9. Pasta termoprzewodząca Arctic MX-6 + MX Cleaner 4g (ACTCP00084A) - 24 zł
  10. Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 140mm (SPC306) - 188 zł

Razem ~5500 zł

Koszyk: https://www.morele.net/inventory/info/8731a280/

  1.  CPU - na razie powinien wystarczyć, za 2 lata pewnie zrobię jakiś upgrade, jeśli będę potrzebować więcej mocy obliczeniowej.
  2. RAM - 64GB to minimum, ale więcej póki co nie potrzebuję
  3. Zasilacz - na ten zestaw powinien wystarczyć, nie planuje osobnego GPU, chyba że coś w stylu RTX 3050 (ale to również, raczej nie wcześniej niż za 2 lata). Chyba że warto dopłacić do czegoś cichszego?
  4. Obudowa - potrzebuję czegoś niskiego, ta wymiarami jest idealna. Pytanie, czy jest coś innego, nad czym warto się zastanowić?
  5. SSD - potrzebuję ok. 4TB, więc z obecnego laptopa przełożę też rocznego Samsunga 980 PRO 2TB M.2
  6. HDD - planuję RAID1 (mirroring) na dane typu: zdjęcia, filmy, backupy. VM będą przechowywane na SSD.
  7. Chłodzenie - zastanawiałem się też nad Endorfy Navis F360, aby mieć względnie cicho (PC prawdopodobnie będzie chodził 24/7 pod biurkiem).

Jakieś inne propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wybór padł na AMD Ryzen 7 8700G, ze względu na 8 rdzeni i mocniejsze iGPU (wydajnościowo podobnie jak w moim laptopie).

Problem mam nieco z pamięcią RAM, bo udało się je uruchomić z częstotliwością 6200MHz (i nie mają one profilu EXPO, tylko XMP).

Poniżej kilka benchmarków po OC + power limit:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na upartego mógłbyś zrobić na tej platformie NASa 😉 Ale to już budżet większy. Obudowa np Jonsbo N2. Sam w sobie Procesor całkiem ok do takich zastosowań.

W dniu 9.02.2024 o 13:35, XvAK napisał:

Chłodzenie - zastanawiałem się też nad Endorfy Navis F360, aby mieć względnie cicho (PC prawdopodobnie będzie chodził 24/7 pod biurkiem).

Raczej wybrałbym Arctic Liquid Freezer III 280 . To i tak przerost formy ale będzie cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...