Skocz do zawartości
Jack84

Jaki monitor do gier 27" 1440p do 1500-2000zł?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym poprosić o pomoc w dobraniu monitora do gier (głównie FPP, TPP, rzadziej strategie/wyścigi), także aby i film można było obejrzeć. 

- 27" 1440p, max do 2000zł choć lepiej gdyby udało się znaleźć coś do 1500zł. Podobno optymalny wybór to IPS ze względu na kolory, jasność i kąty. Nie wiem jakie powinno być odświeżanie.

- odpowiedni do zestawu AMD Ryzen 7 7800X3D, G.Skill Trident Z5 Neo 2x16GB 6000MHz DDR5 CL30, Gigabyte RTX 4080 SUPER AORUS MASTER 16GB

- ze względu na kartę nvidia pewnie dobrze jak monitor posiada opcję G-sync

Często polecany jest AOC Q27G2S ale może są inne warte uwagi. Co prawda do tej karty polecana jest rozdzielczość 4k ale 2k myślę, że wystarczy, tym bardziej, że do obecnego dnia działam na starym Samsungu 22" w 1680x1050. Z góry dziękuję za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obczaj AOC Q27G3XMN jeżeli chcesz na nim coś jeszcze oglądać wieczorami. Test na yt po angielsku. Gdyby miał wersje 1440p 32" sam bym brał.

 

Edytowane przez bamboocha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bamboocha napisał(a):

Obczaj AOC Q27G3XMN jeżeli chcesz na nim coś jeszcze oglądać wieczorami. Test na yt po angielsku. Gdyby miał wersje 1440p 32" sam bym brał.

 

A czy 27 cali to właśnie jest ten najlepszy rozmiar pod 1440p? Oglądając różne monitory trafiłem na taką informację, że to najlepsze połączenie. Czy AMD FreeSync nie gryzie się jakoś z kartą od nvidii?  

Edytowane przez Jack84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WG rtings gsync działa. Jeden z najlepszy portali recenzujących monitory. Test https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/q27g3xmn#test_1426

Dużo zależy od tego jak daleko siedzisz od monitora. Ja mam prawie metr więc mój stary 27" fhd samsung jakoś mi nie przeszkadza ale czaję się na 32' 1440p to myślę byłby sweet spot. W tych czasach nie brałbym FHD 27" ani w drugą stronę czyli 4k 27" bo to już przesada chyba że masz jakieś zboczenie albo naprawdę tego potrzebujesz. Sam mam 4070 i więcej jak 1440p raczej nie będę celował bo to już dobrze ponad 2k za monitor 32" 4k >144hz

Edytowane przez bamboocha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bamboocha napisał(a):

WG rtings gsync działa. Jeden z najlepszy portali recenzujących monitory. Test https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/q27g3xmn#test_1426

Dużo zależy od tego jak daleko siedzisz od monitora. Ja mam prawie metr więc mój stary 27" fhd samsung jakoś mi nie przeszkadza ale czaję się na 32' 1440p to myślę byłby sweet spot. W tych czasach nie brałbym FHD 27" ani w drugą stronę czyli 4k 27" bo to już przesada chyba że masz jakieś zboczenie albo naprawdę tego potrzebujesz. Sam mam 4070 i więcej jak 1440p raczej nie będę celował bo to już dobrze ponad 2k za monitor 32" 4k >144hz

Dzięki, nie znałem tego portalu. Co do odległości to podczas grania od 50 do 90cm. Z padem dalej - 90cm i też tyle przy filmie. Jest też miejsce, żeby w razie czego odsunąć monitor. 4k nie chcę i wydaje mi się, ze nie ma takiej potrzeby. Może sprzęt nie miałby problemu z płynnością ale spokojnie 2k będzie ok dla mnie i też nie chcę już dużo wydawać.

Edytowane przez Jack84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem go na testach 32gp850 bo trafiłem w zajeb.... promocji. Jeżeli nie przeszkadza ci kontrast poniżej 1000:1 i szary zamiast czarnego to spoko. Ale są lepsze monitory. Jak chcesz IPS to DELL G2724D jest fajny. Ja się zraziłem do IPS. Wolę te lekkie smużenie ale z kontrastu i czerni nie zrezygnuję. Nawet na promo jakiejś jest.

Edytowane przez bamboocha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bamboocha napisał(a):

Miałem go na testach 32gp850 bo trafiłem w zajeb.... promocji. Jeżeli nie przeszkadza ci kontrast poniżej 1000:1 i szary zamiast czarnego to spoko. Ale są lepsze monitory. Jak chcesz IPS to DELL G2724D jest fajny. Ja się zraziłem do IPS. Wolę te lekkie smużenie ale z kontrastu i czerni nie zrezygnuję. Nawet na promo jakiejś jest.

Przez długi czas na starym Samsungu swoim miałem i prześwietloną czerń w rogach i smużenie, w filmach przy powolnym ruchu brak ostrości, więc i tak będzie lepiej niż teraz. Muszę pomyśleć z czego łatwiej zrezygnować. Może da się jakiś kompromis znaleźć w danym monitorze. Kolory są ważne, bo bardziej gram w single player niż po sieci, zwracam uwagę na ogół grafiki, efekty itd. Fajnie też jakby w fpp nie było smużenia dużego. Niestety nie mam porównania, nie grałem u nikogo na lepszym monitorze. 

Edytowane przez Jack84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przejściu z tak starego monitora smużenie na VA nie powinno cię boleć, a ten AOC to miniled także ma naprawdę dobry HDR to w takim wieśku czy horizon na pewno daje radę. YT i poprzeglądaj sobie filmiki, testy ufo itp. Tam smużenie jest minimalne i chyba tylko purystom by przeszkadzało, ewentualnie pro graczom ale oni siedzą twarzą w monitorach zazwyczaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bamboocha napisał(a):

Po przejściu z tak starego monitora smużenie na VA nie powinno cię boleć, a ten AOC to miniled także ma naprawdę dobry HDR to w takim wieśku czy horizon na pewno daje radę. YT i poprzeglądaj sobie filmiki, testy ufo itp. Tam smużenie jest minimalne i chyba tylko purystom by przeszkadzało, ewentualnie pro graczom ale oni siedzą twarzą w monitorach zazwyczaj.

Właśnie sobie czytam o tym AOC. Ogólnie z tego co na razie znalazłem w necie to jest to naprawdę całkiem dobra firma i jeśli chodzi o komentarze to rzadko zdarzają się negatywne. Co do IPS to właśnie tak się obawiam tej jasnej czerni. Jeszcze jest jedna z 2 największych wad IPS ale zapomniałem teraz jak to się nazywa i na czym polega. Odnośnie smużenia to żeby dał radę po prostu np w Doom Eternal CoD czy Battlefield. Przy Horizon czy Resident Evil smużenia pewnie się nie zobaczy w ogóle, chociaż teraz RE robią z 1-ej osoby. No i właśnie żeby film przyjemnie się oglądało np z jakiejś platformy, bo teraz to właśnie przy ruchu kamery to jest rozmycie. Jeśli jest możliwość to na padzie gram, a wtedy trochę dalej jestem. Przy nowym monitorze i tak trzeba byłoby dopasować odległość do fotela. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...