Skocz do zawartości
PC_old timer

Wymiana RAM - czy warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Konfig jak poniżej:

I7 13700KF / Asus Prime Z690-P-D4 / DDR4 Patriot Steel 16-3600 X2 / Asus ProArt RTX 4080 Super / Dark Base Pro 701  - LG 50` C2

- czy warto wymienić RAM na coś lepszego ? Sprzęt użytkowany wyłącznie do gier.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim poszukasz czegoś na wymianę spróbuj zrobić OC ramu. Jeśli miałeś farta z IMC w procku to ludzie robili nawet 3800 cl16. Osobiście nie zmieniałbym ramu. Masz mocny proc i kozacką kartę wiec musze spytać masz jakieś microprzycięcia w grach? spadki fps (1% i 0.1% low)? Jeśli nie to nie ruszaj 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, PC_old timer napisał(a):

Konfig jak poniżej:

I7 13700KF / Asus Prime Z690-P-D4 / DDR4 Patriot Steel 16-3600 X2 / Asus ProArt RTX 4080 Super / Dark Base Pro 701  - LG 50` C2

- czy warto wymienić RAM na coś lepszego ? Sprzęt użytkowany wyłącznie do gier.

 

Nie,mocy na cpu dosyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci się chce to wyłącz XMP i ustaw ręcznie 3600 i cl 18, jeśli zadziała (powinno) spróbuj zejść do 3600 cl 16 (może ale nie musi). Jeśli się nie da to 3600 cl 18 będzie lepsze od 3200 cl16 bo jak podzielimy 3600/18 i 3200/16 to wyjdzie nam że pamięci maja takie same opóźnienia a przy 3600 cl 18 będziesz mieć trochę lepsze transfery. I warto  zawsze spróbować ustawić command rate na 1. 

Zobacz u mnie jak drobne poprawki ustawień wpłynęły na wydajność(a mam pod górkę bo bo mam 8 kości RAM). Puściłem pamięci na XMP niestety z timingami nie poszaleje ale zmieniłem CR na 1 (XMP ustawia na 2)  i zmniejszyłem tRFC na 528 (fabrycznie ustawia ponad 600 :/). Przyrost nie jest ogromny ale stabilnie jest i pare % (jakieś 3%) szybciej. Nie podnosiłem napięcia na pamięciach leci 1.35v jak to zwykle przy XMP (jak wyłączysz XMP to też ustaw 1.35v).

cachemem.png

cachemem CR1.png[edit] 

warto jednak spróbować korzystając z majówki udało mi się zyskać około 10% vs seria 

 

IMG_2843.jpegTeraz mam mniej więcej wydajność DDR5 7200 w dualu 😁

Edytowane przez Funky_Panda
literówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...