Skocz do zawartości
sts

Resety Asus TUF GAMING B550-PLUS problem z profilem D.O.C.P

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzet 

Płyta główna Asus TUF GAMING B550-PLUS  BIOS 3607 najnowszy

Procesor AMD Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB, BOX (100-100000927BOX)

Pamięć GoodRam IRDM PRO Deep Black, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (IRP-K3600D4V64L18/32GDC)  (nie ma ich na liście kompatybilnych)

Zasilacz be quiet System Power 10 650W

SSD Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

RTX 3060 (sterowniki najnowsze ze strony Nvidia)

 

Instalacja systemu bez problemu, przeglądanie Internetu bez problemu.

Problemy zaczynają się gdy uruchamiam  jakąkolwiek grę, albo wyrzuca do pulpitu albo jest Niebieski ekran i komputer się restartuje czasami przy włączeniu komputera słychać dwa piknięcia ale po chwili system sie ładuje.

Gry to:

CS2

WOT

Przykładowe BOSD

volmgr

bugcheck 1001

winreagent 

Ntoskrnl exe

W biosie wszystko na ustawieniach domyślnych.

Testowałem:

Memtest: 2 przebiegi 0 problemów

OCCT stability 2h 0 problemów

Heaven benchmark kilka przebiegów 0 problemów

Obstawiam problem nie prawidłowych ustawień pamięci ram? Jak to poustawiać? Po wybraniu profilu XMP w bios problemy nie ustępują.

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi na myśl to spróbować zaktualizować BIOS, sterowniki chipsetu i przełożyć pamięć w inne sloty.

Edit: Jakim cudem masz XMP w biosie na płycie pod procek od AMD? To nie jest intelowska technologia?

Edytowane przez Obsceniczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

45 minut temu, Obsceniczny napisał:

Jedyne co mi przychodzi na myśl to spróbować zaktualizować BIOS, sterowniki chipsetu i przełożyć pamięć w inne sloty.

Edit: Jakim cudem masz XMP w biosie na płycie pod procek od AMD? To nie jest intelowska technologia?

Sterowniki zaktualizowane bios także, pamięci w innych slotach objaw ten sam.

Może żle sie wyraziłem mam w biosie Profil1 i ten właśnie wybieram. (teraz rozumiem nie jest profil XPM tylko jego odpowiednik AMD D.O.C.P)

Jak na tym filmie:

unigine heaven benchmark:

Zrzutekranu2024-04-09121523.png.c7cfc0baec0d9a817a10a845669d3af5.png

Edytowane przez sts
foka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, anemnon napisał:

Próbowałeś może 3d Mark Time spy? Nie wiem co to ma do rzeczy ale ciekawe czy jeśli na grach masz bsody to czy na 3d marku też tak będzie. 

Tak 3d Mark Time spy przechodzi.

Zrzutekranu2024-04-09124846.thumb.png.55d1eca3d73f90570c5539a366e46e75.png

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5600 nie powinien mieć około 8500pkt na timespy? Ciekawe czemu taki niski wynik. Znajomy ma dokładnie taką konfigurację i ma zarówno na procesorze jak karcie graficznej 8500, wszystko na srocku bez ustawiania żadnych profili pamięci. 

 

Sprawdzałeś temperatury? Może tam się coś gotuję ? Przez coś myślę o procesorze. Ja bym odpalił hwinfo pozneij timespy i zobaczył jakie są max temp. 

Mogę pisać glupoty ale ja bym się złapał tych niskich wyników procesora w 3dmark

Edytowane przez anemnon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp ok, więc nie ma,się co czepiac z tym że tak jak napsialem wyniki edmarka jakieś dziwne. Zrobiłbym jeszcze test cinebench r23 i porównał z wynikami z internetu. Może po prostu 3dmark pokazuje głupoty i nie ma się czym martwić. Generalnie wszystko co opisujesz wygląda na problem z pamięcią, wypadałoby pożyczyć od kogoś pamięć i zobaczyć co się będzie działo. Jeśli nie masz od kogo pożyczyć to na pewno rozpoczął bym od sprawdzenia z jedną kością i kombinacjami na różnych slotach. Pamięć może uszkodzić się na różne sposoby, kiedyś miałem tak że dosłownie wszystko działało a podczas wypakowywania większych plików niż 8gb każde archiwum miało błędy crc. Z tym że wtedy memtest pokazał czarno na białym że to wina jednej kości. Natomiast 2 pikniecia podczas uruchamiania komputera to problem z pamięcią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie po włożeniu większego i szybszego (3600 Mhz) RAMu na płytę MSI x470 i włączeniu domyślnego profilu OC pamięci. Pomogło ręczne ustawienie taktowania na 3200 Mhz oraz timingów zgodnie z jedną zakładek w BIOSie. Procek ten sam.

Edytowane przez leszek1976

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po podmianie na inne pamieci (sprawne z platformy intel 9gen) SK Hynix DDR4 32GB |2x16GB| 2666MHz CL19 1.2V

Gry Wot, CS2 nadal są wyrzucane do puliptu czasem bosd.

Po zmianie RTX na GTX (sprawnego przetestowanego) wyrzucane do puliptu.

 

Obecne Pamięć GoodRam IRDM PRO Deep Black, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18, przetestowałem na innej platformie w grach i memtest, bez żadnych problemów.

Wychodzi na nie kompatybilność podwójnych par pamieci?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

zestaw pamięci który posiadasz to 32GB , ale jest to zestaw 2x16GB ? czy 4x8GB ?.

czy za pomocą GPU-Z mógł byś podejrzeć jakie jest napięcie na linii , zakładka Sensors

PCIe Slot Voltage -  

8-Pin # 1 Voltage - 

8-Pin # 2 Voltage - 

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/  

jak jest doprowadzone dodatkowe zasilanie do karty graficznej ?, z zasilacza idą dwie osobne linie czy jedna linia i np. mostek ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 5600 oficjalnie obsługuje RAM do 3200 Mhz. Powyżej tej wartości to jest OC zdaje się niegwarantowane. U Ciebie problem występuje także bez OC przy 2666 MHz. Ja w tej sytuacji bym spróbował czyszczenia CMOSu (przycisk na płycie głównej lub wyjęcie baterii BIOS), a następnie czystej instalacji Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mr.T... napisał:

Witam 

zestaw pamięci który posiadasz to 32GB , ale jest to zestaw 2x16GB ? czy 4x8GB ?.

czy za pomocą GPU-Z mógł byś podejrzeć jakie jest napięcie na linii , zakładka Sensors

PCIe Slot Voltage -  

8-Pin # 1 Voltage - 

8-Pin # 2 Voltage - 

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/  

jak jest doprowadzone dodatkowe zasilanie do karty graficznej ?, z zasilacza idą dwie osobne linie czy jedna linia i np. mostek ? 

2x16GB

3060.thumb.gif.cc933b0ed7483a33d78353900904dd45.gif3060hig.thumb.gif.1e8bb5fc8a1593ef7c6d3193a59013da.gif

 

Idle i stres gpu.

Zasilacz be quiet System Power 10 650W. Jedna wiązka kabli doprowadza doprowadze zasilanie do gpu

2+6 pin

images1.jpg.1c3ba751ed1b35ba017f9847b4fecc0d.jpg

Edytowane przez sts
foka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, leszek1976 napisał:

Ryzen 5 5600 oficjalnie obsługuje RAM do 3200 Mhz. Powyżej tej wartości to jest OC zdaje się niegwarantowane. U Ciebie problem występuje także bez OC przy 2666 MHz. Ja w tej sytuacji bym spróbował czyszczenia CMOSu (przycisk na płycie głównej lub wyjęcie baterii BIOS), a następnie czystej instalacji Windowsa.

To już robiłem, czyszczenia pamieci bios.

Instalacja systemu win 10/11 na innym:

dysku ssd

z innym gpu (zmieniałem wtyczki 8pin )

z innym ramem DDR4

 

 GoodRam IRDM PRO Deep Black, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (IRP-K3600D4V64L18/32GDC) 

cpu32.png.1cdd394ac25d141ab8db6498527febd4.png

 

SK Hynix DDR4 32GB |2x16GB| 2666MHz CL19 1.2V

cpuz.thumb.png.4f627974d0ac780effc3ae43bb3f436f.png

BOSD na pulpicie:

(page fault in nonpaged area windows 10)

Albo jest to nie kompatybilność 2 par pamięci (pojedynczo też testowałem)

Napisałem też do Asusa (na razie brak odpowiedzi)

Albo problem cpu lub płytą?

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalowałeś na innym SSD system, ale wszystkie newralgiczne są stale wpięte w mobo? volmgr wywala bardzo często przy wadliwym ssdku. Miałem tak w różnych komputerach, zawsze pomagało wgranie czystego windowsa na innym dysku i testy. Co ciekawe, jeden z takich dysków w laptopie powodował kernele i rebooty a w stacjonarce działa jak złoto - obstawiam, że się zwyczajnie przegrzewał w laptopie. 

Co do samych BSODów objawy bardzo podobne. W ostateczności, jeżeli to nie SSD to niestety ale chyba cpu lub mobo robią takie kwiatki 😕 

nie doczytałem jeszcze, czy próbowałeś inny zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inny ssd testowałem, bez zmian.

Zostało jeszcze przetestować na innym zasilaczu.

 

Przetestowane na innym zasilaczu, bez zmian.

Edytowane przez sts
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedle zamieszczonych zdjęć 

GoodRam pracuje na szybkości ino 1064 x2 czyli 2133MHz oraz Command Rate CR 2T 

SK Hynix prawidłowo 1330x 2666MHz Command Rate CR 1T 

mnie zastanawia odczyt z GPU-z pod obciążeniem tylko 69% ? , fakt dosyć niskie temperatury a program nie pokazuje aby wiatraki się obracały. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia pamięci zostały celowo zmienione bo na domyślnych ustawieniach pc sie resetował.

GoodRam nie pracował stabilnie (system sie nie ładował)

3600MHz, 3200MHz, 3000MHz, 2666MHz dopiero na 2133 jako tako działał.

(Na innej platformie pamięći pracują stabilnie)

SK Hynix domyślnie pracuje na 2666 

ale miał problemy ze stabilną praca. (i dlatego kombinacje z taktowaniem).

 

Odczyt (screnshot) gpu-z pod obciążeniem zrobione na początku wiec wentylatory nie zaczęły pracować (jeszcze dla pewności sprawdzę to)

edit:

wentylatory zaczynają sie kręcić po przekroczeniu 60 stopni, czyli jest ok

sprzęt sprawdzony z innym zasilaczem, nadal wywala do pulpitu lub bluscren

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana płyty głównej na asrok b450m sprzęt zachowuje się od dwóch godzin bez problemu. Na domyślny ustawieniach bios, a także z profilem pamięci na 3600Mhz.

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.04.2024 o 10:08, Bonusso3 napisał(a):

Takie dziwne zachowanie czasem się pojawia jak za mocno dociśniesz CPU i w specyficznych warunkach RAM się krzaczy (dokładnie połączenie RAM <-> CPU)

W sumie tak. Różne kwiatki w życiu widziałem 😕 czasami wystarczyło np. zdjąć chłodzenie, położyć jakieś ufo i nagle mobas wracał do życia. Ale tutaj takie kroki już zostały podjęte...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...