Skocz do zawartości
Northshore

Poziomy PC do salonu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, ostatniego PC miałem 20 lat temu, później tylko konsole i laptopy firmowe. Dużo się zmieniło w świecie PC i błądzę jak dziecko we mgle, próbując coś złożyć.

Chciałbym żeby PC stał w miejscu PS3 w szafce ze zdjęcia. 

Obudowę wybrałem:

https://www.morele.net/obudowa-silverstone-sst-gd09b-sst-gd09b-648121/

 

Powinna tam pasować, ale nie wiem jak z dystrybucją ciepła,wnęka ma 48 cm szerokości i 40 cm głębokości, wysokości bodajże 25 cm.

Budżet? Nieograniczony/nieokreślony

Oczekiwania:

Szybki PC, będzie podpięty do TV OLED 4k 55  cali oraz do monitora 32 cale 4k (na codzień używam go do pracy. Jakaś sugestia jak to podłączyć? Monitor ma dwa wejścia HDMI, myślę że znajdzie się jakiś rozdzielacz obrazu?

Chciałbym żeby emulator pcsx2 chodził z max ulepszaczami i żeby dało się odpalić stare gry typu soldier od fortune 2 itp. 

Z tego co się orientuję to do takiej obudowy nie można wsadzić jakichś ultra podzespołów, ale nie szkodzi,wiadomo fajnie by było jakby jakaś nowa gra ruszyła na tym PC.

Ważne żeby było wifi i jakiś windows 

Dziękuję za pomoc

20240424_175414~2.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Do tej obudowy napewno potrzebujesz dodatkowych wentylatorów, szczególnie, że ma stać we wnęce. Chłodzenie na procek koniecznie, ale trzeba dobrać do ilości miejsca w budzie i sprawdzić czy nie będzie z czymś  kolidowało. Karta graficzna max 30 cm długości. Nawet jakbyś tam wsadził jakieś i3 12 generacji i rtx 3060 czy 4060 to i tak będzie ciepło.. Ty natomiast masz oleda 4k i monitor 4k, także żeby pograć w natywnej rozdzielczości to co najmniej i5 12/13/14 generacji i delikatny undervolting - procek nie będzie się tak grzał. Co do karty, która jest istotniejsza to rtx 4070 ti 16 gb to minimum. Pozostaje alternatywa czyli AMD. Tutaj już muszą koledzy coś doradzić. Tak czy inaczej w lato będzie się ustrojstwo mocno grzało podczas grania. Obudowa nie jest wygłuszona, to z jednej strony dobrze, bo lepszy przewiew, ale z drugiej szum wentylatorów może dokuczać, szczególnie w nocy, kwestia subiektywnych odczuć. Alternatywa to chłodzenie tzw wodne. Jeszcze tak na marginesie nt. Oleda. Jeśli obraz jest zazwyczaj dynamiczny to powinno być ok, ale istnieje realna możliwość wypalenia statycznych elementów np z pulpitu Windowsa lub jak często grasz w grę, która wyświetla jakieś stałe elementy to także grozi wypaleniem. Może ktoś mądrzejszy odemnie jeszcze się wypowie i pomoże. Pozdrawiam ps. Spojrzałem jeszcze raz na wymiary obudowy i wnęki... zasilacz sieciowy juz Ci się nie zmieści obok 😉 Osobiście zrezygnowałbym z umieszczania tej budy w tej wnęce. 

Edytowane przez hrabin000
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, hrabin000 napisał(a):

Cześć. Do tej obudowy napewno potrzebujesz dodatkowych wentylatorów, szczególnie, że ma stać we wnęce. Chłodzenie na procek koniecznie, ale trzeba dobrać do ilości miejsca w budzie i sprawdzić czy nie będzie z czymś  kolidowało. Karta graficzna max 30 cm długości. Nawet jakbyś tam wsadził jakieś i3 12 generacji i rtx 3060 czy 4060 to i tak będzie ciepło.. Ty natomiast masz oleda 4k i monitor 4k, także żeby pograć w natywnej rozdzielczości to co najmniej i5 12/13/14 generacji i delikatny undervolting - procek nie będzie się tak grzał. Co do karty, która jest istotniejsza to rtx 4070 ti 16 gb to minimum. Pozostaje alternatywa czyli AMD. Tutaj już muszą koledzy coś doradzić. Tak czy inaczej w lato będzie się ustrojstwo mocno grzało podczas grania. Obudowa nie jest wygłuszona, to z jednej strony dobrze, bo lepszy przewiew, ale z drugiej szum wentylatorów może dokuczać, szczególnie w nocy, kwestia subiektywnych odczuć. Alternatywa to chłodzenie tzw wodne. Jeszcze tak na marginesie nt. Oleda. Jeśli obraz jest zazwyczaj dynamiczny to powinno być ok, ale istnieje realna możliwość wypalenia statycznych elementów np z pulpitu Windowsa lub jak często grasz w grę, która wyświetla jakieś stałe elementy to także grozi wypaleniem. Może ktoś mądrzejszy odemnie jeszcze się wypowie i pomoże. Pozdrawiam ps. Spojrzałem jeszcze raz na wymiary obudowy i wnęki... zasilacz sieciowy juz Ci się nie zmieści obok 😉 Osobiście zrezygnowałbym z umieszczania tej budy w tej wnęce. 

Nowoczesne oledy mają tryb PC, który rozwiązuje problem wypalenia elementów stałych pulpitu. Ludzie z oledów robią monitory więc nie martwiłbym się o to.

Bardziej martwiłbym się o faktyczny performance takiej jednostki i jej zachowanie pod maks obciążeniem. Intele, nawet seria 5, niestety są znane z tego że są mega ciepłe i powodują sporo problemów nawet w dużych obudowach i przy AIO - szczególnie w niższych rozdzielczościach, a takie będą wchodzić w grę i wyglądać średnio - jeżeli wrzucimy coś niżej niz 4070. O ile taki 4060ti jeszcze z grubsza leci ok na 1440p o tyle nawet wersja 16gb nie podoła już w 4k, skoro o wiele wydajniejszy 3080 nie daje rady, a dopiero 4070ti S się do tego realnie nadaje - a i to bez RT lub z RT low i FG. 

Z drugiej strony mocne i wydajne RXy żłopią też po 400-500W prądu z zasilacza, i zimne nie są 😕 

Generalnie budowa takiego poziomego PCta pod TV dzisiaj to spory problem (w sumie zawsze był). O ile nie będzie to problem wizualny czy gabarytowy budowałbym takiego PCta w oparciu o cube case z tzw. terrarium, o takim jak mój stary Redragon:

image.thumb.png.1b6b724d1fcfe39d63317717169eb1fc.png

gdzie faktycznie da się wrzucić AIO, da się wrzucić 4070, nawet TiS, porządną płytę mATX i porządny zasilacz. Wygląda to bardzo ładnie a mówimy tutaj o budżetówce, której do dowolnego LianLi kilometry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Qrdello napisał(a):

Nowoczesne oledy mają tryb PC, który rozwiązuje problem wypalenia elementów stałych pulpitu. Ludzie z oledów robią monitory więc nie martwiłbym się o to.

Bardziej martwiłbym się o faktyczny performance takiej jednostki i jej zachowanie pod maks obciążeniem. Intele, nawet seria 5, niestety są znane z tego że są mega ciepłe i powodują sporo problemów nawet w dużych obudowach i przy AIO - szczególnie w niższych rozdzielczościach, a takie będą wchodzić w grę i wyglądać średnio - jeżeli wrzucimy coś niżej niz 4070. O ile taki 4060ti jeszcze z grubsza leci ok na 1440p o tyle nawet wersja 16gb nie podoła już w 4k, skoro o wiele wydajniejszy 3080 nie daje rady, a dopiero 4070ti S się do tego realnie nadaje - a i to bez RT lub z RT low i FG. 

Z drugiej strony mocne i wydajne RXy żłopią też po 400-500W prądu z zasilacza, i zimne nie są 😕 

Generalnie budowa takiego poziomego PCta pod TV dzisiaj to spory problem (w sumie zawsze był). O ile nie będzie to problem wizualny czy gabarytowy budowałbym takiego PCta w oparciu o cube case z tzw. terrarium, o takim jak mój stary Redragon:

image.thumb.png.1b6b724d1fcfe39d63317717169eb1fc.png

gdzie faktycznie da się wrzucić AIO, da się wrzucić 4070, nawet TiS, porządną płytę mATX i porządny zasilacz. Wygląda to bardzo ładnie a mówimy tutaj o budżetówce, której do dowolnego LianLi kilometry. 

Hej. Oledy oczywiście posiadają systemy, które mają z zasady minimalizować ryzyko wypalenia, ale z praktyki wynika, że nie zawsze to działa i to ryzyko istnieje przy tych matrycach zawsze. Znam temat trochę od podszewki. Samej technologii kibicuje i oczekuje progresu i rozwiązania problemu. Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej , dziękuję za odpowiedzi,

Priorytetem jest dla mnie ta konkretna obudowa w tej konkretnej szafce, tak żeby miała tam dobre chłodzenie,

Nie musi to być tytan wydajności, wystarczy mi rozdzielczość 1080p , nie zamierzam korzystać z 4k (do gier), zdaję sobie sprawę, że wpakowanie do takiej obudowy najnowszych wydajnych podzespołów może nieźle się grzać. Tak jak pisałem,z gier zależy mi na emulatorze PS2 żeby śmigał na max oraz starszych grach typu GTA 4 , Max Payne 3 , NFS Underground 2 itp, żeby to śmigało na maxa. Do nowych gier mam PS5 i zdaję rezultat. Swoją drogą konsola też tam stoi w tej wnęce i radzi sobie bez zarzutu, tylko jest upalnie,trzeba przyznać. Śmiejemy się że mamy kominek 😉

To taki kompromis między mną a żoną, powiedziała że mam sobie kupić co chcę ale ona nie chce żeby jej to szpeciło w salonie i nie dziwię się jej bo nie mam gdzie tam postawić klasycznego towera. 

Co do OLED-ów jak narazie bez zarzutów, mam TV Sony od 3 lat i telefon też Sony z ekranem OLED od roku, nie ma przepaleń w matrycach w obu sprzętach. Telewizor ma takie specyficzne kliknięcie co jakiś czas, wtedy dzieje się coś z matrycą i jest to właśnie zabezpieczenie przed wypalaniem.

Co do budżetu, to myślę tak z 5k byłoby super, żona takiej kwoty nawet by nie komentowała a przy wyższej kwocie to już musiałbym trochę argumentować 😛

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utrzymanie temperatury w takim sprzęcie, ułożonym w takiej szafce może rzeczywiście być problematyczne, a w salonie może być po prostu głośno podczas grania. Sam korzystałem z takiego rozwiązania, chociaż moja obudowa była dużo mniejsza, a GPU o bardzo niskim TDP, to i tak problem z temperaturami (głównie na tej karcie graficznej) był zauważalny. Do budowy takiego komputera użyłem Ryzena 5600 i Nvidia RTX A2000 (gpu do stacji roboczych, dość wydajne o bardzo małym zapotrzebowaniu na prąd) i wyglądało to tak: (zdjęcia dorzucam jako załączniki).

W obudowie, którą podlinkowałeś jest więcej miejsca, ale od frontu nie ma żadnego wlotu powietrza, przez co ciężko byłoby zrobić dobry przewiew.

Jeśli naprawdę nie zależy ci na najnowszych grach w wysokich detalach, możesz sobie złożyć coś z Ryzenen 8700g, zainwestować w jakiś dobry ram i porządną płytę główną (Do tego SilverStona wejdzie normalna płyta ATX więc nie trzeba przepłacać za Mini-ITX) i cieszyć się w miarę cichym i chłodnym pecetem, który praktycznie wszystkie gry uciągnie ale bez szału. Tutaj przykładowy test 8700g w grach:

A w przyszłości, jeśli apetyt ci urośnie, zawsze możesz dokupić dedykowaną kartę graficzą.

PXL_20230504_175218216.jpg

PXL_20230504_175246614.jpg

PXL_20230513_102727818.jpg

Edytowane przez Coprobo1
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...