Skocz do zawartości
Piotrek1989

Update RAM do 128GB DDR4

Dobór pamięci RAM  

2 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaką konfigurację RAM poleciłbyś mi wybrać?

    • DDR4-3200 CL14-18-18-38 1.45V (4x32GB)
      0
    • DDR4-3600 CL16-22-22-42 1.45V (4x32GB)
      0
    • DDR4-4000 CL18-22-22-42 1.40V (4x32GB)
      2
    • 2 zestawy DDR4-4400 CL19-26-26-46 1.50V (2x32GB)*
      0
    • 2 zestawy DDR4-4600 CL20-30-30-50 1.55V (2x32GB)*
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałbym prosić Was o poradę związaną z update mojego komputera. Posiadam w swoim komputerze pamięci firmy G.Skill Ripjaws 3600CL14-15-15-35 w dwóch kościach o łącznej pojemności 32GB. Zastanawiam się, czy z perspektywy czasu nie będzie to za mało. Pozostałe podzespoły to 11900K w Asus Z590 Maximus XIII Hero oraz 4090 Strix. Zazwyczaj mam włączone na kościach pamięci napięcie 1.2V i gorsze parametry. Nie dopasowałem sobie ręcznie timingów.
Swoje pamięci kupiłem w złym okresie, bo tydzień później zadebiutowały Ripjaws V w wersji 3600CL14-14-14-35 oraz 4000CL14-15-15-35 w wersji 2x16GB.
Pozostałe, które wydawały mi się wyróżniające to 4600CL20-30-30-50 2x32GB i  5333CL22 2X8GB (niestety) lub CL20 innej firmy.
Celuję jednak w zwiększenie ilości RAM. W każdym swoim sprzęcie starałem się uzyskać maksymalną pojemność RAM w ramach update w połowie życia sprzętu. Mogę też dokupić dwa zestawy identyczne do moich, ale myślę o tym dopiero w drugiej kolejności, bo chciałbym celować w kości o pojemnościach po 32GB każda.
Chciałem się poradzić, jaka konfiguracja o łącznej pojemności byłaby przez Was polecana. Wprowadzam ankietę wielokrotnego wyboru, ale proszę też o wypowiedzi.


Dzięki
__
*Spotkałem się z nową jak dla mnie informacją na stronie G.Skilla, choć jest ona na praktycznie każdej podstronie ich produktów. Czy może ona oznaczać, że nie połączę czterech kości tego typu? Czy najbardziej ekstremalne opcje są możliwe i jak to chłodzić?
Check memory compatibility for your motherboard with the RAM Configurator tool, or check the QVL for a list of compatible motherboards with this memory kit.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, po co ci tyle RAM? Ja pracuje ze spora iloscia maszyn wirtualnych i kontenerow i 32GB to naprawde sporo, aby wykorzystac. Nigdy mi sie nie zdarzylo, aby zabraklo RAMu. Rowniez roznica miedzy 3600 a 4000 jest pomijalna, podobnie jak miedzy CL 32, a 36. Chyba, ze masz sprzet maksymalnie zoptymalizowany pod operacje zwiazane na sporej ilosci danych (serwer bazodanowy), ale wtedy zgranie CPU i RAM to wyzwanie. W grach nie spotkalem sie, aby nawet 16GB to bylo za malo. Za kilka lat lepiej bedzie zmienic platforme niz posilkowac sie zwiekszaniem RAM, bo za 2 lata sredniopolkowy CPU bedzie lepszy niz twoj obecny i9. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :)

Post ten motywuję tym, że dużo wydajnych DDR4 wchodzi w stan EOL i zaczynają już znikać z rynku. Poprzednim razem zmieniłem ram w laptopie, gdy były jeszcze ddr3 i byłem pod wrażeniem 16gb, ale to już było dawno temu.

Natomiast rozbudowa będzie albo pod koniec DDR5 lub na początku DDR6 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy 128G bedzie mialo znaczenie minie jeszcze dekada. Chyba, ze pojawia sie domowe procesory wspierajace AI i systemy operacyjen z wbudowanym wlasnym modelem jezykowym wymagajacym trenowania. Ale trenowanie na lokalnych plikach nie wymagac bedzie takiej pojemnosci. Wtedy raczej bedzie czas DDR6/7. Imo pchanie sie w taka ilosc RAM jezeli nie potrzebujesz obecnie wiecej niz 1/4 jest bez sensu. Nadal nei pisales do czego uzywasz PC. Na twoim miejscu 2x32G to max co bym wrzucal i tak byloby to ze spora gorka. 

Kupowanie ponad wymiar zawsze sie nie oplaca. Zrobisz co uwazasz.

Ja DDR3 nadal moglem kupic calkiem niedawno i te same Geily, co siedzialy w 10letniej platformie sandy-bridge. Dzieki temu z 8GB zrobilo sie 16, przez co komputer mozna wykorzystac w W10. Niedlugo W10 bedzie EoL. Szukam distro linuxa, ktora mi podejdzie, bo szkoda bedzie wywalac go na smietnik, a ten z kolei dziala bardzo spoko na 8GB jako maszyna wirtualna. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 5.06.2024 o 11:05, Bonusso3 napisał:

A ile RAM teraz wykorzystujesz? 

Używam obecnie jak uruchomię grę w tle to max 18-19 gb.

 

W aplikacjach to trochę IntelliJ, trochę Android Studio, ale to nie jest zasobożerne. Nie mam potrzeb robienia maszyn wirtualnych, ani serwera. Właśnie różnica jaką dało to na komputerze, któremu typowo brakowało ramu sprawiło jakąś niepewność co do tego, ile jest mi potrzebne.

Faktycznie, chyba zostanę przy tym co mam, bo nie jestem w stanie tego wykorzystać. Z czasem może zwiększę ilość pamięci, ale do 64gb. Pytanie, czy w 2, czy w 4 kościach.

Dziękuję za odpowiedzi. Wezmę to do siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...