Skocz do zawartości
KaczorDaffy

Modyfikacja komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Moja konfiguracja peceta to:

amd R7 5700x

radeon rx6650xt 8GB

pamięci ram 2x16GB 3600 MHz

ENDORFY Arx 700 Air

MSI MAG B550 TOMAHAWK

Seasonic Focus Plus 550W 80 Plus Gold

samsung 980 pro 1TB

WD Blue SN570 NVMe SSD 1TB

NVMe SK hynix 256GB

goodram sata 240GB

kioxia na sata 500GB

celuje w gry na 1440p i co byście zmienili tutaj w moim configu?

Edytowane przez KaczorDaffy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana GPU, procesor spokojnie jeszcze pociągnie rok-dwa, ale karta może już trącić myszką. Nie celuj w nic słabszego niż 7700/7800/rtx 3080. Na drugim miejscu trzeba będzie zmienić zasilacz, bo 550W to górny limit nawet dla karta pokroju 4070, a jak wrzucisz jakiegoś mocniejszego radeona to zużycia całego kompa w stresie przekroczy 500W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Qrdello napisał:

Zmiana GPU, procesor spokojnie jeszcze pociągnie rok-dwa, ale karta może już trącić myszką. Nie celuj w nic słabszego niż 7700/7800/rtx 3080. Na drugim miejscu trzeba będzie zmienić zasilacz, bo 550W to górny limit nawet dla karta pokroju 4070, a jak wrzucisz jakiegoś mocniejszego radeona to zużycia całego kompa w stresie przekroczy 500W.

zastanawiam się nad tą https://www.x-kom.pl/p/1206033-karta-graficzna-amd-sapphire-radeon-rx-7700-xt-nitro-gaming-oc-12gb-gddr6.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click&ceneo_cid=f29da8d1-2241-7cc2-9bad-1ca25dc69b68 lub tą https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-pure-radeon-rx-7700-xt-12gb-gddr6-11335-03-20g-13119843/ co te karty gpu różni bo to model ten sam?

Edytowane przez KaczorDaffy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i powinno być bardzo spoko. 7700XT jest na podobnym poziomie co 3080, a ta druga wystarcza w zupełności do 1440p/60 na ultra bez RT. Po włączeniu RT trzeba się niestety już posiłkować skalowaniem.

Niemniej, jak wspomniałem wyżej, 550W zasilacza może być już mało, chociaż ten seasonic to wciąż dobry sprzęt i jak karcie przytniesz power limit albo zrobisz UV to od biedy się zmieścisz. 

image.thumb.png.8cfc0d1337a2da996930ddef26b9d60d.png

Passmark wprawdzie nie jest idealnym medium porównawczym ale jakiś tam pogląd daje. Ja mam w 1440p jeszcze zapas, więc u Ciebie będzie ok.

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Qrdello napisał:

No i powinno być bardzo spoko. 7700XT jest na podobnym poziomie co 3080, a ta druga wystarcza w zupełności do 1440p/60 na ultra bez RT. Po włączeniu RT trzeba się niestety już posiłkować skalowaniem.

Niemniej, jak wspomniałem wyżej, 550W zasilacza może być już mało, chociaż ten seasonic to wciąż dobry sprzęt i jak karcie przytniesz power limit albo zrobisz UV to od biedy się zmieścisz. 

A jaki byś proponował zasilacz do tej karty? to nie problem sprzedać stary zasilacz a nowy kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też seasonic ale 650 lub 700W. Ostatnio były na promo w proline.pl. Marka zasilacza jest jak najbardziej spoko, tylko mu trochę watów może zabraknąć.

Tym bardziej, że pewnie grafikę sobie zostawisz a za 2-3 lata będziesz chciał zmienic podstawkę np. na AM5. Tam już zużycie prądu rośnie sporo względem takie 5700X 😕 

pewnie można taniej co innego ale: be quiet! System Power 10 850W 80 Plus Gold - Zasilacze do komputera - Sklep komputerowy - x-kom.pl

na X-kom jest teraz po 449zł. Mam takiego SP tylko 9tkę 600W i miesiąc mi bez większego problemu dźwigał mój pierwszy komp, ale PL ustawiłem na karcie na 90% 😄 

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Qrdello napisał:

Też seasonic ale 650 lub 700W. Ostatnio były na promo w proline.pl. Marka zasilacza jest jak najbardziej spoko, tylko mu trochę watów może zabraknąć.

Tym bardziej, że pewnie grafikę sobie zostawisz a za 2-3 lata będziesz chciał zmienic podstawkę np. na AM5. Tam już zużycie prądu rośnie sporo względem takie 5700X 😕 

A do tej drugiej karty nitro to starczy 650 czy leprze 700W seasonic najlepiej jak by był pełni modularny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ta sama karta więc nie będzie się róznić wiele zużyciem prądu. 

Zakładając że niekręcony 5700X bierze od 50-70W w stresie w grach, taki Radeon żłopnie na lekko z 250W to już masz 300W. Do tego kilka dysków SSD, jakieś ARGB w obudowie, płyta głowna to kolejne 100W, jak nie 150. I mamy 450W. W peaku - tj. w momencie kiedy na chwilę przekraczany jest PL dla procesora czy GPU taki zestaw pociągnie nawet do 100W więcej. Mój ustawiony na 4.65ghz 5700X w cinebenchu bierze 120W, a grach realnie 60-70W.

Czyli, mając zasilacz 550W mieścisz się prawie na styk, bo tam realnie jest lekko powyżej 500W na lini 12V. Może Ci to kompa nie spali, bo seasonic to dobre graty wewnątrz, ale zasilacz się szybciej zdegraduje i zacznie być niestabilny. No chyba że grasz krótkimi seriami, sporadycznie - no to może. Ale ja tam zawsze wolę mieć chociaż 30% luzu na zasilaczu, a optymalnie koło 50%. Wtedy nawet za bardzo się nie poci podczas pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Qrdello napisał:

To ta sama karta więc nie będzie się róznić wiele zużyciem prądu. 

Zakładając że niekręcony 5700X bierze od 50-70W w stresie w grach, taki Radeon żłopnie na lekko z 250W to już masz 300W. Do tego kilka dysków SSD, jakieś ARGB w obudowie, płyta głowna to kolejne 100W, jak nie 150. I mamy 450W. W peaku - tj. w momencie kiedy na chwilę przekraczany jest PL dla procesora czy GPU taki zestaw pociągnie nawet do 100W więcej. Mój ustawiony na 4.65ghz 5700X w cinebenchu bierze 120W, a grach realnie 60-70W.

Czyli, mając zasilacz 550W mieścisz się prawie na styk, bo tam realnie jest lekko powyżej 500W na lini 12V. Może Ci to kompa nie spali, bo seasonic to dobre graty wewnątrz, ale zasilacz się szybciej zdegraduje i zacznie być niestabilny. No chyba że grasz krótkimi seriami, sporadycznie - no to może. Ale ja tam zawsze wolę mieć chociaż 30% luzu na zasilaczu, a optymalnie koło 50%. Wtedy nawet za bardzo się nie poci podczas pracy.

A ten jak sądzisz dobry by był bo to seasonic i w pełni modularny https://proline.pl/zasilacz-seasonic-focus-gx-750-atx-3-0-80plus-gold-750w-p8118216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qrdello napisał(a):

be quiet! System Power 10 850W 80 Plus Gold - Zasilacze do komputera - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Bardzo słaba jednostka z kiepską regulacją napięć, filtracja na +12V ledwo mieści się.w normie ATX

image.png.4ff84f30988618a443a7f6bc634fa514.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...