Skocz do zawartości
burn77

Freezy/Zwiechy w grach i7 11700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem ze zwiechami/freezami w grach. Dzieje się to losowo w różnych grach w różnych momentach (najczęściej po tym jak wejdę w jakieś menu, bądź zmienia się coś więcej na ekranie) Gram w 1440p w np. CSa
I nagle paru sekundowy freeze spada do 5fps głos nawet klatkuje no pełny lag. Za chwilę przechodzi, lecz jak już raz zlaguje to dzieje się to już naprawdę często.

Temperatury badane cpu w max jest 75c srednio 60-63 pod obciążeniem. GPU też nie więcej.
Przemienione kosci ram w slotach, próbowane na jednej i na drugiej osobno. Reinstalki systemu na win10,11. Ręcznie instalowane Sterowniki nic nie daje.

Jedyne podczas tych ścin to w hwinfo pokazuje jak dawałem rejestr to zegary podczas tych ścin spadają do jakiś 798mhz (temp nie większa niż 70) napiecie cpu do 0.700v około.
Dodatkowo w rubrykach przekroczono limit mocy jest napisane że tak oraz IA:prochot też tak.

Tyle narazie udało mi się zebrać info, proszę o rady gdzie szukać dalej i co sprawdzać z góry dzięki:)


Sprzet:
MB: Biostar B560mx-e pro
CPU: i7 11700f
GPU: Zotac RTX 3060ti
RAM: Adata XPG 3200mhz 32gb
Dysk: 1TB Kingston KC3000
PSU: Seasonic Focus GX 750w(nowy)
Chłodzenie: MasterLiquid ml240l v.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

temat o tyle nie jest łatwy, bo nie wiem jaki jest bios i rozkład dostępnych opcji (tak jak w ASRoku ? ), wychodzi na to ze twoja płyta główna a raczej jej sekcja zasilanie nie jest w stanie "wykarmić" tą i7 , trzeba by poszukać w biosie opcje odnośnie limitów, mocy oraz sprawdzić jak są ustawione czy na "Auto", i ręcznie zmienić TDP max 65W, oraz ustawił bym tez "Max Turbo Frequency" dla testu powiedzmy na 4600MHz.        

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśi faktycznie 75 stopni to przegrzewa sie mobo.

Zlikwiduj trubo ,daj tam mnoznik na 45 dla all core ,power limit na maksa i dostosuj napiecie.Sprawdza stablność occt przez 0.5H

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

Witam

temat o tyle nie jest łatwy, bo nie wiem jaki jest bios i rozkład dostępnych opcji (tak jak w ASRoku ? ), wychodzi na to ze twoja płyta główna a raczej jej sekcja zasilanie nie jest w stanie "wykarmić" tą i7 , trzeba by poszukać w biosie opcje odnośnie limitów, mocy oraz sprawdzić jak są ustawione czy na "Auto", i ręcznie zmienić TDP max 65W, oraz ustawił bym tez "Max Turbo Frequency" dla testu powiedzmy na 4600MHz.        

Ok to zabieram się za bios. Dodam że przy obecnych ustawieniach w occt żadnych błędów mi nie pokazuje, a w grach crashuje albo laguje.

Wyłączę najpierw te wszystkie turbo boosty itp.

TDP mam ustawić na ile power limit? Obecnie mam pl1 power limit static na 150w a dynamic na 85w

 

W Default mam tak w BIOS

https://ibb.co/DVQbFG4

https://ibb.co/892j9vJ

https://ibb.co/T0q95Hp

Przy czym vcore jest w auto na 1.300v

 

Edytowane przez tomtes93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy po wyłączeniu Turbo problem ustąpił ? , plan zasilania w systemie masz ustawiony na domyślnie, czy zmieniałeś na np. zrównoważony lub wysoka wydajność ?  

C states - ustaw na Disabled 

PL1/PL2 przy wyłączonym Turbo, bym nie zmieniał. 

trochę wysokie te napięcie vcore 1.3v , ale bez turbo powinno być niższe.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

czy po wyłączeniu Turbo problem ustąpił ? , plan zasilania w systemie masz ustawiony na domyślnie, czy zmieniałeś na np. zrównoważony lub wysoka wydajność ?  

C states - ustaw na Disabled 

PL1/PL2 przy wyłączonym Turbo, bym nie zmieniał. 

trochę wysokie te napięcie vcore 1.3v , ale bez turbo powinno być niższe.   

Samo wyłączenie turbo boost ten 3.0 nic nie dało. Teraz wyłączę te c-states i sproboje obniżyć napiecie bo te 1.300 wygląda na dość sporo. (Bez turbo było takie samo). Dam znać jak efekty. PL1 zostawię na tych 150w. 

Teraz teoretycznie jeśli okaże się że na niższych napięciach cpu problem przechodzi, to mamy winowajce w postaci płyty głównej (tej sekcji zasilania)?? Czy może być to też wadliwe cpu? 

Edit:

Otóż na wyłączonym Turbo boost + wyłączonych c-states problem pozostaje lecz już rdr2 nie crashuje a poprostu laguje jak w CS(czyli co jakiś czas lag paru/parunasto sekundowy do ok 5fps z np. 85fps w rdr). Wtedy widzę jest drop w taktowaniu do tych 0.789mhz i moc ok 20w na CPU, na GPU nic się nie dzieje.

Edit2: zauwazylem ze pl1 jest 150w a pl2 disabled który ma wtedy 129w. Nie koliduje to?

Edytowane przez tomtes93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, wyłączyłem Intel Speed optimizer, Intel Speedstep, no i ten turbo boost technology 

Cpu chodzi tak na 2500mhz przy ok 30watach, narazie nic z napięciami nie robiłem.

Problemu nie ma! Także wkoncu chyba mam rozwiązanie.

Pytanie powlaczac z powrotem te technologie a bawić się napięciem do jak najlepszej ale stabilnej pozycji? No I jakie TDP poustawiać na gotowo? C-States zostawić disabled?

No i drugie pytanie, w takim razie winna jest płyta główna? Przy ew. Wymianie to CPU może chodzić na nazwijmy to swoim maxie bez tych ścin?

 

Edit:

Przetestowałem tym Intel Diagnostic, w tych ustawieniach wyżej opisanych. Błędów brak, ok 58-60c w maxie, przy 52w w max, no i zegary ok 2.5g przy 99% usage. Max 0.903v

Edytowane przez tomtes93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 gen. Intela nie bardzo lubi , tryb pracy - obciążenie - skok zegarów w górę- brak obciążenia, obniżenie zegarów itd. najlepiej jak CPU cały czas nie zależnie od zapotrzebowania na obciążenie, cały czas pracuje na takich samych zegarach.

odnosząc sie do twojego pytania odnośnie czy ponownie włączać opcje w biosie odpowiedzialne za tryb Turbo , ja powiem ze nie , lepiej ręcznie i o ile jest taka możliwość w biosie podnosić zegary na wszystkich rdzeniach, do wartości przy których procesor pracuje stabilnie , czyli w Twoim przypadku , np. na początek, zegary 3000MHz i test np. IPDT, + 15 minut jakaś gra, jest ok podnosimy dalej ,i trzeba sprawdzić samemu, empirycznie to jakiej szybkości procesor będzie pracował stabilnie.         

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

11 gen. Intela nie bardzo lubi , tryb pracy - obciążenie - skok zegarów w górę- brak obciążenia, obniżenie zegarów itd. najlepiej jak CPU cały czas nie zależnie od zapotrzebowania na obciążenie, cały czas pracuje na takich samych zegarach.

odnosząc sie do twojego pytania odnośnie czy ponownie włączać opcje w biosie odpowiedzialne za tryb Turbo , ja powiem ze nie , lepiej ręcznie i o ile jest taka możliwość w biosie podnosić zegary na wszystkich rdzeniach, do wartości przy których procesor pracuje stabilnie , czyli w Twoim przypadku , np. na początek, zegary 3000MHz i test np. IPDT, + 15 minut jakaś gra, jest ok podnosimy dalej ,i trzeba sprawdzić samemu, empirycznie to jakiej szybkości procesor będzie pracował stabilnie.         

Rozumiem, te zegary ustawiać ręcznie czy robić to poprzez UV? Bo nie widziałem opcji żebym mógł je ustawić na dane taktowanie.

A dla cpu ciągłe pracowanie na stałych "wyzszych" obrotach nie będzie zbyt męczące?

Czyli radzisz nie wymieniać tej płyty narazie i zostać na obniżeniu mocy cpu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tomtes93 napisał:

Rozumiem, te zegary ustawiać ręcznie czy robić to poprzez UV? Bo nie widziałem opcji żebym mógł je ustawić na dane taktowanie.

jak już pisałem , to jest bios coś jak Asrock a tam jest trochę inaczej , ale na zamieszczonym trzecim zdjęciu są opcje :

CPU Ratio Mode, oraz to co nas interesuje, Ring Ratio Mode - jest na Auto, zobacz co tam można zmienić   

22 minuty temu, tomtes93 napisał:

A dla cpu ciągłe pracowanie na stałych "wyzszych" obrotach nie będzie zbyt męczące?

NIE

 

22 minuty temu, tomtes93 napisał:

Czyli radzisz nie wymieniać tej płyty narazie i zostać na obniżeniu mocy cpu?

zobacz, jeśli bios pozwoli do jakiej szybkości można podnosić zegary CPU , jeśli procesor będzie pracował stabilnie przy szybkości 4300MHz to bym tak zostawił , powiedzmy tolerancja +/- 200MHz.  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

jak już pisałem , to jest bios coś jak Asrock a tam jest trochę inaczej , ale na zamieszczonym trzecim zdjęciu są opcje :

CPU Ratio Mode, oraz to co nas interesuje, Ring Ratio Mode - jest na Auto, zobacz co tam można zmienić   

NIE

 

zobacz, jeśli bios pozwoli do jakiej szybkości można podnosić zegary CPU , jeśli procesor będzie pracował stabilnie przy szybkości 4300MHz to bym tak zostawił , powiedzmy tolerancja +/- 200MHz.  

Tak można ustawić. Ustawiłem CPU Ratio Mode na all cores i dałem te 30 co daje nam docelowe 3000mhz pracy, jednak niewiem za co odpowiedzialne jest to ring frequency, bo jest ustawione na 43 co daje 4300mhz

 

https://ibb.co/TkW9RQc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karro napisał(a):

ale wy tu krecicie.....Zjedz mu na 4500 daj z 1.2 v PL unlmiit,xmp 3200  i tyle

Tak zrobiłem, podczas testów błędów nie wywala, wyłączony Intel Speed optimiser, Turbo boost oraz c-states. Zostawilem Intel Speed step gdyż na wyłączonym zegary max miały 2500 nawet jak ustawiałem ręcznie 4500 to i tak wracalo na 2.5.

Test ok, jednak podczas niego zegary spadały do 3ghz, test się skończył wracały do 4.4 (ustawione 4.5) jednak w grze stabilne cały czas 4.4

https://ibb.co/zS3QfYF

https://ibb.co/0c8cn4T

https://ibb.co/qkpZBJw

 

Edit:

Jednak napięcia nie jestem w stanie zmienić. Ustawiam nawet na 1.175v i tak w monitorze pokazuje jakieś 1.250 itp

 

Edytowane przez tomtes93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karro napisał(a):

Nie wiem ,to zjedz z v jeszcze nizej albo zmniejsz llc

Ja na 10850K mam coś 1.2 ale przy zegarze 4.7

Dobra już mam. Najbardziej stabilnie jest na cpu ratio mode 4.5 fixed (pracuje w 4390mhz?) llc dałem na level 1. Napiecie 1.175v.

Co prawda w IPDT nadal dropi do tych 3.2ghz podczas testu ale błędów brak i w grach nic się nie dzieje. Wiec chyba tak zostawię bo pomysłu już nie mam ;) 

Edit:

Jednak nie jest ok, w occt się wysypuje na starcie w cinebench też ale dziwne bo pokazuje 100-300mhz mimo ze w hw normalnie te 4.4

https://ibb.co/0cfrSC5

Edit2:

Po ustawieniu llc na auto już nie crashuje ale zegary nie przechodzą ponad 2.2ghz przy 1.2v 

A więc bez llc nie jestem w stanie zbić napięcia, i zegary lecą w dół. Z llc jest ok, zegary lecą tylko do 3.3 w programie w grach niby nie, ale crashuje w occt bądź cinebench.

Edytowane przez tomtes93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

Problem rozwiązany.

U mnie pomogło obniżenie max oc zegarów (CPU Ratio+Ring), i problem już nie występuje. Co do crashy, okazało się że ustawienia UV karty graficznej, na nowym sterowniku crashowały gry. Ustawiłem nowe parametry UV i wszystko dobrze pracuje. 

Nic nie przekracza 68c podczas obciążenia, dostosowałem predkosci wentylatorów i jest cicho, chłodno i płynnie :) Dziękuje za porady i pozdrawiam.

Edytowane przez burn77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...