Skocz do zawartości
Gość

Oszustwa statystyczne... pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Yo

 

Akurat na matmie przerabiamy statystyke, facetka od matematyki poleciła nam wklejenie do zeszytu wykresu i opisanie go, ale dodała że zawyrzy ocenkę jeżeli znajdziemy przykład manipulacji lub oszustwa statystycznego

i podała taki przykład: dwie partie rządowe dały 2 wykresy dotyczące bezrobocia w polsce jedna partia stwierdziła że bezrobocie zmalało dosyć znacząco w przeciagu 6 lat a druga partia stwierdziła że też spadła liczba bezrobotnych z tym że nie bardzo, ale (tu jest ten kruczek) partia nr.1 badała stope bezroboća co 2 lata a partia nr.2 co rok stąd te wyniki bardziej optymistyczne partii nr.1. Mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi i bedę bardzo wdzięczny za podanie takich wykresów z oszustwem.

 

Z góry wielkie THX i sorki za trochę przygłupawy temat.

 

P.S. Oczywiście nie musi być to związane z polityką, poprostu ma to obrazować triki jakie ludzie używają aby manipulowć opinią innych ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dziwne ja tu nie widze zadnego bledu i wyniki powinny wyjsc te same bo liczy sie tylko to co bylo 6 lat temu i co teraz a te badania w srodku nie maja sensu w tej akurat sprawie np 6 lat temu bylo 20 % teraz jest 15% i nie obchodzi mnie ze 2 lata temu bylo 14% a rok temu 13% .Chociaz moze jest inaczej bo ja nie przerabialem statystyki i w ogole pozno juz :) .........a moze to taki podstep i musisz wskazac ze ta pierwsza partia klamie i ta partia jest Samoobrona ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polega to na tym ze jedna partia podala dane w innej skali i stad na wykresie wygladalo ze bezrobocie roslo szybko. POdobna rzecz mozna zrobic pakazujac dwa wykresy slupokowe. Jeden pokazuje dane od 0 do maksymalnej wartosci np 1798 i drugi slupek 1890. a drugi wykres pokazujacy tylko roznice wartosci czyli od 1798 i 1890. Na pierwszym roznica bedzie wygladac na mala a na drugim na duza (po obraniu odpowiedniej skali) i chyba oto wlasnie ci chodzilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sporządziłem wykres specjalnie dla ciebie, aby zobrazować to wizualnie:

Dwa testy ; A i B. Powiedzmy, że kart graficznych, a punkty to 3dmark. Różnica w cenach karty to 300zł.

 

Dołączona grafika

 

Po zobaczeniu wykresu A kupujący nie dołoży 300zł bo wie, że róznica w wydajności jest znikoma (cena/wydajność). Gdy ta sama osoba zobaczy wykres B jej wybór już nie będzie taki prosty 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh i to sie nazywa manipulacja wzrokowa .W tym przypadku gdy patrzysz na slupek wiele zalerzy od skali w jednym byla duza w w drugim mala .A w zasadzei to byly 2 takie same słupki .No ale to tylko gdy sie skali nie przypatrzysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...