Skocz do zawartości
virtuomaniak

Sprezone powietrze

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis chcialem troche przeczyscic kompa. Wzialem butle (taka mala ;) ) ze sprezonym powietrzem, zaczalem psikac po wiatrakach i troche na radiator.Zobaczylem a radiator lekko bialy. Dotknalem reka a on zimny. :D I tak pomyslalem, dalo by sie jakos chlodzic kompa sprezony powietrzem?

Czyscilem kompa jak byl wlaczony, wiec grafa byla ciepla :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis chcialem troche przeczyscic kompa. Wzialem butle (taka mala ;) ) ze sprezonym powietrzem, zaczalem psikac po wiatrakach i troche na radiator.Zobaczylem a radiator lekko bialy. Dotknalem reka a on zimny. :D I tak pomyslalem, dalo by sie jakos chlodzic kompa sprezony powietrzem?

Czyscilem kompa jak byl wlaczony, wiec grafa byla ciepla :)

A skąd ty tyle sprężonego powietrza weźmiesz ? Jak chcesz stać z puszką sprężonego czegoś i dmuchać na proca to proponuję spray do sprawdzania układów scalonych - minus 65 stopni - tylko z lekka byś zbankrutował :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest w sprezonym powietrzu BUTAN?

Pewnie dzieś tam to jest na tych 50 stronach, ale ja mam internet w domu od 24 więc o 4 rano mogło mi gdzieś uciec...

Już Ci szybciutko tłumaczę żebyś sobie krzywdy nie zrobił :!: BUTAN jest to gaz palny, w połączeniu z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową :!: Absolutnie NIE STOSOWAĆ do chłodzenia komputera. Stosowany powszechnie w kuchenkach gazowych

 

Skrót FR oznacza freon - gaz obojętny używany w chłodziarkach/zamrażarkach raczej bezpieczny dla ludzi. Niektórzy używają go do ekstremalnego OC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. to 'biale' co miales na radiatorach to jest ciekly azot[nie wiem dokl. ale powietrze musi byc czyms schlodzone zeby ze stanu lotnego przejsc w ciekly jaki masz w puszcze ] i stalo sie tak , poniewaz przechyliles pojemnik w dol .. tezz tak mialem kilka razy wiec deko sie orientuje. ale co to dokl. jest tego ci nie powiem , moge sie tylko domyslac .. freon raczej toto tez nie jest.. samym powietrzem za bardzo nie schlodzisz.. a jesli juz sie uprzesz to wstaw b.wydajny wiatrak i bedziesz mial to samo co z takiego pojemnika:P[dżołkin']

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. sorki ze pisze tego posta tutaj , nie ten temat i oddzial forum ale.. nie chcialbym poprostu zasmiecac forum glupimi tematami.. skad mozna sciagnac najnowsze dentki? tzn 51.xx? widzialem ze ktos juz mial a na stronie nvidii nie ma.

[nie zjedzcie mnie za bardzo ...;)]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. to 'biale' co miales na radiatorach to jest ciekly azot[nie wiem dokl. ale powietrze musi byc czyms schlodzone zeby ze stanu lotnego przejsc w ciekly jaki masz w puszcze ] i stalo sie tak , poniewaz przechyliles pojemnik w dol .. tezz tak mialem kilka razy wiec deko sie orientuje. ale co to dokl. jest tego ci nie powiem , moge sie tylko domyslac .. freon raczej toto tez nie jest.. samym powietrzem za bardzo nie schlodzisz.. a jesli juz sie uprzesz to wstaw b.wydajny wiatrak i bedziesz mial to samo co z takiego pojemnika:P[dżołkin']

Ja myślę że "to białe" to raczej zamrożona para wodna, bo ciekłe powietrze po wydostaniu sie z puszki od razu paruje , schładzając dany element do temp. poniżej zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niby tak ale jak zatrzesiesz puszka to staje sie coraz zimniejsza ... wiec cos zimnego juz tam w srodku jest:P ja stawiam na azot

a może w kostki lodu :wink:

 

Dokładnie znajduje się ok. 78% azotu :lol: . Ludzie elemetarne prawa fizyki jeśli sprężony gaz (w tym przypadku powietrze) się rozpręża odbiera ciepło z otoczenia, a w otoczeniu znajduje sie para wodna która zamarza. Weź sobie butelkę z propanem-butanem do napełniania zapalniczek i psiknij - też będziesz miał biały osad a azotu nie ma :lol:

 

Niech jakiś moderator zlituje się i zamknie ten topic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest w sprezonym powietrzu BUTAN?

Pewnie dzieś tam to jest na tych 50 stronach, ale ja mam internet w domu od 24 więc o 4 rano mogło mi gdzieś uciec...

Już Ci szybciutko tłumaczę żebyś sobie krzywdy nie zrobił :!: BUTAN jest to gaz palny, w połączeniu z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową :!: Absolutnie NIE STOSOWAĆ do chłodzenia komputera. Stosowany powszechnie w kuchenkach gazowych

 

Skrót FR oznacza freon - gaz obojętny używany w chłodziarkach/zamrażarkach raczej bezpieczny dla ludzi. Niektórzy używają go do ekstremalnego OC :)

Wiem ze butan jest palny.Zapalonym turystą jestem. To było pytanie retoryczne... OD SAMEGO POCZĄTKU CHODZILO MI O GAZ W POJEMNIKUI ZE SPRĘŻONYM POWIETRZEM. NIE JAKI SIĘ STOSUJE W FC.

Dzięki za troske, zawsze to lepiej miec 2 rece niż niemieć 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec gaz uzywany w ukladzie fc to freon r12/r22

R12 i R22 (szczegolnie R12 - chyba juz sie go nie kupi) sa obecnie bardzo rygorystycznie pilnowane ze wzgledu na ich bardzo zly wplyw na atmosere (ruscy ponoc leja nim po rakietach, calosc paruje w atmosfere a oni to maja w [gluteus maximus] 8O ). W nowych instalacjach chlodniczych stosuje mieszaniny R134a, R404A/R507 i R407C. Sa neutralne dla atmosfery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R12 i R22 (szczegolnie R12 - chyba juz sie go nie kupi) sa obecnie bardzo rygorystycznie pilnowane

niebardzo cie rozumiem; ja jakos bez najmniejszego problemu tak po prostu zaszedlem do sklepu i kupilem butle r22

 

 

Yyyyyyyyy.... R134A to freon, a sprezone powietrze to powietrze, tylko pod cisnieniem...

wlasnie w tym problem ze nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

R12 i R22 (szczegolnie R12 - chyba juz sie go nie kupi) sa obecnie bardzo rygorystycznie pilnowane

niebardzo cie rozumiem; ja jakos bez najmniejszego problemu tak po prostu zaszedlem do sklepu i kupilem butle r22

 

 

Yyyyyyyyy....   R134A to freon, a sprezone powietrze to powietrze, tylko pod cisnieniem...

wlasnie w tym problem ze nie

Pewnie ze kupisz R22. Chodzi o to, ze jest wlasnie wycofywany ze sprzedazy. Chodzi o to ze ilosci jego sa kontrolowane. Obecnie nawet pisze program do ewidencji butli z freonem R22 - takie rygorystyczne sa przepisy.

 

Co do R134A, to nie wciskaj mi tutaj kitu, ze pompuje opony w samochodzie R134A :evil:

 

"

Termodynamiczne właściwości freonu R134a - jednego z ewentualnych substytutów - są bardzo zbliżone do freonu R12, ale jego właściwości fizykochemiczne nie zostały ostatecznie poznane. Nie zbadano także jeszcze jego toksyczności. Poza tym zastosowanie freonu R134a wymaga wprowadzenia nowych olejów, gdyż w tych używanych dotychczas R134a nie rozpuszcza się.

"

 

Z tego tekstu jasno wynika ze:

 

1. to JEST freon

2. NIE jest to powietrze, bo jego fizykochemiczne właściwosci zostaly pozane.

 

Radze poczytac troche zanim sie zacznie glupoty gadac.

 

Tu jeszcze troche:

"The most suitable and commercially available replacement (of R12) refrigerant with zero ozone depletion potential identified at the time of replacement was R134a of HFC type."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...