Skocz do zawartości
Rosio

Wentylator do obudowy

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz dla roznych ludzi sa rozne rzeczy skomplikowane. Potrzebne narzedzia to

1. Cos do ciecia obudowy(pewnie metalu)

2. Wiertarka

3. Przejsciowka 4pin-3pin(mozna kupic np. na 4max)

4. Wentylator

5. Szlifierka

 

Najpierw mierzysz sobie wentylator i obrysowujesz go w miejscu, w ktorym chcesz go umiescic, nastepnie zaznaczasz miejsca na otwory. Bierzesz cos do ciecia metalu i obrysowany ksztalt wiatraka wycinasz z bledem do srodka lepiej. Nastepnie w lape beirzesz szlifierke i wyrownujesz krawedzie. Pozniej juz tylko wiertarka - odpowiedniej wielkosci otwory w narysowanych miejscach i gotowy otwor. Przykladasz wentylator, wkladasz srubke, z drugiej strony nakretka i masz juz wentyaltor w obudowie sposobem by ja :) Przydalby sie jeszcze grill, mozesz albo zamiast wycinac otwor w obudowie, ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> cienkie wiertla i w miare blisko siebie porobic dziurki(nei bedziesz musial nic dokupywac), albo kupic jakiegos grilla na 4max. A zeby podlaczyc wentyaltor, to bierzesz jeden z kabelkow od zasiacza, nakladasz na niego przejsciowke i do przejsciowki podalczasz wentyl(jesli jest 3 pin, jesli jest 4pin to bez przejsciowki oczywiscie)

 

PS. nigdy nie wycinalem otworow w obudowie bo dopiero bede to robic, za wszelkie zniszczenia nie odpowiadam. Dlatego dobrze wymierz sobie wszystko zanim zaczniesz ciac obudowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może poprostu włożyć do koszyczka :lol: albo przykręcić w wyznaczonym do tego miejscu, a co do przejściówki to niepotżeba wyjmujesz końcówkę i kabelki wkładasz do końcuwki od zasilania np.dysku jeśli wszystkie masz zajęte kupujesz rozgałężnik za 3zł i tyle w temacie wiatrak mozesz podlaczyć na 8 lub 12V a jak nie wiesz jak to napisz i powiem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiara sobie zalozyc takie cos ale nie wiem jak sie za to zabrac. :?  Zna moze ktos jakis link do strony, pokazujacy jak od podstaw sie takie cos zaklada?

Można tak jak przedtsawił jeden z przedmówców: wiertarka, dodatkowe dziury itp. ale na początek proponuje zrobic inaczej.

 

Kupić wentylator 12V, 8 cm (np. firma KDE) - rozmiar zależy od obudowy

Przykręcić go na tylnia ściankę gdzie są wydrążone dziurki układające się w sitko i podłączyć( większość obudów takie ma). Temperatura spada o 5C przy pełnym wysiłku procesora w spoczynku 3-4'C.

Jeżeli chcesz zmniejszyc hałas to możesz podłączyc go na 7V - kręci się trochę wolniej ale praktycznie nie zmniejsza się jego wydajność może o jeden stopień przy pełnym wysiłku. Tak było u mnie.

 

Tylko pamietaj wentylator ten powinienwyciągac powietrze z obudowy nie pompować.

 

Z tymi siedmioma woltami to banalna sprawa. Podłączasz masę (ten czarny) i 12 V (czerwony) (ten żółty zostaw to pomiar obrotów)od wiatrka do kabelków :odpowiednio patrząc od strony wtyczki z zasilacza do żóltego podłączasz czerwony z wiatraka a do czerwonego z wtyczki podłączasz czarny od wiatraka.

...poprawiłem się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno...

 

Rozwiązanie z tymi 7V nie pozwoli ci zliczać obrotów, bo brak uziemienia. Żeby było można to rozbic to zamiast stosować sposób, który powyżej opisałem, można zastosować diodę Zenera np. na 7 V (możesz każda dowolną wartość). Kosztuje kilka złotych. Też zaraz sobię ją wlutuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno...

 

Rozwiązanie z tymi 7V nie pozwoli ci zliczać obrotów, bo brak uziemienia. Żeby było można to rozbic to zamiast stosować sposób, który powyżej opisałem, można zastosować diodę Zenera np. na 7 V (możesz każda dowolną wartość). Kosztuje kilka złotych. Też zaraz sobię ją wlutuje...

czy do V7 tez sie nada Zener ? (5,5W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno...

 

Rozwiązanie z tymi 7V nie pozwoli ci zliczać obrotów, bo brak uziemienia. Żeby było można to rozbic to zamiast stosować sposób, który powyżej opisałem, można zastosować diodę Zenera np. na 7 V (możesz każda dowolną wartość). Kosztuje kilka złotych. Też zaraz sobię ją wlutuje...

czy do V7 tez sie nada Zener ? (5,5W)

Elektronikiem nie jestem :) ale się dowiem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze by TAKI bajer

To nie najlepszy pomysł...wytłumaczyłem to już gdzieś ale się powtórzę...

To jest bardzo uproszczony sposób. Będziesz miał nie stabilne obroty zależne od obciążenia układu . Zmienisz wentylator i będzie to zupełnie juz inaczej chodziło (inne obroty). Nawet otwarcie obudowy może mieć wpływ na ilość obrotów...

ale owszem tak w uproszczeniu to może wystarczy, ale można to zrobić też elegancko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno...

 

Rozwiązanie z tymi 7V nie pozwoli ci zliczać obrotów, bo brak uziemienia. Żeby było można to rozbic to zamiast stosować sposób, który powyżej opisałem, można zastosować diodę Zenera np. na 7 V (możesz każda dowolną wartość). Kosztuje kilka złotych. Też zaraz sobię ją wlutuje...

czy do V7 tez sie nada Zener ? (5,5W)

nie znam parametrów tego V7 musisz mi podać. W każdym razie aby otrzymać napięcie 7V na went, kupujesz diodę 5V, bo chodzi o różnicę. Co do mocy to 5,5 W z grubsza może być, ale nie wiem w jakim stopniu będziesz mógł regulować obrotami. Jaką ma moc ten wentylator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam parametrów tego V7 musisz mi podać. W każdym razie aby otrzymać napięcie 7V na went, kupujesz diodę 5V, bo chodzi o różnicę. Co do mocy to 5,5 W z grubsza może być, ale nie wiem w jakim stopniu będziesz mógł regulować obrotami. Jaką ma moc ten wentylator?

 

no wlasnie Volcano ma 5,4 Wat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze by TAKI bajer

To nie najlepszy pomysł...wytłumaczyłem to już gdzieś ale się powtórzę...

To jest bardzo uproszczony sposób. Będziesz miał nie stabilne obroty zależne od obciążenia układu . Zmienisz wentylator i będzie to zupełnie juz inaczej chodziło (inne obroty). Nawet otwarcie obudowy może mieć wpływ na ilość obrotów...

ale owszem tak w uproszczeniu to może wystarczy, ale można to zrobić też elegancko

ja tez juz napisalem, ale powtorze -

brednie piszesz - jak masz potencjometr to wlasnie mozesz sobie rgulowac prdkosc obrotow - jak bedzie wieksze obciazenie zawsze mozesz podkrecic potencjometrem i ustawic pozadana predkosc

 

PS a myslisz ze na jakiej zasadzie dziala FanMate od Zalmana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...