Skocz do zawartości
darek2000

SB LIVE 5.1 - problem z AC3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Właśnie kupiłem sobie SB Live 5.1 i mam mały problemik z wyjściem DIGITAL OUT. Po podłączeniu karty za pomocą mini jack-->cinch do amplitunera z dekoderem Dolby Digital słyszę tylko dwa kanały przednie i sub. Sygnał płynie z divx`a z dzwiękiem AC3 (AC3 Filter 0.70b). Ale dzwięk nie jest rozkodowywany przez dekoder wbudowany w amplituner (nie świeci niebieska kontrolka -SONY). Dzwięk ten jest pozbawiony dialogów które powinny być słyszane z głośnika centralnego, czyli te dwa przednie kanały są rozdzielone od reszty.

Po przeczytaniu kilkudziesiąt archiwalnych postów zainstalowałm najpierw stery z oryginalnej płytki, następnie sciągnąłem z netu najnowsze stery Creativa i na koniec te słynne Kx`y. Za każdym razem to samo. System op to WinXP.

Jak ktoś by coś wiedział co z tym fantem zrobić to byłbym wdzięczny.

 

Z GÓRY THX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te czynności na wszelkie sposoby już przeprowadzałem i zawsze to samo. Ale wyczytałem na którymś poście, że powinno się użyć przewodu 75 ohm. Ja użyłem powiedzmy takiego jak są przy tanich cinch`ach.

Czy to może być aż tak odczuwalny problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłaby to wina przewodu, to nie miałbyś nawet stereo... U siebie podłączyłem amplituner analogowo (6xCinch) gdyż mam tani model bez dekodera DD, zresztą jest to lepsze rozwiązanie gdyż przy połączeniu cyfrowym nie działa w grach EAX na wszystkich kanałach. Kumpel podłączał Live pod amplituner z DD i nie miał z tym żadnych problemów. Spróbuj użyć innego filtru do AC3, być może to jest jego wina. Sprawdź też czy działa Ci dekodowanie DD na filmach DVD - jeśli tak to może być problem właśnie z tym AC3 filtrem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No można użyć innego filtra (tz. ac3filter_x_xx.exe różne wersje)

 

No jeszcze włącz SPDIF przed włączenia filmu i w czasie.

Sprawdź czy masz w czasie oglądanie filmu "chodzą" wszytkie "wykresy" (opcje filtru; każdy kanał ma oddzielny "wykres")

 

Sprawdź programem "GSpot" czy masz film 5.1, bo ja miaęłm jeden film 3.1 (MEXICAN) tz. lewy, prawy, center, a sub nie wiem bo nie mam. Więc sprawdź jaki masz film, AC3 nie oznacza że film ma dźwięk 5.1.

 

 

Ten filmik ma napewno 5.1 :D

Dolby-digital-2400kbit-384kbit-AC3-testfile.avi

 

Jest na kazaa 5.88MB (wpisz ac3 i "search" albo DC++), jak nie znajdziesz to może przez GG albo mail'a Ci prześle :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym iż Live 5.1 ma zamiast standardowego wyjścia SPDIF swój własny standard - wymysł Creativa. Wygląda to tak: sygnał owszem wyprowadzany jest cyfrowo ale zamiast wyjścia typowego czyli + i masa creativ wymyślił +1 +2 i masa - innymi słowy aby sygnał 5.1 wyprowadzić trzeba mieć urządzenie które oddzielnie przyjmuje sygnał cyfrowy dla przodu i centyera a oddzielnie dla tyłu i suba ( z samej karty wyprowadzone jackiem stereo zamiast mono). Czemu tak zrobili nie wiem. Ale to najdurniejszy pomysł jaki można wymyśleć. Zwarcie kanałów oczywiście nie pomaga. Dzięki temu musiałem podpinać amplituner analogowo co skutecznie zmniejszało jakość dzwięku. W audigy chyba już jest normalnie. A ja mam obecnie SoundStorma i powiem tyle jeśli ktoś ma ampli z AC3 to niech Liveki wrzuci do kosza. Sound storm wysyła sygnał pełny do tego w AC3 nawet z gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AFAIK live ma podwójne wyjście cyfrowe. Dzięki temu w np grach może przesyłać cyfrowo 4.0 bez kodowania do ac3 (idzie wtedy zwyczajne PCM 2x stereo). Problem jest jedynie taki, że wzmacniacz/głośniki musi mieć też podwójne wejście cyfrowe. AFAIK mają to tylko głośniki komputerowe firmowane przez kreaturę - więc ma to taki sens, że zmusza do kupowania innych ich produktów, by przesłać cyfrowo dźwięk na więcej niż 2 kanały który pierwotnie nie był zakodowany do AC3.

 

Tu, o ile rozumiem, problem jest inny. Pomimo zaznaczenia odpowiednich opcji dźwięk zostaje rozkodowany przez kartę (gdyby sygnał pozostał zakodowany a dekoder sobie z nim nie radził to w głośnikach byłyby tylko niemiłe dla ucha trzaski).

 

Możliwe wyjaśnienia sytuacji:

1. Film jest z AC3, ale tylko stereo (AC3 pozawala zakodować _do_ 5.1 kanałów - ale może być tylko mono).

2. z filtrem ac3 coś nie tak - proponuję sprawdzić z filtrem intervideo (poszukaj audiofilters na doom9.net)

3. Ze starami coś nie tak - niestety nie pomogę, na szczęście wywaliłem szumblastera z obudowy i dałem w prezencie bratu, żeby mu zrobić na złość ;)

4. AC3 może być posyłane tylko przez wavout - może być problem z przełączeniem. Na doom9.net powinny być też wpisy do rejestru przełączające ds/wavout. Ale w filtrze ac3 w zakładce system jest ustawienie, które robi to samo.

5. Filtr i/lub drivery są nieodpowiednio skonfigurowane - pomieszaj z ustawieniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być jeszcze jeden powód - może nie wszystie modele Live 5.1 prawidłowo wysyłają sygnał AC3 na wyjście SPDIF. Ja testowałem to na karcie SB0060 gdyż taką posiadam i wszystko było OK, zaś ostatnio produkowane SB0220 są podobnież trochę problematyczne - świadczą o tym chociażby wypowiedzi użytkowników na tym forum.

 

BTW: Przetworniki C/A w Live do najgorszych nie należą, wątpię żebyś usłyszał różnicę pomiędzy brzmieniem jego przetworników, a przetworników w amplitunerze. Możesz więc podłączyć sobie analogowo i też będziesz zadowolony. Największe zniekształcenia i tak wprowadzają głośniki, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do najlepszych też nie należą... Zawodowe karty muzyczne głównie różnią się od zwykłych przetwornikami, a ceny są kosmiczne :( Różnice są chyba jednak niesłyszalne. Kolumny to podstawa, ale z tego co wiem kolega darek2000 sprzęt ma wypaśny :) Karta należała kiedyś do mnie to model SB0100 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW: Przetworniki C/A w Live do najgorszych nie należą, wątpię żebyś usłyszał różnicę pomiędzy brzmieniem jego przetworników, a przetworników w amplitunerze. Możesz więc podłączyć sobie analogowo i też będziesz zadowolony. Największe zniekształcenia i tak wprowadzają głośniki, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy :)

Teoretycznie masz racje ale: 1) wiele amplitunerów w trybie analogowego wejścia pracuje bez możliwości dodatkowych korekcji np mój H/K. 2) przy kodowaniu ac3 jednak słychać różnicę. Livek (5.1) robi to softwarowo i wychodzi mu to zdecydowanie gorzej niż np SS. 3) przy torze analogowym i długich przewodach (u mnie trzeba było dać 4 metry) pojawia się problem zakłóceń i te niestety słychać. 4) przetworniki w sprzęcie za 2000 są słyszalnie lepsze niż te, które ledwo zipią na Liveku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FirewallFx

WOW

Zdradź mi, jak livem ZAkodować ac3?

Może nieco nieprecyzyjnie się wyraziłem. Zakodować dowolnego sygnału Livkiem się nie da (dlatego już leży w szufladzie a dzwięki wydaje SS na płycie, który takowe możliwości ma). Można natomiast puścić np ścieżkę z filmu na spdif. Dowcip polega na tym iż taki dzwięk brzmi inaczej na SS (lepiej) i inaczej na Livku (odrobinę mniej atrakcyjnie), z czego wynikałoby iż Livek coś z tymi sygnałami jeszcze robi zanim je wyśle. W poprzednim poście raczej chodziło mi o dekodowanie AC3 livka vs dekodowanie amplitunera nie kodowanie przez kartę w sensie tworzenia sygnału Ac3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Live nic nie może zrobić z ac3 - wymagałoby to rozkodowania i zakodowania.

Za to SS może robić i domyślnie robi. A jedyne co może zrobić, to zepsuć ;)

W SS trzeba ustawić w filtrze, żeby posyłał na spdifa ac3. Jeżeli w filtrze ustawisz, że ma dekodować, to on zdekoduje, a SS spowrotem go zakoduje (jeżeli tak ma ustawione w opcjach) i wtedy może coś z tym zrobić (choćby dodać korektor).

 

IMO jedyne słuszne ustawienie na obydwu kartach, to posyłanie żywcem strumienia do zewnętrzego dekodera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich którzy próbują mi coś poradzić. Dzisiaj kupiłem przewody koncentryczne 75 i 50 ohm, a także jack`i mono i stereo i cinch. Bedę eksperymantował z tymi połączeniami, bo zależy mi na dzwięku DD z divx`ów. W ostateczności zmienie karte dzwiękową na inną (ale to ostateczność).

FirewallFx ma rację, że większość dobrych amplitunerów po podłączeniu rozkodowanego sygnału 5.1 w trybie analogowym nie ma możliwości dodatkowych ustawień (SONY STR-DE 695). Podłączyłem w ten sposób kompa ze Soniakiem i niestety nie byłem z takiego stanu rzeczy zakowolony, więc ta opcja odpada.

Widziałem takie karty z dodatkowymi wyjściami na oddzielnym śledziu podłączonym do Live`a. I tam właśnie są dwa cinch`e. Jedno to wejście, a drugie to wyjście SPDIF. Może to by mi jakoś pomogło?

Narazie jak już pisałem zajmę się tymi kabelkami które właśnie nabyłm, tylko, że muszę je najpierw zlutować.

 

No właśnie zależy mi na tym, aby ta karta wysłała "żywcem" sygnał AC3 do amplitunera. I nie wiem jak to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

?

  No właśnie zależy mi na tym, aby ta karta wysłała "żywcem" sygnał AC3 do amplitunera. I nie wiem jak to zrobić.

Akurat dla divx z scieżką AC3 da się. Chincha łączysz z wyjściem livka cyfrowym tym na którym występuje sygnał przodu. Dalej dla ustawień filtra ac3(o którym sam wspomniałeś) jako wyjście ustawiasz SPDIF uaktywniasz spdif w panelu sterowania livea, sam kabelek podłączając do wejścia cyfrowego amplitunera - teraz już ten ostatni powinien wykryć ścieżkę Ac3 bez problemu. Testuj na filmie z Ac3 bo na zwykłych dzwiękach otrzymasz tylko przód i center. Sam amplituner przełączy się wtedy na PCM zamiast Ac3 i wydawać się może iż sprawa zakończyła się faiaskiem. Cała sztuczka teoretycznie polega na tym iż sygnał jest softwarowo przepisywany na wyjście SPDIF bezpośrednio z danych cyfrowych zawartych w plikach ze ścieżką Ac3 a karta tylko generuje 0 i 1 co akurat amplituner już normalnie rozpoznaje jako ac3. Niewygoda takiego rozwiązania polega (poza utratą na jakości dzwięku z np gier czy winampa) na tym iż aby w np grach mieć 5.1 zamiast 3 oprócz kabla cyfrowego trzeba podłączać i analogowe i przełączać ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W SS trzeba ustawić w filtrze, żeby posyłał na spdifa ac3. Jeżeli w filtrze ustawisz, że ma dekodować, to on zdekoduje, a SS spowrotem go zakoduje (jeżeli tak ma ustawione w opcjach) i wtedy może coś z tym zrobić (choćby dodać korektor).

IMO jedyne słuszne ustawienie na obydwu kartach, to posyłanie żywcem strumienia do zewnętrzego dekodera.

Ot i cała prawda na temat dekodowania. Zgadzam się z kolegą i sam też tak czynię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SONY STR-DE 695

 

Ja mam SONY STR-DE475

1. I tak jeśli jest wszytko OK, to powinien się świecić ten mały ultrafiolecik nad wyświetlaczem (świeci tylko przy pełnym AC3, np. przy 3.1 nie świeci przynajmniej u mnie)

2. Jeśli 1 działa to teraz powinno być wyświetlony rodzaj ścieżki dźwiękowej (tak jak RDS w radiu) np. "DOLBYDIGIRTAL 3/2" LUB "DOLBYDIGIRTAL 3/0", ".....3/1" różnie (napis powinnein przechodzić z prawej do lewej) i rysuneczki po lewej stronie wyswietlacza (patrz tabelka) w intrukcji (28/29 strona "Objaśnienia wskaźników wielokanałowego dźwieku surround", mamy podobne wzmacniacze) tam jest cała tebelka jakie są rodzaje "scieżek dźwięku" (29)

I teraz sprawdź czy wszytko ww działa. najpierw to sprawdź, a potem się beirz za reszte

 

Sprawdzaj na różnych filmach.

 

Co jeszce może masz wyłączone w "set up" (wzmacniacz) głośniki, też tak może być.

 

 

W audigy chyba już jest normalnie.

 

To se przerób Liva@Audigy :wink:

gdzieś tu na forum są posty do tego jak znajde to dam linka

 

DODANO

 

sorki nie przeczytałem twojego problemu do końca

 

Czyli kodek spr. zmienić kodek na "ac3filter_0_69b.exe" mi różne wersje różnie grają np. w ac3filter_0_54b mogłem się bawić LFE (dodawać i odejmować wartość) a w 69 już nie.

- Musi być wave out (ktoś już wcześniej o tym wspomnieałm ale nie chce mi się patrzeć kto:P) włącz filma np. allplayer, prawy dolny róg "filtry" naciskasz i powinny byc wyswietlopne jakei kodeki są używane i tak m-in. powinno być ac3 filter i "default WAVE Device" <--- nie ma tego to nie będzie działać :(

- AC3 decode wył.

Że się nie świeci ale czy napis i rysuneczki są (patrz wyżej)????

Jeśli nie to wina kodeka. ZMIEŃ

 

Przeczytaj wszytkie posty i zwróć uwage na te które dotycza ustawień kodeka!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mój problem nie polegał na sterownikach i ustawieniach, tylko na kabelku. Instrukcja obsługi wyrażnie opisuje, że do podłączenia karty (SPDIF) z amplitunerem (COAX-Cinch) potrzebny jest kabel zakończony z jednej strony 3,5 mm jack`iem MONO a z drugiej cinch`em. A okazało się, że cinch z jednej strony musi być (gdyż tego wymaga wejście w amplitunerze-COAX), ale do karty nie wkładamy jack`a mono tylko stereo. Z tym że przewód musi być przylutowany do masy (wiadomo) i do skrajnej końcówki jack`a (nie do środkowej, ona pozostaje pusta). Rodzaj użytego przewodu jest bez większego znaczenia.

To co teraz napisałem dotyczy się mojej karty SB Live 5.1 SB0100.

Używam aktualnie sterów które były dostarczone z kartą na oryginalnej płytce.

Jeżeli chodzi o ustawienia to musi być włączone DIGITAL OUT ONLY i wyłączony dekoder AC3 w ustawieniach karty. W filtrze AC3 (v 0.70b) trzeba włączyć SPDIF.

Jeżeli natomiast chodzi o dokładniejsze ustawienia filtra AC3 to nie robi żadnej różnicy czy mam ustawione DIRECT SOUND czy WAVE OUT w zakładce SYSTEM.

We właściwościach odtwarzanego pliku divx jak zauważył SON-GOKU powinienem mieć "default WAVE Device" a mam "default DIRECTSOUND Device" i wszystko chodzi jak należy (bynajmniej u mnie).

Teraz przy tych ustawieniach które wyżej opisałem amplituner działa prawidłowo. Jak film posiada dzwięk AC3 5.1 to w amplitunerze załacza się dekoder, jak film posiada dzwięk AC3 2.0 to załącza się DD2.0, a dla zwykłego dzwięku stereo (np.mp3) dekodery sie wyłączają i jest dzwięk analogowy PCM 48kHz. I to wszystko przy podłączeniu SPDIF(karta)------>COAX(amplituner).

To chyba wszystko co miałem do napisania.

Bardzo dziękuje wszystkim którzy pomagali mi na tym forum w konfiguracji, a także koledze MUZYCOM od którego nabyłem tą karte i który bardzo starał się pomóc mi przez gadu-gadu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mój problem nie polegał na sterownikach i ustawieniach, tylko na kabelku. Instrukcja obsługi wyrażnie opisuje, że do podłączenia karty (SPDIF) z amplitunerem (COAX-Cinch) potrzebny jest kabel zakończony z jednej strony 3,5 mm jack`iem MONO a z drugiej cinch`em. A okazało się, że cinch z jednej strony musi być (gdyż tego wymaga wejście w amplitunerze-COAX), ale do karty nie wkładamy jack`a mono tylko stereo. Z tym że przewód musi być przylutowany do masy (wiadomo) i do skrajnej końcówki jack`a (nie do środkowej, ona pozostaje pusta). Rodzaj użytego przewodu jest bez większego znaczenia.

To co teraz napisałem dotyczy się mojej karty SB Live 5.1 SB0100.

Używam aktualnie sterów które były dostarczone z kartą na oryginalnej płytce.

Jeżeli chodzi o ustawienia to musi być włączone DIGITAL OUT ONLY i wyłączony dekoder AC3 w ustawieniach karty. W filtrze AC3 (v 0.70b) trzeba włączyć SPDIF.

Jeżeli natomiast chodzi o dokładniejsze ustawienia filtra AC3 to nie robi żadnej różnicy czy mam ustawione DIRECT SOUND czy WAVE OUT w zakładce SYSTEM.

We właściwościach odtwarzanego pliku divx jak zauważył SON-GOKU powinienem mieć "default WAVE Device" a mam "default DIRECTSOUND Device" i wszystko chodzi jak należy (bynajmniej u mnie).

Teraz przy tych ustawieniach które wyżej opisałem amplituner działa prawidłowo. Jak film posiada dzwięk AC3 5.1 to w amplitunerze załacza się dekoder, jak film posiada dzwięk AC3 2.0 to załącza się DD2.0, a dla zwykłego dzwięku stereo (np.mp3) dekodery sie wyłączają i jest dzwięk analogowy PCM 48kHz. I to wszystko przy podłączeniu SPDIF(karta)------>COAX(amplituner).

To chyba wszystko co miałem do napisania.

Bardzo dziękuje wszystkim którzy pomagali mi na tym forum w konfiguracji, a także koledze MUZYCOM od którego nabyłem tą karte i który bardzo starał się pomóc mi przez gadu-gadu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mój problem nie polegał na sterownikach i ustawieniach, tylko na kabelku. Instrukcja obsługi wyrażnie opisuje, że do podłączenia karty (SPDIF) z amplitunerem (COAX-Cinch) potrzebny jest kabel zakończony z jednej strony 3,5 mm jack`iem MONO a z drugiej cinch`em. A okazało się, że cinch z jednej strony musi być (gdyż tego wymaga wejście w amplitunerze-COAX), ale do karty nie wkładamy jack`a mono tylko stereo. Z tym że przewód musi być przylutowany do masy (wiadomo) i do skrajnej końcówki jack`a (nie do środkowej, ona pozostaje pusta). Rodzaj użytego przewodu jest bez większego znaczenia.

To co teraz napisałem dotyczy się mojej karty SB Live 5.1 SB0100.

Używam aktualnie sterów które były dostarczone z kartą na oryginalnej płytce.

Jeżeli chodzi o ustawienia to musi być włączone DIGITAL OUT ONLY i wyłączony dekoder AC3 w ustawieniach karty. W filtrze AC3 (v 0.70b) trzeba włączyć SPDIF.

Jeżeli natomiast chodzi o dokładniejsze ustawienia filtra AC3 to nie robi żadnej różnicy czy mam ustawione DIRECT SOUND czy WAVE OUT w zakładce SYSTEM.

We właściwościach odtwarzanego pliku divx jak zauważył SON-GOKU powinienem mieć "default WAVE Device" a mam "default DIRECTSOUND Device" i wszystko chodzi jak należy (bynajmniej u mnie).

Teraz przy tych ustawieniach które wyżej opisałem amplituner działa prawidłowo. Jak film posiada dzwięk AC3 5.1 to w amplitunerze załacza się dekoder, jak film posiada dzwięk AC3 2.0 to załącza się DD2.0, a dla zwykłego dzwięku stereo (np.mp3) dekodery sie wyłączają i jest dzwięk analogowy PCM 48kHz. I to wszystko przy podłączeniu SPDIF(karta)------>COAX(amplituner).

To chyba wszystko co miałem do napisania.

Bardzo dziękuje wszystkim którzy pomagali mi na tym forum w konfiguracji, a także koledze MUZYCOM od którego nabyłem tą karte i który bardzo starał się pomóc mi przez gadu-gadu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...