Skocz do zawartości
pablo163

Temat przeznaczony tylko i wyłącznie dla ludzi zw z HH!!!

Rekomendowane odpowiedzi

hehe No racja hip hop polski schodzi na psy wyodrebnia sie jeszcze szerzej HipPOP... zeszedl na psy OSTER (lizanie [gluteus maximus] Tedemu i vice versa , no i kawlaki z Sistars... ) nastepne Primo sistars i wszysco co z trym zawazane to <span style="color:red;">[ciach!]</span>a komercja... jak caly gibon i tede ktory wydaje coraz to gorsze plyty i sprzedaje sie ostro... Co do WWO to bym tego nie powiedzial... przypomnij sobie wszytskie czasy ZIP składu i plytyki witryn masz i pomysl... nie byli tacy popularni. WWO jest postrzegane jako komercje bo trafia do zlej grupy osob glownie za posrednictwa firmy VIVA na czele z WSZ (jeden z najwiekszych pajaców na scenie...) a jak wiadomo WWO dissuje VIVE no ale coz wytwornia ma podpisane to wykonawcy niestety nie maja nic do gadania... za to nielagli WWO naprzyklad nie ma na VIVIE bo to plyty bez kontraktu. Dla mnie WWO i ZIPy nie sa komercja ,nie ich wina ze VIVA i inne debilstwa lansują ich na non stopie... przeciez slychac w textach dissy na vive. Tak jak mówiłem Hip Hop polski stał sie rapem. Mezo pff... taki sam styl jak Owal i wice wersa nie dosc ze komera dla zajaranej mlodzierzy to jeszcze xero. Ogolnie to co jest teraz wydawane na legalu to idzie na sprzedarz. Co do Eterni to jest <span style="color:red;">[ciach!]</span>na .Eldoka jest najwiekszym MCs (chciaz teraz mozna powiedziec ze jest poetą) dissy ma znakomite texty przemyslane ... nie nawija o koksie dziwkach i jakuzi :D poleciał po tym calym komercyjnym USA "Nelly z Jakas Kelly bit jak z tych seriali na polsacie" :D ,co do nie wydawania dobrych produkcji to słuchaj etreni uwazniej "Nie było mnie tu 2 lata jakto" .Hmm nie zawsze zas ktos sie sprzedaje Gano/Fenomen " "Nie sprzedaj swojej [gluteus maximus] razem z materiałem" jak co jest dobre ma dobry przekaz MC ma flow a bity są tłuste to czemu by nie ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> z tego hajsu?? jak material jest dobry ma swoją cene a wytwórca oddaje tylko to co napisał i to co chciał przekazać to nie wiem czemu to ma byc zle?. Ogólnie jezeli TEDE cały gib gibon i paru innych wykoanwców zaczeło by nazywać zeczy po imieniu czyli to ze robią POP to było by wsyztsko ok :D. No ale jak dzieciaki coraz czesciej to kupują to wiadomo kasa kasa nie wielu sie wyprze. Dobra nie bede pisal wiecej bo niejestem w stanie przesluchajcie Etreni to ci co w tym siedzą rozkminią... HipHop nielegalny jest w podziemiu!!! "nie wazne czym sie posługujesz mikrofonem farbą matą szacunek za to". Dobra olejmy lukrowane plyty. sluchajcie etreni!! wypasssss.... PEACE EWC VHS masters...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze mialem sie nie wypowiadac - nieznam sie na hh ale mam na ten temat swoje zdanie - dla mnie liczy sie tylko k44, ostatnio wszlo kilka kapeli ktore jak widze to nie zmieniam kanalu ale ogolnie to jest dno - albo biali murzyni (nie obrazajac czarnych - nie jestem rasista) z naiwnymi tekstami albo biali ludzie spiewajacy jak im zle bo mieszkaja w bloku a prace jak znajda to za 600 zl wiec zamiast pracowac kradna i maluja tagi na scianach, demoluja pociagi

Kaliber cenie za to ze potrfia zrobic kawalek przeladowany pozytywna energia - a jest to sztuka - o smutach prawie kazdy potrafi zaspiewac

sorry za wtracanie sie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co fakt k44 jest spox szkoda ze nei wydal zadnej nowej plyty tak jakby sie rozpadli :( Nieskzodzi IGI ze sie wtraciles . chodzilo mi o userow kompetnie nie w temacie. Nie znajacych pojecia komercja ! Nie obrazam tu nikogo poprzez to co napisalem, mam takei zdanie o niektorych z forum dobar nie odbiegam od tematu ! Jelen mysle ze za ostro pojechales po ostrym zauwaz kazdy poazadny zespol nie wydal ostatnio zadnej plyty miedzy innymi oster. I kiedy oster lizal du. tede? i vice versa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WWO, ZIp sklad i Wnb sa zalosni... Kolejni prawilni ziomkowie spod bloku. Nie da sie sluchac stale tekstow o tym samym. Sokol sie wywyzsza, ma sie za inteligenta a w gruncie rzeczy jest prosty. Flow ma cienki. Ja nie bede sluchala o tym jak jest zle. Nie utozsamiam sie z "blokersami". Wole sobie posluchac optymistycznego rapu np. Tedzika. Co prawda kiedys go nie lubilam ale gdy zobaczylam jakie ma umiejetnosci w skladaniu rymow przekonalam sie do niego (bitwa obroncy vs. gib gibony). Łona tez jest swietny dobrze posluguje sie ironia a to mi sie podoba, jego teksty sa ambitne. Szczerze to mnei nie interesuje to czy hh pl jest komercyjny. Podchodze do tego z dystansem i wam tez radze. A jesli juz narzekacie to posluchajcie dobrego rapu ze stanow np. Nas'a. Jak dla mnei ten gosc najlepiej sklada rymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok przeczytalem wszystko i po koleji (tyle co pamietam):

kiedy ostr lizal dupe tede? sluchalem ostatnio dis jak ostry jechal na wolno na tedefa, tym mu chyba [gluteus maximus] nie lizal...

k44, dla was to super sklad byl, mi osobiscie sie nie podobaly ich kawalki (poza + i -), pytacie czemu juz nie nagrywaja, pewnie daltego ze sklad sie rozpadl a magika popelnil samobojstwo (r.i.p)

WWO, osobiscie posluchac moge, ale nie uwazam ich za jakis super mistrzow, dlaczego? o tym pozniej

Pezet to jest dla mnie uatorytet, czemu? o tym pozniej ;)

Tede, typ wie co nagrac (komercja wlasnie) dlatego doszedl tam gdzie doszedl (chociaz czasami nie robi tego sam - kawawlek 600v/tede - imprezka, ktory dla mnie do czegos sie nagaje tylko z powodu bitu)

Mezo - ten koles jest dla mnie naprawde niezly (naparwde dobre pisze teksty)

Jak cos sobie jeszcze przypomne to napisze.

Teraz czemu wwo nie jest super a pezet jest, sam nagrywam (fakt ze malo tego jest ale cos tam jest i bedzie wiecej, jak ktos chce to moge porzucic cos mojego ale w lipnej jakosci bo nie mam warunkow) i ja jako ktos kto tez to robi oceniam kawalek, nie glownie pod katem tego czy wpadnie w ucho, tylko pod katem tekstu (skladanie rymow, flow) i bitu (to zazwyczaj nie jest zasluga mc, praktycznie zawsze).

Co do wspomnianej komercji to sa to prawa rynku i tak bedzie zawsze, bo jezeli ktos nie ma pomyslu na zycie a umie to robic to wiadomo ze chce tyle zeby moc z tego zyc... chociaz sa ludzi ktorym samo nagrywania sprawia przyjemnosc, ale zawsze darzy sie do jakiegos celu.

 

Mysle ze juz nie wiem co napisac bo sie poplatalem :P

jak cos to jeszcze cos dopisze.

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja tylko cytowalem wypowiedz wyzej...

 

ktos napisal ze ostr lize du... tedemu wiec to zacytowalem i to nie jest jakies przeklenstwo... i wcale nie zalezy mi na tym zeby ktos mnie uwazal za fajnego i luzackiego, przykro mi ze to tak odebrales

 

 

Pablo co do tego co Ty mowisz, to powiem tylko ze magik byl kiedys w k44 (np kawalek + i -) a potem gral juz w paktofonice...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coz poczatki HH to glownie Universal Zulu Nation oraz Boogie Down i raczej nie rymowali oni jak n.p Mobb Depp, Killarmy czy inne odmiany hc HH. Ta muzyka miala za zadanie wyksztalcac kreatywnosc w ludziach (czemu sluzyly beefy) oraz odciagac ludi od problemow getta a nie o nich w kolko macieju mowic.

Poczatki HH siegaja troche dalej wstecz. Wielu historykow uwaza ze ten nurt zapaczatkowali Last Poets. Glowna tematyka byla polityka i problemy rasowe. Przeczytalem juz sporo publikacji na temat historii Hip-Hopu i moza smialo stwierdzic ze jest tylke roznych wersji ile bylo swiadkow powstania tego nurtu.

Niektorzy pisza ze Mc'ing ewoluowal z typowych dogaduszek ktore mialy napedzac ludzi do zabawy, co kompletnie nie pasuje do wersji z Last Poets.

Afrika i jego Zulu Nation pojwilo sie troche pozniej, jednak odegralo duza role w ksztaltowaniu sie HH, jak napisal Wunat glownym zalozeniam bylo przeniesienie przemocy na slowa.

Jesli macie namiary na jakies ciekawe artykuly (moze byc po angielsku) to bardzo bym prosil o linka...

 

Co do polskiej odmiany HH nie bede sie wypowiadal, bo nie moge tego strawic (procz K44 ktorzy jako jedyni potrafili stworzyc cos niepowtarzalnego).

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mezo - ten koles jest dla mnie naprawde niezly (naparwde dobre pisze teksty)

Pozdro.

Ciesze się, że ktoś wreszcie coś dobrego napisał o tym kolesiu :). 1-sza płyta HH, którą przesłuchałem i słucham do tej pory to właśnie jego.

 

PS: Wiecie ja to zapalony rockowiec jestem :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WWO, ZIp sklad i Wnb sa zalosni... Kolejni prawilni ziomkowie spod bloku. Nie da sie sluchac stale tekstow o tym samym.  Sokol sie wywyzsza, ma sie za inteligenta a w gruncie rzeczy jest prosty. Flow ma cienki. Ja nie bede sluchala o tym jak jest zle. Nie utozsamiam sie z "blokersami". Wole sobie posluchac optymistycznego rapu np. Tedzika. Co prawda kiedys go nie lubilam ale gdy zobaczylam jakie ma umiejetnosci w skladaniu rymow przekonalam sie do niego (bitwa obroncy vs. gib gibony). Łona tez jest swietny dobrze posluguje sie ironia a to mi sie podoba, jego teksty sa ambitne. Szczerze to mnei nie interesuje to czy hh pl jest komercyjny. Podchodze do tego z dystansem i wam tez radze. A jesli juz narzekacie to posluchajcie dobrego rapu ze stanow np. Nas'a. Jak dla mnei ten gosc najlepiej sklada rymy.

Bo jesteś pozereczka worzaca sie w szerkokich spodniach jakby miala na koncie 200 paneli 5 wholecari i z 2 nielegale... a tak naprawde moge sie zalozyc ze dla tej kultury nic nie zrobilas.... Co do dissy na WWO i ZIPów to jestes jakas nie wiem... hahah kolejny przykład ze nie wiesz o czym mowisz to piszesz ze WNB są z pod bloku :D ,dziewczyno! otwórz oczy wszyscy z WNB są z bogatszych dzielnic Bialegostoku i z tego co mi wiadomo kazdy mieszka w wypasionej willi i wozi sie autem starych. PiHu to PiHu tamto ale jakbyś sie wsłuchała w jego "Nie Ma miejsca jak dom" to bys rozkminiła co mówie. Co do bitwy gibon skladu z obroncami to byla jedna z bardziej udawanych imprez polskiego hh... jakbys sie znow wsluchala w text to bys rozkminila ze tdf nie rymuje w ogole pod temat tylko napierdala jakies rymy w ogole nie zchodzace w calosc (moim zdaniem on sie tego nauczyl na pamieci leciał tam tym co wykuł ... bo to pozer) ,heheh jeszcze co do gibonów to nikt tam nie pokazał dobrych rymów! ,a co do 3stylu to tylko tdf jakos leciał. Widzialas jak rymował WSZ? ten koles to porazka (w KRK na pokazie DJ'ów dostał w ryj :D ). Nie pisz o optymistycznym rapie Tedegeo jedyny optymistyczny rap daje Tymon ale to juz jest raczej poezja nie muzyka. Co do gibonów to pare disów eldoki: "twój syn ogłupiony klipami mając 13 lat poleci piersze nosy z kolegami" (widzialas klip Tdf z Dj600v jak lecą sciechy fety? ladny przykład...). Tede to pop nie rap (lol nagrał sie z kukulską ). Dziewczyno hip hop to nie muzyka w której paru chłopaczków ubrało sobie szerokie spodnie bo widziało jak sie wozą na VIVIE... i zaczelo rymowac tylko dla rymów i hajsu... Ja juz ta cala kulture przestaje odbierac jako calosc i zajawke na imprezy... HipHop (Eldo Zipy MORWA) w wiekszosci dobrych kawałków staje sie Poezją texty trzeba intrepretowac czasem przescluhac pare razy aby zrozumieć przekaz. To nie jest muzyka gdzie koles (np.Tede) spiewa sobie dla za zabawy pod publike zeby zebrac hajzz... Otwórz oczy Weroniko!. IGI - pokaz mi przykłady zdemolowanych pociągów!. Meza troche za ostro potraktowałem ,moze coś z niego bedzie (przesluchalem mezokracje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~~> DO JELENIA

Wiesz jesli chcesz podwazyc czyjes zdanie to uzyj jakis argumentow, coz to domena ludzi inteligentnych .... Posadziles mnie o pozerstwo, ale przeciez mnie nie znasz wiec to zupelnie mi zwisa. Po pierwsze nie chodze w szeroki spodniach, a nawet gdyby to jest takie przyslowie jak "to nie szata zdobi czlowieka". Po drugie nie uwazam ze to co sie dzieje w Polsce mozna nazwac kultura, a dlaczego tak uwazam to chyba nie bede tlumaczyc bo wszyscy wiedza o co chodzi. Po trzecie ja do tej muzyki podchodze z lekkim dystansem. Kiedy widze klip Tedego to nie odbieram go doslownie. Jakbys troche ruszyl mozgownica to bys sie zastanowil czy Tede nie robi tego by zwrocic na siebie uwage?? moze wlasnie ukazanie w klipie narkotyki sa po to by wywolac skandal a co za tym idzie, wiecej ludzi kupi jego plyte. Po czwarte o gustach sie nie rozmowia mnie moze sie podobac cos a Tobie nie. Mozesz powiedziec ze sie nie zgadasz z moim zdaniem ale nie musisz mnie obrazac. Po Piate skoro takie masz zaslugi w krzewieniu "kultury hh" daj jakies przyklady. Wracajac to Ciebie to ta wypowiedz najbardziej mi sie spodobala, wiec pozwole sobie zacytowac:

Co do dissy na WWO i ZIPów to jestes jakas nie wiem... hahah

hmm, widac ze z argumentacja i kontrargumentacja masz spore problemy, "skoncz waść wstydu oszczedz" skwituje to tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~~> DO JELENIA

Wiesz jesli chcesz podwazyc czyjes zdanie to uzyj jakis argumentow, coz to domena ludzi inteligentnych .... Posadziles mnie o pozerstwo, ale przeciez mnie nie znasz wiec to zupelnie mi zwisa. Po pierwsze nie chodze w szeroki spodniach, a nawet gdyby to jest takie przyslowie jak "to nie szata zdobi czlowieka". Po drugie nie uwazam ze to co sie dzieje w Polsce mozna nazwac kultura, a dlaczego tak uwazam to chyba nie bede tlumaczyc bo wszyscy wiedza o co chodzi. Po trzecie ja do tej  muzyki podchodze z lekkim dystansem. Kiedy widze klip Tedego to nie odbieram go doslownie. Jakbys troche ruszyl mozgownica to bys sie zastanowil czy Tede nie robi tego by zwrocic na siebie uwage?? moze wlasnie ukazanie w klipie narkotyki sa po to by wywolac skandal a co za tym idzie, wiecej ludzi kupi jego plyte. Po czwarte o gustach sie nie rozmowia mnie moze sie podobac cos a Tobie nie. Mozesz powiedziec ze sie nie zgadasz z moim zdaniem ale nie musisz mnie obrazac. Po Piate skoro takie masz zaslugi w krzewieniu "kultury hh" daj jakies przyklady. Wracajac to Ciebie to ta wypowiedz najbardziej mi sie spodobala, wiec pozwole sobie zacytowac:

Co do dissy na WWO i ZIPów to jestes jakas nie wiem... hahah

hmm, widac ze z argumentacja i kontrargumentacja masz spore problemy, "skoncz waść wstydu oszczedz" skwituje to tak...

lol tede i przekaz ,zeby nie brac :D dziewczyno! on nawija o tym jak to fajne sciehce leciec... A plyta BRX "mam 5 gram" to co? o czym mówi...?? a dissy od eldoki są takie " 5 gram chyba w twojej drodze ku szczęściu". Słuchasz kolezanko popu ! a nie hip-hopu. Jezeli chodzi o kulture to jest! "Nie widzisz wcale nie znaczy ze tego nie ma" niestety pozerki w szerokich porach nie mają zbytnio dostępu do undergroundu (tak btw. skąd jestes to pogadamy o podziemnej scenie w twoim mieście) tam sie tworzy prawdziwa kultura hh! a nie na dyskotekach przy "niezbyt tłustych bitach tłustego producenta" (DJ600V jakbys nie wiedziala). Zdaje ci sie ze to wsyztsko idzie w strone popu... tak wy idziecie ale za 2-3lata skonczy sie moda na hip hop i ciekawe czym bedziesz (wrócisz do Britney Spears? ,hehe zgadlem?). Co do tworzenia przezemnie kultury to spoko spoko ja dobrze wiem kim jestem -> NEN:KNS-SE,Crewzzzz mówi samo za siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jelen:

 

http://mp3.wp.pl/p/strefa/artysta/2419.html

 

to jest to KNS o ktorym piszesz?

nie ja maluje :D KNS -> Kraków New School! Writerz. Ej widze ze jestes z Wawy znasz kogos z WTK ,KFC albo z RMFów??. Mi z wawy najbardziej z podziemia (dzisiejszego) ARJ podeszedł :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lol tede i przekaz ,zeby nie brac  dziewczyno! on nawija o tym jak to fajne sciehce leciec... A plyta BRX "mam 5 gram" to co? o czym mówi...?? a dissy od eldoki są takie " 5 gram chyba w twojej drodze ku szczęściu".

Sorry za wejście w dyskusję, ale Jeleń ani trochę nie zrozumiałeś tego co pisała Weronica.

 

 

PS W ogóle nie słucham hip-hopu, rapu itp., ale ostatnio bardzo mi się spodobała wymieniana już tu "Mezokracja" - całkiem git płytka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krootki dzieki za wsparcie...

ale z takimi ludzmi jak Jelen to nie porozmawiasz. Wlasnie takie osoby jak on kreuja wizerunek Polskiego kultury hh. (dlatego mowie ze jej nie ma). Gosc jest sfrustrowany, i mysli ze jak kogos obrazi na forum albo zaklnie to udowodni swoja racje. Nastepnie wejdzie ktos na forum przeczyta ten topic i stwierdzi ze "hip hopowcy" to prostacy i idioci. Teraz juz wiecie dlaczego ta muzyka ma tak wielu przeciwnikow. To wlasnie przez ludzie ktorzy "reprezentuja ta subkulture i cos do nie wnosza"(!!!UWAGA zwrocic uwage na goscia o ksywce JELEN!! :lol: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AFAIK Weronico wielbisz Nas-a jest on bardzo dobrym mc (chociaz wczesniej byl genialnym) aczkolwiek nie mozna sluchac tylko jego i hh z zagranicy bo ci ludzie zyja w innym swiecie niz nasz. Ja Ciebie nie bede wyzywal bo nie mam po co ale nie rozumiem jak mozesz Tedego lubic ... widze ze zyjemy w roznych swiatach bo do mnie tekstu Tedego nie trafiaja (dla mnie to hip-pop) natomiat WWO (a zwlaszcza Sokola) bardzo ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Talib Kweli, Nas to dla mnie najlepsi Mc's. Wunat dlaczego mowisz ze Nas kiedys byl genialny a teraz jest dobry?? co prawda jego plytka illmatic to klasy i jego najlepsze dzielo ale I am, Stillmatic tez trzymaja dobry poziom. Ja nie powiedzialam ze slucham tylko hh z zagranicy slucham tez polskiego rapu. Lubie Łone, Hst, Gurala, Pareslow, Tedzika, Fisza, grammatiku, Fenomen, sistrars ... rzeczywiscie wiecej slucham rapu z zagranicy jest dla mnie lepszy muzycznie, mc's sa o niebo lepsi itd. Wiesz ja wole sluchac o wesolych rzeczach niz o smetnych. Napoczatku sluchalalam Molesty, ze wzgledu na ciekawy klimat. To bylo dawno, nie pasuja mi pouczajace teksty, sama wiem co mam robic i nie potrzebuje sluchac przestrog jakis kolesi. A co do Sokola to nie lubie jego flow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm... ja nie lubie hh lecz metal i hardrock [:twisted:] ale mezo i mezokracja b. mi sie spodobaly. txt w miare , muza tesh.

a co do tego postrzegania hiphopowcow za debili itd to zgazdam sie z toba weronico. sam zreszta niestety tak uwazam , bo jeszcze nie spotkalem inteligentnego hiphopowca , wiem ze byc moze JESZCZE go/jej nie spotkalem. chcialbym by bylo inaczej :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Talib Kweli. Mos Def, Styles P, Jeru The Damaja, Spice 1. Warren G, E-40, Nate Dogg, Das EFX, The Roots, Jay-z, Bone Thugs, DMX, Eve, Salt 'N' Peper, Da Brat, Redman, Krs ONE...

 

jeszcze zapomnialam z polskiego bardzo lubie OBOZ TA.

 

co do komercji to pablo nic na to nie poradzisz...

posluchaj Obozu Ta fajny sklad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...