Skocz do zawartości
szczur

Projekt z peltem 268W - opinie i rady! (56K warning)

Rekomendowane odpowiedzi

Od mate-a bym chyba sugerowal Storm2 (LeV3), ew. LeV1, ale akurat sadze, ze przy twojej pompie lepiej byloby dac mniej rzedow kanalow anizej wiecej, zeby skupic sie bardziej na predkosci wody (choc przy tej ilosci ciepla wiele zalezy od ukladu, bo pompa mimo wszystko jakas super esktra nie jest, ze 1000l/h by ci sie przydalo przeplywu). Zaleta ich jest rozmiar, 50x60mm.

 

z bloki.pl to cold crown, wlot nad jadrem i sporo wyfrezowane, ale znowu wymiary juz nie te, bo tylko 50x50. Z wierconych to northpole to chyba przesada, choc przy malym przeplywie (<600l/h) warto by rozwazyc, stymze znowu, male rozmiary, ale coldplate powinien sprawe zalatwic.

 

Musisz przede wszystko sprawdzic jak bedzie sie twoja pompa sprawowac w calym ukladzie. Ale generalnie na twoim miejscu zalatwilbym sobie jakiegos madrze przemyslanego wierconego custom-made 60x60mm... zapytaj bloki czy by ci takiego nie zrobili, w razie gdyby nie zglos sie do mnie, moge samemu sprobowac, ale wolalbym nie :]

 

Mysle, ze chcac uniknac gluchniecia wez 2 nagrzewnice, wowczas i opory calosci znacznie sie zmniejsza, ale wowcza by sie przydaly po 2 wiatraki na jedna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom, narysowalem ci jak by to mniej wiecej musialo wygladac:

 

Dołączona grafika

 

wymiary 60x60x20, ilestam kanalikow 3.8mm. Najwazniejsze, to zeby wlot i wylot byl od gory, na srodku tych poprzecznych kanalow 12mm (albo wiekszych, np. 15mm, ale 12mm mysle ze beda bardzo dobrze pasowaly do tych konkretnych srednic otworow). Co to daje? Ano powoduje w miare rownomierny przeplyw wody przez wiekszosci kanalow, tzn bardziej rownomiernego juz sie chyba nie da osiagniec w przypadku 1 wlot 1 wylot, moze za wyjatkiem sytuacji, kiedy wloty sa w tych samych miejscach wzgledem scian bocznych bloku, ale rownolegle do bloku, czyli z boku, a nie jak powyzej prostopadle). Mozna jeszcze zrobic 3ci taki kanal na srodku, dac wlot nad srodkiem, wyloty po bokach, chlodzenie bedzie wowczas bardziej rownomierne...

 

Nie wiem tylko jak w praktyce bedzie z wierceniem wiertlem 3.8mm na glebokosc 60mm w miedzi... zawsze mozna odjac po jednej dziurze i zwiekszyc ich srednice do powiedzmy 4.x mm.

 

Projekt w corelDraw 11, jakby ktos nie wiem po co chcial jest do sciagniecia stad. Zaznaczam, zrobilem to przed chwila, od nikogo zadnych pomyslow nie kopiowalem (bo i nie bylo od kogo w sumie, taka prawda), wszelka zbieznosc przypadkowa.

 

EDIT:

tak sobie mysle (cholere, nie podejrzewalem nigdy ze bede sie az tak glowil nad glupim wierconym blokiem... zupelnie jak za czasow klotni z reedem o ich watpliwej "wydajnosci"). Wazny jest przede wszytkim przeplyw przez glowne, tj srodkowe kanaly, dalej powinien byc coraz mniejszy. No tego ostatniego niestety nie osiagniemy (i niech nikt mi nie wyjezdza z prawem pascala, nie ma tutaj zastosowania), mozemy conajwyzej sprobowac zrobic go w miare rownomiernym. Co do srodka natomiast, to chyba jedynym wyjsciem byloby zrobienie wiekszych wlotow (powiedzmy 15mm) tak zeby woda uderzajac w spod rozeszla sie po tych powiedzmy 4 srodkowych kanalach... powinno byc dobrze... dobranoc :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Mam pewnien pomysł moda tego bloku jak wróce ze szkoły to dam rysunek.

:arrow: A nagrzewnice jedną chyba zastosuje bo taniej a powinno wystarczyć :)

:arrow: Pąpka to 1750l/h będzie pąpowac max na wyśokośc 0,5m więc z przepływem wody powinno być oki :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie liczy sie na ile pompa bedzie pompowac wode, bo masz uklad zamkniety, wiec pompa bedzie pompowac na wys. 0m w 90% przypadkow (wlot i wylot pompki w tym samym zbiorniku na zblizonej wysokosci). Co sie natomiast liczy, to jak duze bedzie mial opory twoj uklad, ktory spowoduje ze nominalne cisnienie 1.5m slupa zmaleje ci o tyle, ile bedzie potrzebne do przepchniecia wody przez calosc.

 

dokupic nagrzewnice mozesz zawsze...

 

czekam na rysunek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku TECa z coldplateami już zupełnie nie rozumiem, po dlaczego najistotniejszy jest przepływ na środku?

Jeszcze co do ilości kanałów - to ja bym sugerował co najwyżej 2 ich "warstwy". Wyżej blok powinien być już zimny. Trzeci kanał z wlotem na środku ma o tyle sens, że podwoi sumaryczny przekrój kanałów którymi przepływa przez blok woda - czyli zmniejszy opory i zwiększy przepływ, czyli bardzo ładnie się zgrywa ze zmniejszeniem ilości warstw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz przestac rozumowac w kategoriach chlodzenia procesorow, to juz nie jest jakies gowno warte 100W, tutaj mamy az 650W 8O Wiec gwarantuje ci, ze gorne kanaly nie beda zimne :P Ba, pewnie nawet gora bloku bedzie delikatnie cieplejsza od wody. Oczywiscie 2 warstwy = troche mniejszy przeplyw, ALE sporo wieksza predkosc, stymze mysle, ze w przypadku 650W potrzeba by na prawde sporej pompy zeby uzyskac przewage nad 3 warstwami (bo oczywiscie w pewnym momencie by sie ja uzyskalo - w koncu eliminujemy miedziany izolator)

 

Przeplyw od srodka nie jest az tak znowu istotny, choc mimo colplate-a i tak bedzie tam wiecej ciepla niz na brzegach. Znowu, mamy do czynienia z 650W, wiec jesli woda przechodzac przez blok chlodzacy 100W proc ogrzewa sie o powiedzmy 0.5C to nasza woda ogrzeje sie o 1-2C na przyklad (chyba ze da dobry przeplyw), a to juz jest roznica. Wlot centrlanie daje to, ze blok jest chlodzony rownomiernie i dodatkowo woda ma mniej miejsca zeby przeplyw stal sie laminarny. Tzn wpada zaburzony na srodku i "uspokaja sie" na dobre juz za blokiem. Oczywiscie przeplyw bedzie duzo mniejszy (troche mniej niz o polowe, bo dodatkowo opory takiego bloczku troche zmaleja, wiec przeplyw calkowity troche wzrosnie i dopiero wtedy sie podzieli).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Witchhunter

1. Przy coldplate i TEC ciepło po podstawie bloku powinno być rozprowadzone już dosyć równomiernie.

2. Aby uzyskać ten sam sumaryczny przekrój przepływu przez blok można dać np. 4 warstwy otworów i wloty po bokach, albo 2 warstwy i wlot pośrodku, dodatkowym kanałem. IMO dużo wydajniejsze będzie to drugie rozwiązanie - przy tym samym przepływie średnia różnica temeratur pomiędzy wodą a blokiem miejscu które się stykają będzie większa - czyli więcej ciepła odbierze woda.

Do tego wywiercenie 2x mniejszej ilości otworów jest dużo łatwiejsze i tańsze. Dalej - mniejsza grubość bloku, mniej materiału (taniej), lżej (istotne zwłaszcza, gdy płyta bez otworów).

Reasumując - IMO wlot na środku, trzecim kanałem za to z 1/2 ilości kanalików to dużo lepsze rozwiązanie, niż 1/1 ilości kanalików, za to wloty po brzegach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej spuścizny do grafiki komputerowej zrodził sie to oto ten rysunek :):

Dołączona grafika

Małe poprawki, licbza kanałów mi odpowiada. Tylko wlot na środku zrobiłem oczywiście srednica ma być taka sama jak pozostałe(myśle ze 15 mm) ale nie chiało mi sie w szczególy bawić. Te czarne kropki po bokach to mają być dziury na śruby do socketa. Aha i jeszcze jedno bloczek musiał by mieć wymiar 6,2x6,2x2 cm

 

P.S. Transformator juz zamówiony będzie za ok 10 dni.

 

:arrow: :!: No i teraz pytanko do Witchhunter-a czy byś się podjoł zrobienia takiego bloczku i za jaką cenę :?: Ale tak do 200 zeta może być minimalnie wiecej. Bo za 200 mam Maze4 w proline.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wawelski

1. Pewnie, choc mimo wszystko z przewaga czesci nad rdzeniem :wink:

2. Wszystko sie pieknie zgadza, ale pozostaje tylko jedno pytanie. Czy 2 warstwy kanalow wystarcza zeby odprowadzic 650W ciepla. Odpowiedz nie jest tak znowu prosta, ale jak dla mnie ma sie to tak. Jesli dac kanaly dostatecznie malej srednicy (powiedzmy 3mm), a 2ga warstwa bedzie zaraz nad nimi przesunieta oczyiwscie jak na rysunku prezze mnie zamieszczonym i wywiercic je tak, zeby odleglosci miedzy kazdymi dwoma kanalami bedacymi najlbizej bylaby 1mm (czyli odleglosc od kazdy 2 srodkow kanalow znajdujacych sie kolo siebie bylaby 4mm przy kanale 3mm) wowczas przy odpowiednio duzej pompce takie rozwiazanie byloby najwydajniejsze. Tylko ze wywiercenie czegos takiego nastrecza niemalych trudnosci (wiem bo troche wiercilem w miedzi, dlatego we wstepnym projekcie dalem kanaly 3.8mm), zeby nie powiedziec jest niewyknalne bez profesjonalnego sprzetu. Kazde zwiekszanie odleglosci / srednicy spowoduje, ze takie rozwiazanie bedzie wymagalo coraz lepszej pompy aby dalej pozostawac tym lepszym. To sa tylko takie tam dywagacje, ciezko jest przewidziec ile tak naprawde potrzeba, zeby odprowadzic skutecznie 650W.

 

szczur

 

Mocowanie do socketa chciales chyba zrobic nie z tej strony, tj nie z gory i dolu, ale z lewej i prawej, bo nie wiem jak to uszczelnisz, pomijajac fakt ze trzeba bez sensu wiercic o 10mm z kazdej strony.

 

Nie wiem czy bym sie podjal, jutro zobacze jak idzie wiercenie w takich klocach, o ile takowy wogole znajde. Co do wymiarow, to w sumie najlepiej byloby dac przynajmniej te 65x65, zeby na izolacje bylo jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Witchhunter co do mocowania to obojętnie byle wygodnie :). A co do izolacji to ja juz to załatwie przy każdej konstrukcji bez problemu. Z wymiarami jak uważasz ja sie dostosuje :) i w takim razie czekam na odpowiedz czy sie tego podejmiesz :)

 

P.S. Sory ze 2 posty ale już zmęczony jestem i nie zwuwarzylem i nie che już mi sie kąbinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Dołączona grafika

[OT] jak powinno sie podłaczyć kondensatory w takim zasilaczu? Szeregowo wraz z peltierem, czy równolegle? Mi sie wydaje, że szeregowo, ale widze już 3 schemat z którego rozumiem, że równolegle...

I jeszcze schemat ze strony:

http://www.overclockers.com/tips1054/index07.asp

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Marcus Nie wiem jak sie podłańcza :) wszytko mi brachol robi, ale z tego schematu co ty dałeś nie rozumiem jednego po co 2 mostki graetra (chyba tak sie pisze czyt. gratza). Pokaże to bracholowi jak wpadnie do mnie i dam mu sie wypowiedzieć, bo wątpie by miał czas na forum zerknąć z własnej woli choć mu linka dałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczur :arrow: 2 mostki po to, aby sie mniej grzały

Berkut :arrow: napewno równolegle?? Może źle mnie zrozumiałeś... Wiem, że łaczy sie kondensatory równolegle, aby zwiększyć ich pojemność. Przeczytałem jeszcze raz ten artykuł (link w poprzednim poście) i zauwarzyłem jeszcze inny schemat. Na nim wygląda jakby kondensatory były połaczone szeregowo z peltierem.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli modół peltiera ma Pmax=268W, to znaczy że przy maksymalnym obciążeniu odda do otoczenia 268W w postaci ciepła ( ciepła Jole'a ). Sprawność oznacza że ciepło transportowane ze strony zimnej na ciepłą jest transportowane z pewnymi stratami ( modół wytwarza dodatke ciepło ). Przyjmując sprawność 30 % i moc wydzielaną na procku 80W otrzymamy 80 + 30 % = ok 100W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten konkretny modul peltiera nie ma Pmax = 268W ale Qmax = 268W, czyli tyle ciepla mozna maxymalnie nim przepompowac (ale wtedy dT=0) Qmax natomiast zachodzi <=> gdy zasilamy go Umax, wiec plynie przez niego Imax, a zatem pobiera razem Pmax :lol:

 

Akurat sprawnosc ma sie tutaj jak kij do piernika berkut :lol: w przypadky tecow mamy COP (Coefficient of performance) ktory okresla sie przez Ilosc ciepla na stronie cieplej (W) / Ilosc energii dostarczonej (W). Dla przykladu, jesli na zimna strone damy 100W a nie dostarczymy do modulu energii to i tak na cieplej stronie pojawi sie jakies cieplo. I co wtedy? iles watow / 0 -> sprawnosc dazy do nieskonczonosci :wink:

 

Wiec nie, COP zalatwia sprawe, a tak sie sklada, ze przy modulach od 30-270W (przy innej pewnie tez, przy tych wiem ze tak jest) pewna regula jest fakt, ze im wieksze napiecie zasilania tym nizszy COP, ktory przy Umax osiaga mniej wiecej wartosc 0.6 (czyli "sprawnosc" 60%). Najprosciej Pmax = Umax * Imax, nie wiem dokladnie jaka jest specyfikacja, ale jesli ciagnie 30A na Umax, to Umax byloby pewnie kolo 14,8V, wowczas dostajesz prawie 450W od samego moduly?

 

szczur

Angazowanie mnie w to przedsiewziecie nie jest dobrym pomyslem, mam od cholery roboty teraz, wiec sugerowalbym jednak zwrocic sie do kogos innego :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: To u kogo warto bloczek zorbić u Mate-a czy na republice :?: :?: :?:

:arrow: Co do ciepła wydzielonego przez petla to dokładnie jest to 718W 8O Upsss :). Ten pelt pobira 30A *15V czylki 450 W i do tego ciepło odprowadzone z zimnej strony 268W czyli razem 718W :? 8O. A to ile ciepła wydzeli proc to będzie tylko oznaczało temperaturę jaką uzyskam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: To u kogo warto bloczek zorbić u Mate-a czy na republice  :?:  :?:  :?: 

:arrow: Co do ciepła wydzielonego przez petla to dokładnie jest to 718W  8O  Upsss :). Ten pelt pobira 30A *15V czylki 450 W i do tego ciepło odprowadzone z zimnej strony 268W czyli razem 718W  :?  8O. A to ile ciepła wydzeli proc to będzie tylko oznaczało temperaturę jaką uzyskam.

nienienie, ten pelt wydziela na cieplej stronie 30A*15V = 450W, + dokladnie tyle, ile znajdzie sie na zimnej, czyli powiedzmy to co od procesora. Maxymalnie natomiast po stronie cieplej znalezc moze sie owe 718W, ale wowczas roznica w temp. miedzy zimna a ciepla bedzie zerowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: To u kogo warto bloczek zorbić u Mate-a czy na republice  :?:  :?:  :?: 

:arrow: Co do ciepła wydzielonego przez petla to dokładnie jest to 718W  8O  Upsss :). Ten pelt pobira 30A *15V czylki 450 W i do tego ciepło odprowadzone z zimnej strony 268W czyli razem 718W  :?  8O. A to ile ciepła wydzeli proc to będzie tylko oznaczało temperaturę jaką uzyskam.

nienienie, ten pelt wydziela na cieplej stronie 30A*15V = 450W, + dokladnie tyle, ile znajdzie sie na zimnej, czyli powiedzmy to co od procesora. Maxymalnie natomiast po stronie cieplej znalezc moze sie owe 718W, ale wowczas roznica w temp. miedzy zimna a ciepla bedzie zerowa.

To z czego się bierze to zimno z delta temp. :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, jakby ci to... to jest tak:

 

dTmax okresla maxymalna roznice temperatur jaka moze sie wytworzyc miedzy strona ciepla a zimna modulu. Haczyk natomiast jest taki, ze stanie sie tak tylko i wylacznie wtedy, kiedy przez modul nie przeplynie zadne cieplo.

Qmax natomiast, to maxymalna ilosc ciepla jaka modul jest w stanie przepompowac, ALE wowczas dT = 0 :) Tak wiec kluczem do sukcesu jest uzywanie modulow o Qmax duuzo wiekszym niz cieplo procesora czy co tam chcesz tym chlodzic i odpowiednio wydajne ich schladzanie.

 

Dla przykladu:

 

tec o Qmax = 268W

dtmax = 70C

procesor o Qproc = 100W

dt = ( 1 - Qproc/Qmax) * dTmax = (1 - 100/268) * 70 = 43,8C.

 

Powyzsze znaczy tyle, ze jesli schlodzisz temp cieplej strony bloku do temp 43.8C wowczas temp. zimnej strony w powyzszych warunkach wyniesie 0C.

 

Temp cieplej strony mozna tez latwo policzyc, wystarczy znac C/W bloku wodnego czy innego ukladu chlodzacego.

 

Thot = T_chlodziwa + ( C/W_ukladu_chlodzacego) * ( Qproc + Ptec) )

 

hehe, dobra, to moze jeszcze taka jedna rzecz, polaczenie obu zaleznosci:

 

Tcold = (Thot - dt) = T_wody + (C/W_ukl_chlodz) * ( Qproc + Ptec) - ( 1 - Qproc/Qmax)

 

A wreszcie temperatura procesora to bedzie Tproc = Tcold + C/Wcoldplate-a * Qproc...

 

jasne, czy przyklad na calosc wrzucic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...