Skocz do zawartości
-dymek-

Wplyw Vcore na stability.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pol roku dysponuje Athlonem 1700XP z 8 tygodnia tego roku. Procesor pracuje 12x166. Pamieci stadndard Kingstone 2x256 DDR333. Juz dawno czytalem uzasadnienie wplywu napiecia rdzenia na stabilnosc przetaktowanego procesora, wiec zaraz po ustwieniu fsb zwiekszylem je o 0.25V (1.675V). Komputer pracowal stabilnie przez te pol roku choc ktos moglby powiedziec, ze jednak nie pracowal stabilnie. Przy probach torture test na prime95 wysypywal sie regularnie po 3, 4 tescie. Jednak podczas pracy uzytkowej (duzo gram :)) nie zdarzaly sie zadne restarty czy jakies nieznane mi, podejrzane bledy. Nie mialem powodu do narzekan. Dlatego wszystkie dalsze testy odlozylem do wymiany zasilacza. Wczoraj w koncu kupilem Chiefteca 360 dualfan. Zalozylem, napiecie 3,3V podskoczylo z 3,1V na 3,35V :) Puscilem prime, znow wysypal sie na 3 tescie. Podwyzszylem napiecie jeszcze o 0.25V, puscilem prime i poszedlem spac. Rano prime byl zatrzymany na 30 tescie.

I tutaj do was pytanie: Do ilu moge swobodnie zwiekszac Vcore, nie chce za bardzo opierac sie na wynikach z www.overclockers.com bo tamtejsze wyniki to moga byc tylko rekordy, a mi chodzi o prawdziwa stabilnosc.

Pozdrawiam.

-dymek-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioskujępo przeczytaniu Twojego postu iż pomyliłeś się o rząd wielkości podając podniesienie napięcia - podniosłeś 2 x po 0,025 - (czyli masz w tej chwili 1,7 V) a nie 2x 0,25V :D A co do napięcia - wielu może się za mną nie zgodzić - ale napięcie podniesione o ok 5 - 10 % jest 'bezpieczne' czyli nie ma efektów ubocznych typu znacznie mniejsza żywotność procesora - daj mu jeszcze 0,025 lub nawet 0,05 - ja pracuje jak w podpisie - prime stable (tzn ok 4 h bo dłużej nie chciało mi się czekać )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponizej 40 stopni ?!?  :P 

Nie,tak powaznie to temperatura nie jest problemem, podczas testow prime i ogolnie podczas obciazania dochodzi max do 51-52 stopni. W idle 38-42.  8) 

 

Pozdrawiam.

-dymek-

mylisz sie sloneczko i to bardzo...wraz ze wzrostem fsb jak i czestotliwosci procesora prog stabilnosci jaki wyznacza temperatura baaaardzo sie zmniejsza.

 

procek 12.5x200 bedzie stabilny do poziomu powedzmy 55'C,natomiast ten sam procesor przy 10x250 bedzie tracil stabilnosc juz przy 40'C

 

wiec temperatura jest problemem...wszystko zalezy od ustawien naszego procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co proponujecie za chlodzenie? (WC odpada) Zalman? 6000, 7000, Cu czy AlCu?

Obecnie mam GlacialTech 2450.

Szukam tez Zalmana na grafike Z80-HP(obojetnie ktory) , widzielicscie gdzies? Gdzie sie pytam to nie maja i nie przewiduja, ze jeszcze beda miec :?

 

Pozdrawiam.

-dymek-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisalem, wczoraj podwyzszylem napiecie jeszcze o 0.025V (do 1.725V) i puscilem na noc prime. Rano o 6.30 wlaczylem monitor, prime wlasnie wykonywal 130 test :lol:

Temperatura nieco wzrosla niestety, stabilizacja podczas testow wg asus probe wyniosla 53-54 stopnie. W idle bez zmian (zauwazalnych).

To mi wystarczy 8) (przynajmniej do zmiany pamieci :P )

Reasumujac (dla was to pewnie jasne) utwierdzilem sie w przekonaniu o znaczacym wplywie Vcore na stabilnosc.

Fizyka kwantowa rzadzi :wink:

 

Pozdrawiam.

-dymek-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisalem, wczoraj podwyzszylem napiecie jeszcze o 0.025V (do 1.725V) i puscilem na noc prime. Rano o 6.30 wlaczylem monitor, prime wlasnie wykonywal 130 test  :lol: 

Temperatura nieco wzrosla niestety, stabilizacja podczas testow wg asus probe wyniosla 53-54 stopnie. W idle bez zmian (zauwazalnych).

To mi wystarczy  8) (przynajmniej do zmiany pamieci  :P )

Reasumujac (dla was to pewnie jasne) utwierdzilem sie w przekonaniu o znaczacym wplywie Vcore na stabilnosc. 

Fizyka kwantowa rzadzi :wink: 

 

Pozdrawiam.

-dymek-

Cześć!

Ja używam maksymalnego Vcore jakie dała fabryka czyli 1,85V ponieważ tylko takie daje mi stabliność.

Spróbuj dać 12,5 X 166 i podnosić napięcie o kolejne 0,025V, może za którymś razem uzyskasz stabilność.

Potwierdzam, że obniżenie temp. pracy procka znacząco wpływa na jego stabilność a co za tym idzie również na podkręcalność.

Co do wentylatora to nie mam wprawdzie takiego, ale inni overclokerzy najbardziej są zadowoleni z Zalmana 7000 Cu. Musisz jednak wcześniej sprawdzić czy wejdzie Ci do budy (do niektorych jest za duży), bo wprawdzie jest to problem rozwiązywalny, ale niektórzy musieli się napocić, aby go zmieścić w obudowie

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie trzyma procka w temperaturze ponizej 40'C to i Vcore2V jest bezpieczne  :wink:  8)

Jak masz palomino to nawet 70 stopni i wyżej wytrzyma bez problemu na 2v.

sluchaj 70*C to i nawet t-bred wytrzyma tylko pytanie ile... tu nie chodzi o to ile kazdy proc wytrzyma przez chwile (godzine, dzien, tydzien) ale ma na takich ustwieniach pracowac dlugi okres czasu (rok dwa lata etc.) i trza to robic tak by jak najmniej zmniejszac jego zywotnosc (czyt. jak najnizsza temp przy jak najnizszym vcore ale przy max stability)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie trzyma procka w temperaturze ponizej 40'C to i Vcore2V jest bezpieczne  :wink:  8)

Jak masz palomino to nawet 70 stopni i wyżej wytrzyma bez problemu na 2v.

sluchaj 70*C to i nawet t-bred wytrzyma tylko pytanie ile... tu nie chodzi o to ile kazdy proc wytrzyma przez chwile (godzine, dzien, tydzien) ale ma na takich ustwieniach pracowac dlugi okres czasu (rok dwa lata etc.) i trza to robic tak by jak najmniej zmniejszac jego zywotnosc (czyt. jak najnizsza temp przy jak najnizszym vcore ale przy max stability)

pzdr

Potwierdzam. Proc musi być dobrze chłodzony! Najlepsze WC, ale dobry Zalman nie jest zły, a jak nie to trochę trzeba spuścić z tonu ( i temperatury.)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzi od marca, a po zmianie zasiłki (zjarałem codegena że ho ho śmierdziało w całej chałupie) na FEELa (tak właśnie FEELa jakby ktoś nie wierzył) wszystko rock stable, a temperatura najwyższa jaką miałem to w wyjątkowy upał, full stress proca 73 stopnie. Co dziwne na zasile codegena proc wymiękał przy 72 teraz rock stable. No i ten mój patent z pobieraniem powietrza z zewnątrz skrzynki przynosi efekty-> w upale -2 stopnie, a teraz jesienią -5 stopni chociaż kaloryfery grzeją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...