Skocz do zawartości
rafal11

Upgrade starego PC

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś pomoże mi ulepszyć mój komputer?

 

Komputer ten kupiłem w 1999 roku i "dość" mocno się zestarzał. Chciałbym go troszkę podrasować za jakieś 300 zł (oczywiście używanymi częściami).

Oto jego konfiguracja:

Model: Optitech 400A

Płyta gł.: ATX Bil1A firmy Procomp ---- Chipset: Intel82440LX PCIset w/AGP solution, gniazdo procesora: PPGA (Socket-370), Intel Celeron od 300 do 533MHz, 3 gniazda DIMM 168 pin (max 384 MB, SPD RAM 100MHz lub SD RAM 66MHz), 1x 32-bit AGP slot, IDE port: Ultra DMA/33

Procesor: Intel Celeron 400A

32MB RAM

Karta grafiki: ATI 3D RAGE IIC/4MB/AGP

Dysk twardy: Samsung 3.2GB

System operacyjny: Windows 98

Zastanawiam się nad zmianą płyty głównej na jakąś (ECS P6S5AT, Soltek SL-75KAV) pod Duron 800MHz, ale nie wiem czy będzie potem pasował do niej mój dysk twardy z Ultra DMA/33, którego nie chcę zmieniać, a także np. karty pamięci RAM. Nie wiem czy opłaca się zmieniać procek na Celeron 533MHz(Celeron II Copermine 128?). Z pewnością potrzebuję dokupić RAM do 128MB. Być może ktoś mi podpowie jak wycisnąć wszystko co się da z mojej płytki.

Pomóżcie :-)

 

I jeszcze kilka pytanek.

 

Czy ewentualny nowszy sprzęt będzie działał bez problemów pod Win98?

 

Czy Ultra ATA/33 to to samo co Ultra DMA/33?

 

Czy opłaca się kupić z Allegro od kogoś napęd CD-RW za 50-70 zł. Nie jakiś ekstra szybki, wystarczy 8x4x32. Czy taki napęd bez problemów pozwoli mi nagrać ze 3000 CD-R?

 

Czy ktoś może mi podać adres z archiwalnymi wynikami testów sprzętu Chipa (Top10, BazaT10.zip)?

 

Gdzie mogę znaleźć informacje na temat rozbudowy, wymiany elementów w PCie (może spakowane do ściągnięcia)?

 

Na Allegro jest wiele kart graficznych nVidii w cenie ok 50-80zł. Którą z kart warto najbardziej kupić żeby pasowała do mojej płytki?

 

 

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.

 

Rafał

niespij@wp.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:roll:

 

powiem szczerze ze masz malo kasy jak na te zakupy co chcesz poczynic

 

ja np jakbym mial kupowac pamieci to na pewno bralbym juz DDR - uzywane SDR 133 czy uzywane DDR 2100 beda w podobnej cenie, tylko plyta wtedy bylaby drozsza wiec moze kasy nie styknac :(

przy SDR i starszych plytach moze sie Tobie przytrafic problem z pamieciami jedno- i dwubankowymi ("jedno-" i "dwustronne") ...

 

na Twoim miejscu polowalbym gdzies (gieldy, Allegro,..) na komplecik - proc, plyta i pamieci - jezeli planujesz tylko Durona Spitfire to nie musisz od razu przeplacac za plyte na KT133A i mozesz nabyc cos na KT133 np Asus A7V (powinny smigac wszystkie procki na FSB100MHz czyli tez Durony na rdzeniu Morgan - przynajmniej na THG gostkom smigaly ale nie pamietam rev. plyty)

 

co do procka to jakis Duron na jaki styknie kasy - zanim kupisz obejzyj doklanie czy nie ma ukruszonego rdzenia :P

 

z grafika i pamieciam to nie wiem co radzic - jak malo grasz (lub wcale) to chyba lepiej kupic wiecej RAM'u niz zmieniac grafike - co do kart to wystrzegaj sie TNT2 M64/Vanta i GF2 MX200 - za ta kase co podawales to chyba GF2MX (pelny) bylby OK bo nie napisales jaki masz zasilacz i GF 256 moglby byc zbyt pradozerny :(

 

w sumie to za "swoje" stare bebechy moze uzbierasz na jakas pelna Rive TNT2 wiec moze styknie i na "duzo" pamieci i na szybsza grafike

 

PS napisz do czego chesz uzywac kompa :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie tej ohydnej biz1a. Dopisuję się tutaj, bo rafal11 opisał ją już. Płyta ma slot 1, napięcie 2.0 V chipset zx, celerony max. 533 Mendocino. Mam przejściówkę S1-> socket 370 i na niej pracuje c466. Nie ma niej regulacji napięcia (na płycie też nie), jest tylko miejsce na karcie na zworki opisane: auto/overclock. Zaznaczam, że nie mam żadnej kasy na inne zabawki, za to mogę mieć c633. Przeczytałem, że można spróbować przerobić tą kartę z ppga na fcpga, ale:

1) czy można jakoś samodzielnie dorobić regulację napięcia na tej karcie, może ktoś ma schemat tego typu karty? A jeśli nie to czy z 2 V napięciem można zmusić procka do działania przy takim napięciu np.na fsb 100 (to max. płyty, może też się da zwiększyć dłubiąc przy elektronice?) (chłodzenie wodne w budowie, więc to chyba nie będzie problemem)? Na overclockers.com przeczytałem, że kręcili je wyżej i z napięciem nawet 2.4 V.

2) aktualizowałem bios z 2.0 na 2.1(biz1a-h), bo obsługiwało mi tylko 32GB na 40 gigowym dysku, nigdzie nie znalazłem informacji czy uruchomi się Coppermine. Może to być problemem?

3) maksymalny mnożnik płyty wynosi 8, 'mój' celek ma więcej. Nie wiem czy proc będzie w stanie 'wymusić' na płycie swój mnożnik. Jeśli nie to może rozwiązaniem będzie 533A (mogę zawsze zamienić siekierkę na kijek ;-) ), zawsze to lepiej 533 z sse niż 466 bez.

4) Pamięć. W dokumentacji do płyty jest napisane max. 256 MB. Miałem problem z jednostronną 128 (widziała tylko 64), ale zamieniłem się z kumplem. Czy na tą płytę można włożyć jedną kostkę 256 mega?

 

Sorki, że truję tu o takim złomie i to jako kolejny lamer, ale zależy mi bardzo, a nie znalazłem odpowiedzi na konkretnie te pytania . Mogę się tylko domyślać, ale przed zabawą z lutownicą muszę mieć pewność.

 

P.S. Mam też laptop Compaq Elite LTE 4/75cx. Z tego co wiem to jest 486DX/4 75 MHz, procek jest na karcie, pamięć ma rozszerzoną do 24 MB. Podkręcał ktoś takie cudo, ewentualnie wymieniał go na jakiś lepszy? Marzyłby mi się jakiś Pentium Overdrive, hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - poszukaj w najblizszej okolicy ganizda ATX ukladu scalonego (ktory ma ponad 20 nozek) odczytaj jego symbol i wrzuc w google - bedziesz wiedzial jaki uklad do regulacji napiec zastosowano na Twojej plycie (jaki ma zakres) - najprawdopodobniej bedzie od 1.8V w gore i tyle musialbys wymusic zeby plyta odpalila (zawsze to mniej niz 2.0V czyli mniej ciepla i bezpieczniej dla procka) :P

jak wumuszac napiecia to juz kilknascie razy pisalem np TU - laczac odpowiednie piny w Sockecie lub malujac/laczac piny na Slocie (wszystko na przejsciowce)

 

ad 2 - tu moze byc problem bo zeby procke poprawnie pracowal potrzeba BIOSu z obsluga mikrokodow danych wersji (a czasem tez steppingow) prockow - ale jakby sie Tobie udalo opalic tego kopeka to masz duze szanse ze (przy tym wymuszonym wyzszym napieciu) poleci namagistrali 100MHz (czyli jako 950) - ale tu duzo zalezy tez od jakosci przelotki - obecnie FCPGA sa tanie (uzywane gora 15-20zl)

 

ad 3 - mnoznikiem jest zablokowany w procku wiec to zupelnie nie ma znaczenia :P ja bym bral (jakby koperki nie dzialaly) jakiegos PIII Katmai 2.0V np 550 - to o wiele lepsze rozwiazanie niz jakikolwiek Celek Mendocino (2.0V) Twoja plyta na 100% dziala na magistrali 100MHz

 

ad 4 - ZX to obciachany BX (wiec inny mostek niz plyta z 1 tematu tam byl LX) i z tego co pamietam wlasnie chodzi o max. pojemnosc pamieci - tylko nie pamietam czy to bylo 256 czy 512 - na 100% plyta nie bedzie widziala wiecej niz 128MB na 1 bank (nie mylic ze slotem bo sloty pamieci sa dwubankowe) czyli musisz kupic tzw pamiec "dwustronna" a poparawnie dwubankowa - chodzi odpowiednia organizacje a nie fizyczne umieszczenie kostek po obu stronach laminatu danego modulu

ale moze byc tak ze plyta obsluguje max 256 i 128 na slot czyli tylko 64 na 1 bank - czyli potrzebowalbys 2 modulow 128MB "dwustronnych" (dwubankowych) zeby miec max. ilosc RAMu

 

PS a tu ten mod przelotki o ktory pytasz na samym poczatku

http://www.tomshardware.pl/cpu/20000229/index.html

podczas lutowania mostka (kabelka) wyjmij procka :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soltek KAV ,Asus A7V ,Abit KT7/A/E to najlepsze plyty ogolnie dostepne do 100pln - oplaca sie je wziac

do tego Duron 600 ,650 to wydatek 50pln

do tego 256mb ramu i Voodoo3

mozna sie zmiescic w 300pln

 

dysk ata33 bedzie bez problemow chodzil na nowszych plytach

takze win98 nie bedzie sprawial zadnych problemow(jak te plyty wychodzily to win2000 byl jeszcze beta)

 

 

ZX obsuzy prawdopodobnie 2x256mb bo z tego co pamietam to wycieli z BX dwa banki,ale reki nie dam sobie obciac

mozliwe ze tylko 2x128mb

jest bardzo duza mozliwosc odpalenia Copermine na ZX bo na BX chodza bez problemow (potrzebna przejsciowka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...