Skocz do zawartości
marty123

WC czy trzeba chlodzic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

uprzedzam ze uzywalem szukaj ale nie bylo odpowiedzi od osoby, ktora zrobila juz cos takiego.

Po moich dotychczasowych bezowocnych poszukiwaniach na szrotach malej chlodnicy typu 10x10 cm (nowe firmowe za drogie) pomyslalem czy nie wystarczy aby jedna scianke zbiornika zrobic z blachy i po stronie wody umiescic radiator i drugi po zewnetrzenj chlodzony wiatrakiem 9 cm.

Widzialem cos takiego z Peltierem ale nie wiem czy jest sens wkladac Peltiera bo bede mial wiecej ciepla do odprowadzenia.

WC ma chlodzic Athlona 200XP niepodkrecanego i chodzi mi glownie o wyciszenie calosci. Pompka o przeplywie 1000l/h zatapialna, zbiornik 2,5 l

blok orbital 2.

 

Co o tym sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy taka porażka :? Jakby zrobić zbiornik cały np miedziany, na około niego radiatory, na nich wentyle na 7V, w śrosq zbiornika wsadzony wiatraczek żeby wymuszał w nim ciągły ruch wody to może by zdało to egzamin :? Chociaż wiadomo że wydajność to by miało taką sobie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy taka porażka :? Jakby zrobić zbiornik cały np miedziany, na około niego radiatory, na nich wentyle na 7V, w śrosq zbiornika wsadzony wiatraczek żeby wymuszał w nim ciągły ruch wody to może by zdało to egzamin :? Chociaż wiadomo że wydajność to by miało taką sobie :P

Czas i pieniadze jakie w to wlozysz ZNACZNIE przekrocza cene nowej malej chlodnicy z disco jak proponuje Lukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów, to policzylem ze radiator na gieldzie elektronicznej 20 zl bardzo duzy. Dwie zlaczki po 6 zl i zbiornik zrobiony z plexi, ktora juz mam. Jedyny klopot to uszczelnienie styku radiator - plexi. Co do powierzchni oddawania ciepla to przeciez Athlon styka sie na okolo 1 cm2

a tu bedzie okolo 100cm2 i to bezposredniego kontaktu metalu z woda.

Tego zalmana sobie obejrze, moze jest to wyjscie. Nie uperam sie przy WC po prostu po 16 godzinach przed komputerem szum jest nie do zniesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyklo jadr styja sie na akiej powierzchni ktora jest wlasciwie calkowita jego powierzchnia a ty chcesz zeby sie stykala z radaiatorem warstwa wody duzej grubosci - wiec cieplo oddawac bedzie tylko warstwa najblizej radiatora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale woda bedzie w ciaglym ruchu bo w zbiorniku jest pompka i krociec powrotny wody z ukladu. Mysle ze pomysl wart jest rozpatrzenia i jak tylko uporam sie z problemami technicznymi zrobie eksperyment.

Do Bogdana: dzieki za podpowiedz zalmana, obejrzalem - imponujacy, ale moja dusza majsterkowicza wziela gore i jesli nie wypali pomysl z radiatorem, wtedy wezme sie za zalmana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale woda nagrzewa sie stopniowo wiec radiator ma czas na odprowadzenie ciepla. Poniewaz sila napedowa jest roznica temperatur miedzy woda a temperatura otoczenia, mysle ze szybkie odprowadzanie ciepla przez radiator z duzym wolnym wentylatorem na zewnatrz zalatwi sprawe.Im wieksza bedzie temperatura wody tym szybciej bedzie oddawane cieplo do radiatora i problemem bedzie tylko jego odebranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz jak bedzie sie chlodzila wolniej niz nagrzewala - co jest dosc prawdopodobne to ze tak powiem bedziesz mial coraz cieplejsza wode az osiagnie wartosc graniczna - moze to bedzie zialacale tempy beda kosmiczne :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez tylko pod uwage ze woda jest dosc krotko w pojemniku - pompa szybko wymienia wode :)

8O

A co to za nowe teorie???

Co pewnie woda w pojemniku nie zdazy sie ostudzic? :lol:

Juz byl raz klient co twierdzil, ze water flow nie moze byc za duzy, bo woda nie zdazy sie nagrzac.

 

IM WIEKSZY PRZEPLYW TYM WIEKSZA WYDAJNOSC (GENERALNIE). Jesli zwiekszysz water-flow, a tym samym rowniez wzrosnie predkosc wody w chlodnicy to efektywnosc rowniez sie podniesie, w zwiazku z wieksza roznica temperatury wody i otoczenia.

 

Jak sie myle to prosze mnie poprawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze roznica temperatur (przekazywanych i odbieranych energii) jest znacznie mniejsza pomiedzy powietrze/woda niz woda/proc i dlatego proces zachodzi wolniej

 

myslisz ze dlaczego darzy sie zeby powierzchnia oddawania ciepla byla jaknajwieksza??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze roznica temperatur (przekazywanych i odbieranych energii) jest znacznie mniejsza pomiedzy powietrze/woda niz woda/proc i dlatego proces zachodzi wolniej

 

myslisz ze dlaczego darzy sie zeby powierzchnia oddawania ciepla byla jaknajwieksza??

"wez tylko pod uwage ze woda jest dosc krotko w pojemniku" - tu piszesz o czasie przebywania cieczy w chlodnicy.

 

Powierzchnie chlodnicy maksymalizuje sie po to, zeby zwiekszych obszar przekazywania pobranego ciepla otoczeniu. Dopiero rezultatego tego jest fakt, ze temperatura wody bardziej zbliza sie do temperatury otoczenia.

 

Zawsze jest tak, ze roznice temperatur proc/woda jest znacznie wieksza niz woda/powietrze niezlaeznie jak dobra chlodnice uzyjesz (pomijam tu najslabsze modele). Oczywiscie masz tutaj racje, ale jak to ma sie do predkosci/czasu przebywania wody w pojemniku to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie można by zrobić taki pojemnik na wodę, żeby przypominał "takie transformatory co są czasem na słupahc czy w wlektrowniach", ale po co?

 

Nie lepiej jakieś chłodnice czy nagrzewnice samochodowe? I nie wierzę, że nie masz miejsca. Nawet do tych małych kompów się coś upchnie.

Nadal słąbo z miejscem? A zafunduj sobie zewnętrzną skrzynkę do chłodenia - zawsze jest metoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm mam problemy z przekazaniem mysli jak widze :)

 

schemat ogrzana woda wpada do pojemnika, z ktorego po dosc krotkim czasi znika spowrotem, w tym czasie tylko jej czesc zdarzy zetnac zsie z pow chlodzona, a reszta wody w pojemniku nie ma az tak rozniacej sie temperatury zeby wyrownac z ta wlatujaca.

 

wyrownywanie sie temperatur zalezy od ich roznicy - przebiega tym szybciej im wieksza jest roznica, a wiec tutaj bedzie zachodzic nie dosc ze wolniej niz na procu to jeszcze calosciowa masa wody w pojemniku jest naczniewieksza brayla do zchlodzenia przezjena plaska scianke

 

predzej bylbym sklonny zwrocic sie ku zestawowi w ktorym ta scianka boczna sklada sie z 2 radiatorow sklejonych podstawami, jedne finy wystaa na zewnatrz i sa chlodzone wentylkiem a druga strona zanurona jest w pojemniku - to juz predzej, ale na pewno nie przez plaska scianke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Athlon styka sie na okolo 1 cm2 a tu bedzie okolo 100cm2

marty123 - nie porownuj powierzchni rdzenia z powierzchnia chlodzenia w tym zbiorniku, tylko te smieszne 100cm2 porownaj z pierwsza z brzegu chlodnica - w rezultacie maly promyk swiatla padnie na twoja teorie. 100cm2 to niecale 1/3 kartki A4 (czyli powierzchnia jaka ma ok 25 cm rurki miedzianej 12mm) - chcesz zeby to rzucilo na kolana jakakolwiek chlodnice? juz sam ten fakt pomijajac wszystkie inne zawilosci zwiazane z ruchem wody wewnatrz powinien wystarczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"predzej bylbym sklonny zwrocic sie ku zestawowi w ktorym ta scianka boczna sklada sie z 2 radiatorow sklejonych podstawami, jedne finy wystaa na zewnatrz i sa chlodzone wentylkiem a druga strona zanurona jest w pojemniku - to juz predzej, ale na pewno nie przez plaska scianke"

Na pewno takie cos byloby lepsze.

 

Wracajac to tematu glownego to chyba lepiej kupic sobie jednak mala alu z Disco i cieszyc sie niezla wydajnoscia niz bawic w jakies radiatory, bo to po prostu nie bedzie wydajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"predzej bylbym sklonny zwrocic sie ku zestawowi w ktorym ta scianka boczna sklada sie z 2 radiatorow sklejonych podstawami, jedne finy wystaa na zewnatrz i sa chlodzone wentylkiem a druga strona zanurona jest w pojemniku - to juz predzej, ale na pewno nie przez plaska scianke"

Na pewno takie cos byloby lepsze.

 

Wracajac to tematu glownego to chyba lepiej kupic sobie jednak mala alu z Disco i cieszyc sie niezla wydajnoscia niz bawic w jakies radiatory, bo to po prostu nie bedzie wydajne.

Amen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki reed ale jeszcze nie amen. pozwol ze ustosunkuje sie do wypowiedzi.

 

Po kolei czyli od konca: Lukasz20. W tresci napisalem ze mam zamiar umiescic dwa radiatory. Jeden w zbiorniku drugi na zewnatrz.

 

Ayem i EZ_lo: Z calym szacunkiem, ale patrz wyzej ze sa radiatory a 100cm2 to ich powierzchnia styku. Powierzchnia radiatora w wodzie jest duzo wieksza, a po stronie zewnetrznej jeszcze wieksza. Woda moze sobie dokladnie obmyc wszystkie finy radiatora i zdazy cieplo oddac na zewnatrz.

 

Ven0m: Dostepne miejsce to 10x10x25 cm na cale chlodzenie wodne.

Obudowa ma 26x26x27 cm. Nie chce drugiej skrzynki bo inaczej bym wszystko wsadzil w bigtowera i bym mial ten sam efekt :D

Discotech nie wejdzie, sprawdzilem.

 

Chce wszystkim podziekowac za wspaniala dyskusje, byla rzeczowa i na temat (co nie zawsze ma miejsce na forum). Jednoczesnie zmusiliscie mnie do siegniecia do starych wykladow z ruchu ciepla i zrobienia bilansu dla tego ukladu a o wynikach nie omieszkam poinformaowac na forum.

 

Teraz prosze Amen :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy taka porażka :? Jakby zrobić zbiornik cały np miedziany, na około niego radiatory, na nich wentyle na 7V, w śrosq zbiornika wsadzony wiatraczek żeby wymuszał w nim ciągły ruch wody to może by zdało to egzamin :? Chociaż wiadomo że wydajność to by miało taką sobie :P

Czas i pieniadze jakie w to wlozysz ZNACZNIE przekrocza cene nowej malej chlodnicy z disco jak proponuje Lukasz

Tak, ale teoretycznie na to patrząc jest to do zrobienia i powinno się jako tako sprawować :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to moj koncept, ale wzorem jest qbic solteka. Do srodka wloze plyte microATX wiec troche wieksza niz FlexATX ale sie zmiesci spokojnie.

Zrobilem model 1:1 i wszystko powkladalem. Jedyne co, to wywalilem floppy i tak nie uzywam. Zasilacz standardowy, pod spodem nagrywarka a pod nia poprzecznie dwa dyski. Plyta lezy plasko. Calosc malowana chromem proszkowo z przednim panelem aluminiowym przykrytym plexi 2mm. Blachy sa juz wyciete i czekaja na oszlifowanie i giecie na prasie. Przod wlasciwe gotowy, musze tylko nawiercic otwory na sruby imbusowe mocujace. Caly czas tylko mysle nad tym WC bo wysiadam przy tych wentylatorach a dopoki nie rozwiaze tego problemu nie moge wygiac pokrywy bo nie wiem czy gdzies nie beda potrzebne otwory. Prowadze tez dziennik zakupow i prac, wiec na koniec bedzie co poczytac. Wlasciwie jedynym ograniczeniem jest brak czasu, bo wolne mam tylko w sobote i to jak nie musze jakis skryptow skrobac. Z reszta nigdzie sie nie spiesze bo wole zeby bylo zrobione porzadnie a nie tu i uwdzie wystajace kable i rurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze podraze temat wc :D

te 100cm2 to tez tylko powierzchnia styku w 25cm rurce fi 12mm. gdyby dodac do niej jakies finy ...

a te 10x10x25 to ma byc co - zbiornik/chlodnica + pompka? bo jesli masz tak wysrubowane wymagania wzgledem gabarytow i poswiecasz w sumie wydajnosc, to moze lepiej pozostac przy ac? lub kombinowac przynajmniej jakas ekstremalnie mala chlodnice na wymiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...