Skocz do zawartości
Tonic

Jest chemiczny sposób na ciemny nalot z elektrolizy?

Rekomendowane odpowiedzi

j.w.

 

Pobawiłem się w elektrolizę, tzn. do pojemnika z płynem wrzuciłem

kawałek miedzi, podpiałem ogniwo 4V i po jakimś czasie miedź

stała się ciemniejsza

 

Jak pozbyć tego ciemnego koloru drogą chemiczną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze podkladka "SILVER STAR" domowej roboty

 

czyli po kolei

 

- szklanie naczynie z ciepla woda

- sol kuchenna (chloreksodu)

- kawalek folii Alu (takiej do jedzonka)

 

w cieplej wodzie rozpuszczamy sol kuchenna - ale taka ilosc zeby cala sie rozpuscila a nawet wiecej roztwor powinien byc nienasycony, kladizemy ta folie Alu na dno naczynia a na ta folie kladziemy ten kawalek Cu

 

i czekamy - utleniona miedz (ten ciemny nalot) powinien zniknac a na foli aluminowej powinny pojawic sie czarne punkty (tlenekglinu) - po prostu aluminum jest bardziej aktywne niz miedz (sorry za uproszczenia ale w chemi za gleboko nie siedze) i czasteczki tlenu odlaczaja sie od czasteczek miedzi i lacza sie (czasteczki tlenu) z czasteczkami glinu (aluminum) - reakcja redox (czy jakos tak) ...

 

w ten sposob mozna czyscic tez srebro - lancuszki itp duperelki - wlasciwie to wlasnie czyszczenie srebra daje lepsze rezultaty niz miedzi

 

Tonic2 a co do innych sposobow to keczup - bylo o tym juz dawno - bo ma i kwasek cytrynowy i sode wiec ladnie reaguje i czysci na polysk

 

1 sposob to czyszczenie bezstratne a 2 stratne (kwasek cytrynowy to w koncu kwas)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A testowałeś chociaż metodą coli przez dobą i widziałeś co się działo z miedzią ;)

 

Trzeba znać umiar w stosowaniu kwasków, np. w przyapadku fosforowego

po 24 godzinach pojawia się patyna czy rdza, w innych kwaskach też

były takiego rodzaju efektu

 

Metoda Silver Plate by homemade pomogła mi - w krótkim czasie

praktycznie pozbyła ciemnych plam, resztę oczyściłem płynem

do naczyń + Cifem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...