Skocz do zawartości
nOOb

podkrecanie pamieci + podkrecanie P4 2.4 HT

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie zastanawialem bo zamierzam sie przesiasc na P4 2.4 HT lub poczekac na Prescotta i do tego plyta Abita AI7 Guru lub IC7...

I jak sprawa wyglada z podkrecaniem pamieci. W AMD to rozumiem... FSB333 Mhz, pamieci 333Mhz... a z P4? Bo w koncu ma FSB800...

I jeszcze sprawa pamieci wyczynowych. Jesli kupuje pamieci 400, 433 lub wiecej, czy jest to max predkosc jaka moge uzyskac, czy np moge ustawic 400 na 466?

I jeszcze pytanko. P4 maja odblokowane mnozniki czy kreci sie je tylko przes FSB?

Dzieki za wszelkie informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na Prescotta.

Szyna Intelów jest przystosowana do pamięci Rambus. FSB800MHz odpowiada pamięciom DDR400.

Jeśłi kupisz dobre pamięci (np. HyperX, Corsair, OCZ) to możesz z DDR400 wyciągnąć nawet DDR500.

Intele mają zablokowane mnożniki bez możliwości ich odblokowania (chyba). Można kręcić tylko przez FSB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki!!!

Troche poczytalem, poszukalem i mam juz jakies takie mgliste spojrzenie na sytuacje... Ale wybor pamieci to niezly bol glowy!!! Chyba zafunduje sobie Kingston HyperX 433 CL2, te bez A bo nie wiem czemu ale wszyscy pisza ze te z A sa kiepskie (ale z tego co widze to z 70 zl tansze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyna Intelów jest przystosowana do pamięci Rambus. FSB800MHz odpowiada pamięciom DDR400

Nie do końca. Przy projektowaniu pierwszej szyny (400MHz) rzeczywiście wzięto pod uwagę tylko Rambusy, jednak kolejne szyny 533 i przede wszystkim 800 są głównie przeznaczone pod DDR - powód - o ile przy 400 i 533 są odpowiedniki Rambusów (800 i 1066) to do 800 już za bardzo nie masz co dołożyć z oferty rambusa. Całkiem inaczej niż przy DDR - 800 - dwa moduły DDR400, 533 - dwa moduły DDR266.

 

Jeśli kupisz dobre pamięci (np. HyperX, Corsair, OCZ) to możesz z DDR400 wyciągnąć nawet DDR500.

Nie tylko ci producenci - moje twinmosy (2x512MB DDR400) biegają na 460, Spidermana (2x256 DDR400 - www.mod4.us) chodzą bez problemów na 480. Z pamieciami to wielka loteria - twinmosy kręciły się dobrze do momentu aż zaczęli produkować Twistery, HyperX też nieźle sie kręciły (szczególnie DDR370) ale tylko na początku - dlaczego ? proste - miałem przykład przy okazji testowania pamieci GeIL - DDR500 i DDR533 były to identyczne moduły te pierwsze pracowały na timingach 2.5-7-4-4 a te drugie 3-8-4-4 - efekt ? 500 bez problemu chodziły jako 533 - kwestia tylko jak je zakwalifikowano w fabryce.

 

Intele mają zablokowane mnożniki bez możliwości ich odblokowania (chyba). Można kręcić tylko przez FSB

Tylko FSB chyba że trafisz na egzemplarz Confidental - wtedy masz odblokowany mnożnik.

 

 

Co do wyboru pamieci to musisz sie zastanowić - 433 mogą być za słabe - dlaczego ?

 

Po 1 - tego 2.4 bez problemu puścisz na 3G a to daje szyne 250 i dobrze by bylo żęby chodziła 1:1 z pamieciami - ok. jak nie trafisz na szajsowatą partię pamięci to będzie chodzić. Jak będziesz miał trochę szczęscia to ten 2.4 bez problemu będzie chodził na 3.2-3.3G (nie to co mój max 3.1) a to daje szyne 260-275 i tego mogą te pamieci nie wytrzymać.

 

Po 2gie jak nie wytrzymają pracy na 260-275 1:1 to pozostaje tryb asynchronicznej 5:4 - i z testów które ostatnio przeprowadziłem wyglada to tak (na chipie 875P) wyniki z aida32 i sandra -

260 1:1 - 5800/1704 5900/5940

260 5:4 - 5350/2000:? 5400/5450

 

wiec jak widzisz różnica nie jest aż tak duża (10% max) - wybór i tak należy do ciebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zgodze sie, bo Rambus PC1600 nie widziałem. Ale ogólnie to FSB Intela (QDR) dzielisz przez 2 i masz DDR.

Boli to, że nawet DualDDR400 przy FSB800 nie daje takiej przepustowości jakby dały Rambusy PC1600. No tylko ta cena Rambusów boli jeszcze bardziej.

 

Ciekawi mnie czemu Intel pominął FSB666. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...