Skocz do zawartości
Tunio

Wyciszyc CHIEFTECA ??

Rekomendowane odpowiedzi

Mam maly lekko glosny problem, jest nim Chieftec.

 

Zabralem sie za wyciszanie kompa, cuda sie robilo no i wreszcie po paru tygodniach czytania, montowania, kupowania miala byc cisza.... lecz jej wciaz nie ma... Chieftec niby cichy zasilacz wciaz cos ma tam do powiedzenia niestety. Z tad moje pytanie:

 

Jak wyciszyc chiefteca ale tak zeby nie stracic na niego 2 letniej gwarancji.

 

Sposoby jakie wyczytalem, wymyslilem:

- zdjecie grilli

- dolozenie w jakis sposob wentylatora ktory by wtlaczal jeszcze zimne powietrze by zwolnic obroty wentyli chiefteca

 

Czekam na wasze sugestie na ten temat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie slychac.. zalezy jak u kogo... mialem w rekach 3 chiefteci i kazdy generowal jakisz szum, w przypadku wyciszenia calego kompa do granic mozliwosci, jedyne co slychac to jest chieftec, obroty okolo 1500-1700rpm. TO JEST SLYSZALNE...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - u mnie startuje od ok 1500 RPM rozkręca się do prawie 2000 RPM (3 coolerki inside) - a to juz naprawdę słychać. Na pewno ma na to wpływ umieszczenie obudowy w biurku i utrudniony dostep powietrza. Nie chce stracić gwarancji więc nie robiłem żadnych przeróbek.

 

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że po dołożeniu wiatraczka wspomagającego niewiele mi to dało. Obroty miałem dalej prawie takie same.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem :) Myślę, że aby wyciszyć zasilacz bez utraty gwarancji to trzeba jakoś doprowadzić mu powietrze do chłodzenia z zewnątrz.. myślałem na jakims tunelem powietrznym z przodu budy.. ale mam 3 urządzenia na 5.25 i zostaje mało miejsca... a buda Chieftec BX nawet spora jest... można pobierać powietrze do zasiłki przez zrobienie nawiewu od prawej strony obudowy i odizolować zasiłkę aby powietrze znad proca nie wpadało do niej. Czytałem , że jeden gostek odwrócił obieg powietrza w budzie i miał chłodniej.. to też jest pomysł bo wtedy zasilacz ma dostęp do świeżego powietrza... Myślałem również o tym aby zasiłkę całkiem obrócić aby kratkami była na zewnątrz a wentyl w środku... ale wtedy co z kablami zrobić.. najlepiej jak ktoś ma większą obudowę i wrzuci sobie zasilacz całkiem na przód kompa.. wtedy puścić wentyl w zasiłce na wsysanie powietrza i zawsze ma najchłodniejsze... oczywiście trzeba też zapewnić w miarę dobre chłodzenie reszcie podzespołów bo wentyl z zasilacza nie będzie wydmuchiwał powietrza ... Może i bym tak spróbował ale nie mam na to miejsca w budzie... Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to ludzie piszcie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zastosowaniu dodatkowego wentylatora 80x80 puszczonego na 7V wtłaczającego powietrze do Chieftec'a miałem nieco ponad 100obr/m mniej niby niewiele ale zawsze coś... Zapomniałem dodać , że wentyl w zasiłce kręcił mi się z prędkością około 1850obr/m w idle.. przy obciążeniu więcej.. Pomyślałem, że odgrodzę zasiłę od reszty .. wsadziłem tak kawałek karimaty (nie miałem nic lepszego pod ręką :) ) i obroty zmalało o następne 100obr/m ale temperatura w budzie zaczęła rosnąć (mogłem się tego spodziewać). Zdjałem więc prawy bok obudowy i .... w chwili obecnej wentyl obraca się z prędkościa 1577 - 1591obr/m ... nie to żeby na www.benchmark.pl napisali że wentyl się kręci od 1590obr/m :D Oczywiście w domku mam dzisiajjakoś chłodno więc to m.in. dlatego też kręci się wolniej :) ale i tak jest jakiś postęp.. a zasiłki praktycznie nie słychać jak wentyl kręcił się w niej z prędkością 1300-1400obr/m.. dzisiaj rano jak włączyłem kompa to tyle miałem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprostowanie.. na www.benchmark.pl napisali, że kręci się z prędkościa 1590obr/min przy obciążęniu minimalnym... :) ale i tak wychodzi z tego że przy moich 1577obr/m mam obciążęnie ?? miniminimalne :D Pozdrówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiązanie? kup chiefteca 420W :D moj kreci sie <1500rpm (i prądu więcej daje, haha:D). a tak na powaznie, to spróboj wrzucic jakis wiatrak wciągający pod zasilacz, wtedy ten wciągający w zasilaczu ma dostęp do powietrza z zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory ale dokladanie kolejnego wentyla to kretynstwo , spadek w dB jaki osiągniecie poprzez obizenie obrotów entyli w zasilce jest powiedzmy 2dB a przez dołozenie kolejnego wentyla hałas zwieksza sie o 5dB czyli w dalszym ciągu hałas jest i większy niż przed dołozeniem wentyla :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

a jakies lewe macie te zasilki , mój chief 420 z active pfc jest niesłyszalny zreszta dawalem kiedys mp3 z hałasem chiefa z 2cm od wetyla to nic niebylo prawie słychac lekki szum powietrza niesłyszalny wcale ! juz z odl 10cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory ale dokladanie kolejnego wentyla to kretynstwo , spadek w dB jaki osiągniecie poprzez obizenie obrotów entyli w zasilce jest powiedzmy 2dB a przez dołozenie kolejnego wentyla hałas zwieksza sie o 5dB czyli w dalszym ciągu hałas jest i większy niż przed dołozeniem wentyla :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

a jakies lewe macie te zasilki , mój chief 420 z active pfc jest niesłyszalny zreszta dawalem kiedys mp3  z hałasem chiefa z 2cm od wetyla to nic niebylo prawie słychac lekki szum powietrza niesłyszalny wcale ! juz z odl 10cm

Może gdybyś czytał dokładniej to byś zauważył, że mowa była o wersji 360 W Single Fan. Oznaczenie widać nawet na zdjęciu. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory ale dokladanie kolejnego wentyla to kretynstwo , spadek w dB jaki osiągniecie poprzez obizenie obrotów entyli w zasilce jest powiedzmy 2dB a przez dołozenie kolejnego wentyla hałas zwieksza sie o 5dB czyli w dalszym ciągu hałas jest i większy niż przed dołozeniem wentyla :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

a jakies lewe macie te zasilki , mój chief 420 z active pfc jest niesłyszalny zreszta dawalem kiedys mp3  z hałasem chiefa z 2cm od wetyla to nic niebylo prawie słychac lekki szum powietrza niesłyszalny wcale ! juz z odl 10cm

Może gdybyś czytał dokładniej to byś zauważył, że mowa była o wersji 360 W Single Fan. Oznaczenie widać nawet na zdjęciu. :?

to wiem , ale nie zmienia to faktu ze dokladanie wentyla zeby wyciszyc zasiłke jest idiotyzmem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze masz wielkie szczescie ze trafil ci sie bezglosny chieftec. Ja testowalem 3 i kazdy z nich byl slyszalny... Moze twoj jest bezglosny bo go hadek zaglusza ?? albo inne urzadzenia...

My tu mowimy o maxymalnej ciszy, Cisza pojecie wzgledne, jak w domu siedze z otwartym oknem to pewnie ze nie slysze kompa ale w nocy, sam w domu to slychac tylko i wylacznie chiefteca, reszta wyciszona do granic. Wentylatory sie kreca po 1300rpm Arctici... tylko chieftec wydaje dzwieki ze dziala...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co mówili przedmówcy - słychać te wentyle w chieftecu - ja mam 360 W dual fan , obroty są do 1500 i niestety SŁYCHAĆ :-(

 

Ja mam zamiar ten sposób rozwiązać jednak z utratą gwarancji - porobiłem testy na Prime95 kilka godzin - zasiłka to wytrzymała :-) etap drugi to zakup 2 Papstów 8412NGL i puszczenie ich na 5V zamiast tych z zasiłki

 

tak przynajmnie to ma wyglądać w teorii - we wtorek będzie praktyka

 

na pewno opisze czy to coś dało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby jak podawać tej zasiłce jak najbardziej chłodne powietrze to można zrobyć taki myk, że otwierasz zasiłkę... odwracasz wentyla żeby wdmuchiwał powietrze i dajesz go na przód obudowy u góry.... zamiast 2 zaślepek.. jeśli oczywiście masz miejsce... ja nie stety nie mam ... bo bym spróbował... :) Może się pobawie i wywalę na jakiś czas kieszeń na dysk i spróbuję.. Wentylator będzie miał dostęp do świeżego powietrza (czyt. chłodne) a żeby sie poprawić chłodzenie można dorzucić drugiego z drugiej strony zasiłki na 5V. Nadal jest probel, gdyż oczywiście powietrze gdy przechodzi przez taką małą skrzyneczkę to aby trochę wychłodzić to musi szumieć... ale tego już się nie da przeskoczyć... Pozdrówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wiem , ale nie zmienia to faktu ze dokladanie wentyla zeby wyciszyc zasiłke jest idiotyzmem

Wiatraczek był dołożony tylko na próbę. Poza tym był puszczony na 5V. Niestety efekt był mizerny więc to już historia.

 

:arrow: Savage

Pomysł to jest, ale w moim przypadku nie chcę ani tracić gwarancji ani też funkcjonalności obudowy (nie mam miejsca na takie roszady).

 

Fakt - pojęcie ciszy jest różnie rozumiane - u mnie zdecydowanie zasilacz jest największym winowajcą. Przydała by się np taka pasywna zabaweczka :lol: - cena 239 EUR :(

 

Dołączona grafika

 

http://www.dirkvader.de/frame.php?site=htt...e%2Fyesico.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem problem z glosnoscia chiefteca 360 w wersji z jednym fanem. I zrobilem tak. Wywalilem grila i standardowego wentyla. Wlozylem za to Papsta 8412 NGL (mozna zamowic w siriusie). Teraz zasilacza po prostu nie slychac (ale zostal mi jeszcze do wymiany wentyl na ti4200 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanko czy ww wazych chiefach wentyle są podwujnnie łozyskowane ?? bo u mnie tak i moze tu tkwi problem z waszą głosnościa.??

Wdl stronki producenta raczej te wiatraki sa takie same.. we wszystkich modelach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem problem z glosnoscia chiefteca 360 w wersji z jednym fanem. I zrobilem tak. Wywalilem grila i standardowego wentyla. Wlozylem za to Papsta 8412 NGL (mozna zamowic w siriusie). Teraz zasilacza po prostu nie slychac (ale zostal mi jeszcze do wymiany wentyl na ti4200 :)

Zgadza się, ale jak pisałem ja (i nie tylko) - nie chcę otwierać zasilacza, by nie stracić gwarancji. No chyba że naprawdę się skuszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo otwarcie nie spowoduje utraty gwarancji, lecz jakies modyfikacje w srodku...

Chyba zostaje nam wylacznie : piekne nie skazitelne wylutowanie standardowych wentyli i ladne wlutowanie jakis papstow ewentulanie Arcticow [tanie fajne]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak - tylko , czy w przypadku zamontowania np. tego wiatraczka

 

http://www.sirius.pl/product.php?action=in...o&id=7526&sid=1

 

jak podawał unodgs - ta jego prędkość obrotow jest na stałe zablokowana ? (tak mi się wydaje z opisu) i czy to wystarczy do skutecznego chłodzenia zasilacza) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.silenthardware.de/images/bilder...st8412_n2gl.mpg - tu  możecie sobie posłuchać :-) 

 

obroty są różne na 5, 7 i 12 V 

 

a taniej te wentyle można kupić na przykład w dacpolu www.dacpol.com.p  po 55 zł

lola sobie robisz ??? oba wentyle w chiefie u mnie chodzą ze 3 razy ciszej niz tutaj na 12V , u mnie chodzą jak tutaj na 5V :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.silenthardware.de/images/bilder...st8412_n2gl.mpg - tu  możecie sobie posłuchać :-) 

 

obroty są różne na 5, 7 i 12 V 

 

a taniej te wentyle można kupić na przykład w dacpolu www.dacpol.com.pl  po 55 zł

lola sobie robisz ??? oba wentyle w chiefie u mnie chodzą ze 3 razy ciszej niz tutaj na 12V , u mnie chodzą jak tutaj na 5V :!:

Lola to ty chyba robisz. Juz kazdy wie ze masz cichego chiefteca, tylko nie jestem pewien dlaczego. Moze tajemnica tkwi w tym ze nie masz podkreconego kompa i przez co pobor pradu jest znacznie nizszy i chieftec przez to sie nie grzeje tak no i wentyle sie wolniej kreca dzieki czemu sa cichsze...

I jezeli jeszcze potwierdzisz ze chieftec jest cichszy od Papsta 12dB to ... no coment..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lola sobie robisz ???

8O :?:

 

1. nie wiem z jakiej odległości słuchasz swojego chiefteca a z jakiej odległości w tym teście był mikrofon - i to jest pewnie twój LOL

 

2. nie wiem jakie te wentyle masz w swoim zasilaczu i jaka skalą głośności się posługujesz - znam takich dla których zalman 92 mm na 2500 obr, jest cichy , a ja przy tym wytrzymac nie mogę

 

3. sprawdzałem wcześniej w zasilaczu coolermastera z termistorem - 26 db i w porównaniu do tych wentyli w chieftecu różnica jest prawie żadna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chiefa słucham z odległości 5cm

 

a wentyle w chiefgie kreca sie zwykle 1650 - 1750rpm po starcie przez chwile tylko 1400rpm

 

ale bez kitu jest cichszy od tego wentyla na tescie i to bez sciemy serio, nieiwme kazdy mówi ze ma glosnego chiefa i ja sie dziwie 8O 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.silenthardware.de/images/bilder...st8412_n2gl.mpg - tu  możecie sobie posłuchać :-) 

 

obroty są różne na 5, 7 i 12 V 

 

a taniej te wentyle można kupić na przykład w dacpolu www.dacpol.com.p  po 55 zł

Filmik który podałeś opisuje model 8412 N2GL - z tego co mętnie piszą w Siriusie :

("Wersja wentylatora z kabelkami bez wtyczek zasilających (NGL) i wersja 3 pin (NGL) podłączana bezpośrednio do płyty głównej" - heh masło maslane :lol: )

wynika tyle , że wersje te (NGL i N2GL) różni się tylko wspomnianymi wtyczkami. W sumie zaskoczyła mnie ta głośność na 12V. Jeśli to ma być bezgłośne 12 dB to ja wymiękam :(. Poza tym jak na 1500 RPM to chyba troche za bardzo hałasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt oznaczenia Papstów są dosyć mętne

 

opis wentylatorów Papst http://www.dacpol.com.pl/ofer/pde/pl/p/4/e.pdf

 

chiefa słucham z odległości 5cm 

 

a wentyle w chiefgie kreca sie zwykle 1650 - 1750rpm po starcie przez chwile tylko 1400rpm 

 

ale bez kitu jest cichszy od tego wentyla na tescie i to bez sciemy serio, nieiwme kazdy mówi ze ma glosnego chiefa i ja sie dziwie

 

a co do prędkości tych wentyli w zasiłce to u mnie jest max 1500 obr. i ja niestety słyszę - ale muszę też przyznać że to jest najcichszy zasilacz jaki miałem

 

jutro odbieram te papsty - wkładam je do zasiłki i porównam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...