Skocz do zawartości
WaceX

Chłodzenie WC by FRiDDo Systems

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi się widzi, że prędko tego nie zobaczymy ;) A jak CFD dostanie blok do testów, to może w końcu niejako przy okazji zobaczymy wreszcie wyniki "wielkiego NIEUSTAJĄCEGO testu bloków wodnych"? Czyli wg. mnie nigdy. Ale mam nadzieję, że się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc może i ja się przyłącze do rozmowy. Juz postaje nasze stanowisko testowe. W tym tygodniu nasz serwis (www.watercooling.com.pl) rozpoczyna testy (no moze w nastepnym). Moze szanowny Pan podeśle nam ten bloczek?? Jeżeli nie chce Pan ujawniac szczegułow technicznych to my tez ich nie ujawnimy :)... Dokonamy tylko i wyłącznie testu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok nie ma problemu :) - narazie zpodam opis jak bedzie gotowe to zapodam fotki. Stanowisko testowe skladac sie bedzie z klocka miedzianego z wyfrezowana wypustka (na wzór jadra procesora) o powierzchni 1,5cm^2. Całość będzie grzana 2 peltierami (50W+30W chyba ze ktos podesle mi cos co sie bardziej nada). Od dolu calosc bedzie posiadala kolejna kostke miedzina (ta bedzie schladzana) ktora bedzie zaizolowana od otoczenia (zeby nie chlodzic powietrza wokół bloków).

Właśnie ja może przy okazji podepne się pod ten topick. Pomóżcie nam stworzyć stanowisko testowe. Zasadnczo chodzi o same pomysly. Pelteiry jednak nie sa optymalnym rozwizaniem do grzania... Prosilbym o wyrazanie pomyslów tutaj http://www.watercooling.com.pl/forum/viewt...wtopic.php?t=21 bo do konca tego tygodnia chcemy to wykonac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmmm ciekawe

Pisałem do was o rozwiązaniu tego problemu i jakoś

nikt nie pofatygował się od odpowiedzi (szkoda słów)

 

 

 

Dzieki juz wszystko w porzadku

Temat :Współpraca

Tez mam troszke sprzetu do testowania bloków

Pektiery sa dobre ale do testów PIV do Athlonów musi byc troszke inna konstrukcja

Co do testowania bloków na wydajność w funkcji przepływu nie polecam pomp tylko wieze ciśnień min 1.5 metra

(przy systemach i pompach ( rózne rozwiazania ) wyniki sa rozbiezne

 

Chetnie podejme współprace

 

No i jeszcze jedno na waszym forum NIE WOLNO REKLAMOWAĆ INNYCH PRODUKTÓW

Więc mam pytanko CZEMU TY reklamujesz tu swoje produkty i TOJE FORUM (bez obrazy ale nie kumam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Panie Rozkosz :) - Nie zauwazylem maila (serio)

Jezeli Pan chce to oczywiscie mozemy wykonac te testy razem. Ale ja do Pana nie pojade :) (dlaczego to na prv). Poki co poszukujemy sprzetu do testow - pomozcie nam cos wymyslic...

Wypadaloby zrobic takie stanowisko jak maja Popixs i Witch... Ale nie mamy takich materialow/sprzetu...

Poki co panowie prosze o pomysly.

 

Przepraszam ale ja tu w tym momencie akurat nie reklamowalem fora!!! (jezeli wolicie to wypowidajcie sie tu albo http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?p=742974#742974)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dolu calosc bedzie posiadala kolejna kostke miedzina (ta bedzie schladzana) ktora bedzie zaizolowana od otoczenia (zeby nie chlodzic powietrza wokół bloków).

quote]

 

TEGO NIE KUMAM (masło maślane)

jEŻELI TAK MACIE TO TESTOWAĆ TO DZIEKI

 

Z jednej strony izolujecieżeby nie chłodzić powietrza a z drugiej

dalecie kostke miedzianą (ta bedzie schładzana) ????????

 

Pare wyjaśnień odnośnie stanowiska symulacyjnego na Peltierze

Peltier jest pompa ciepła więc należy doprowadzić bloczek wodny na zimną stronę peltiera i utrzymywać tam jak najbardziej stabilna temp np 20 stopni

Z nastaw peltiera (napięcie i prąd) otrzymamy moc cieplną "wyciągniętą" z wody + U*I (moc elektryczną)

a całość musi być izolowana bardzo dobrymi izolatorami aby zmiejszyć rozproszenie ciepła

a szczególnie ta część miedzi po stronie ciepłej która jest podfrezowana(inaczej bedziecie rozptraszac ciepło peltka do otoczenia a nie na jądro)

 

dzieki utrzymywaniu stałej temp po stronie zimnej (koniecznie mierzonej)

mozna obliczyć(z danych peltka) moc odebrana i dołożoną (U*I)

 

Jak zauważycie nie jest to takie proste jak chasło (stanowisko na peltierze)

 

Moge tylko podpowiedzieć że dla testera skoncentrowanego 10x10 uzywan świec zarowych od diesla :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jak jest ze swiecami żarowymi - kiedys byla o tym mowa... Na jakim napieciu cos takiego pracuje i ile ciepla produkuje???

 

Panie rozkosz z kostka z drugiej strony chodzzilo mi o to ze musi byc cos co bedzie takze schladzane... ale slusznie Pan zauwazyl ze nalezy po drugiej stronie takze najlepiej zapodac blok... Wiec chyba jednak sklonie sie ponownie do zastosowania rezystorow grzewczych (jest na to jakas fahowan nazwa?? :) ). Albo swiec zarowych - moze ktos cos powie na ten temat??

(Przepraszam Pana Bogdana za nazywanie go po nazwisku :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare wyjaśnień odnośnie stanowiska symulacyjnego na Peltierze

Peltier jest pompa ciepła więc należy doprowadzić bloczek wodny na zimną stronę peltiera i utrzymywać tam jak najbardziej stabilna temp np 20 stopni

Z nastaw peltiera (napięcie i prąd) otrzymamy moc cieplną "wyciągniętą" z wody + U*I (moc elektryczną)

a całość musi być izolowana bardzo dobrymi izolatorami aby zmiejszyć rozproszenie ciepła

a szczególnie ta część miedzi po stronie ciepłej która jest podfrezowana(inaczej bedziecie rozptraszac ciepło peltka do otoczenia a nie na jądro)

 

dzieki utrzymywaniu stałej temp po stronie zimnej (koniecznie mierzonej)

mozna obliczyć(z danych peltka) moc odebrana i dołożoną (U*I)

Moglbys rozwinac temat dolaczania bloku do strony zimnej? Jak dla mnie to troche pod gore. Duzo prosciej jest zaizolowac dokladnie strone zimna od otoczenia i strony cieplej, tak zeby peltier nie pompowal ZADNEGO ciepla. Wowczas po stronie cieplej dostaniemy tylko moc peltiera (U*J).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak - Pan Bogdan zna sporo teori ale troche przesadza (po rozmowie na gg). Pratkyki chyba tez mu nie brakuje.

Co do grzania calosci to chyba jednak zastosuje swiece zarowe.

jednak Pan Bogdan powiedzial ze (narazie) nie podesle mi bloku. Fakt ze moje stanowisko nie bedzie jakos wybitnie wypasione ale pozowli okreslic czy jest on lepszy od bloków które są teraz sprzedawane.

Istny Roswel - Czekajmy a zostaniemy oswieceni - nic sie nie dowiedzialem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fireblade, sluchaj, sprawa jest prosta. Zeby w ogole byl malenki sens czytania testu blokow, to stanowisko musi byc chociaz tak ulomne jak to nasze. NIE MOZNA testowac bloku na eheimie compact 1000... bez przesady. Tu nie chodzi zeby to podlaczyc i zobaczyc ile bedzie... wcale sie bogdan45 nie dziwie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglbys rozwinac temat dolaczania bloku do strony zimnej? Jak dla mnie to troche pod gore. Duzo prosciej jest zaizolowac dokladnie strone zimna od otoczenia i strony cieplej, tak zeby peltier nie pompowal ZADNEGO ciepla. Wowczas po stronie cieplej dostaniemy tylko moc peltiera (U*J).

 

Zgoda mozna i tak tylko wtedy musiszużywać wielkich Peltków

(moc elektryczna, duże zasiłki)

Przy mim rozwiązaniu mam podwójna moc (elektryczna peltek + transport ciepła z zimnej na ciepłą) ma przez to mniesze zasilacze

 

I mam pytanie

jaka Masz temp po stronie zimnej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ale ja to rozumiem... Ale ja do tych testow podchodze ciut inaczej. Wy chcecie dobitnie stwierdzic ze ten blok jest lpszy od tego... ale robicie to przy bardzo duzych przeplywach ktorych przecietny uzytkownik wc nie uzyska...A cale nie powiedziane ze przy niskich przeplywach (ktore w tescie Witcha tez byly uwzglednione) klasyfikacja sie nie odwruci!! Ja chce zrobic test ktory bedzie pokazywal uzytkownikom ktory blok jest lepszy i o ile % w normalnych przeplywach... Przez chwile dzis myslalem nad tym aby jednak zastosowac pompe od co... Ale nie o to mi chodzi!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fireblade3

Jeszcze raz powtarzam

przy stałej pompie pokazywać bedziesz test blok- dana konkretna pompa wieć co piszesz ze chcesz ludziom pokazać który lepszy

 

lepszy bedzie mój na wodzie z sieci wodociądowej

dlatego samego bloku

 

i gdzie ty tu widzisz porównanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fireblade3

Jeszcze raz powtarzam 

przy stałej pompie pokazywać bedziesz test blok- dana konkretna pompa wieć co piszesz ze chcesz ludziom pokazać który lepszy

 

lepszy bedzie mój na wodzie z sieci wodociądowej

dlatego samego bloku

 

i gdzie ty tu widzisz porównanie

Wiec jak mozesz to przetlumacz na polski bo juz w ogole nie lapie o co chodzi wtej wypowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglbys rozwinac temat dolaczania bloku do strony zimnej? Jak dla mnie to troche pod gore. Duzo prosciej jest zaizolowac dokladnie strone zimna od otoczenia i strony cieplej, tak zeby peltier nie pompowal ZADNEGO ciepla. Wowczas po stronie cieplej dostaniemy tylko moc peltiera (U*J).

 

Zgoda mozna i tak tylko wtedy musiszużywać wielkich Peltków

(moc elektryczna, duże zasiłki)

Przy mim rozwiązaniu mam podwójna moc (elektryczna peltek + transport ciepła z zimnej na ciepłą) ma przez to mniesze zasilacze

 

I mam pytanie 

jaka Masz temp po stronie zimnej ?

 

No musze, ale zdaje mi sie, ze mam wieksza dokladnosc (mimo strat po cieplej), bo wystarczy utrzymac stale napiecie na module i mam stala moc. W przypadku ciepla odbieranego z wody, trzeba utrzymac jej temp, co wymaga odpowiedniego sprzetu, zasobow wody itd. Trzeba tez mierzyc temp strony zimnej i cieplej zeby wyliczyc ile ciepla pzrenosi, wreszcie trzeba polegac na charakterystyce producenta, ktora pewnie nie jest ultra-dokladna.

 

Co do temp po zimnej, nie mam pojecia, nie mierze jej tam bo nie potrzebuje. A dokopywac sie przez 10mm warstwe silikonu i drugie tyle styropianiu nie bardzo mam ochote :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ale ja to rozumiem... Ale ja do tych testow podchodze ciut inaczej. Wy chcecie dobitnie stwierdzic ze ten blok jest lpszy od tego... ale robicie to przy bardzo duzych przeplywach ktorych przecietny uzytkownik wc nie uzyska...A cale nie powiedziane ze przy niskich przeplywach (ktore w tescie Witcha tez byly uwzglednione) klasyfikacja sie nie odwruci!! Ja chce zrobic test ktory bedzie pokazywal uzytkownikom ktory blok jest lepszy i o ile % w normalnych przeplywach... Przez chwile dzis myslalem nad tym aby jednak zastosowac pompe od co... Ale nie o to mi chodzi!!!

Tak, ale w tescie witcha byla mowa o utrzymaniu stalych przeplwow dla wszystkich blokow. Tylko porownujac bloki na tych samych przeplywach stwierdzisz, czy ktorys jest lepszy czy gorszy. Bo co to za porownanie, jesli jeden przetestujesz na 400l/h a drugi na 500l/h bo na wiecej pompa nie pozwoli? I co z ludzmi majacymi wieksze pompy (1500-2000l/h bardzo ostatnio popularne)?

 

Duze przeplywy to tylko ciekawostka, poza tym nie wiem, czy 650l/h to duzy przeplyw (a wiekszego nie planowalem :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie bogdanie - woda oczywiscie tez bedzie chlodzona w ten sam sposob (przez ta sama chlodnice) w mozliwie tej samem temperaturze powietrza... Nie bedzie tak ze podlacze wode z kranu. Test ma byc wiarygodny ale dla ludzi...

test wiarygodny jest dla ludzi, to co proponujesz nie ma tychze cech :( sorry, taka prawda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w waszym tescie mi sie nie podobala jedna rzecz- utrzymywanie stalego przeplywu mimo tego iz jeden blk ma wieksze opory od drugiego... bez sensu - jezeli chcemy stwierdzic który jest lepszy ustalmy przeplyw na stalym poziomie bez bloku i podlaczajmy bloki bez zadnej zmiany ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie bogdanie - woda oczywiscie tez bedzie chlodzona w ten sam sposob (przez ta sama chlodnice) w mozliwie tej samem temperaturze powietrza... Nie bedzie tak ze podlacze wode z kranu. Test ma byc wiarygodny ale dla ludzi...

test wiarygodny jest dla ludzi, to co proponujesz nie ma tychze cech :( sorry, taka prawda

Nie wiem moze to przez zly humor dzis albo przez niewyspanie ale nie chwytam tej wypowiedzi tez :)

Update: juz lapie :)

Wiec tak dlaczego nie ma tych cech??

Wasz test nie jest dla ludzi bo zaklada duze przeplywy - tak naprawde bardzo maly procent ludzi posiadajacych wc ma pompe od CO...

Moj test bedzie wiarygodny tyle ze bedzie posiadal sporo nizsze przeplywy... Chyba ze sadzicie inaczej :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dlatego tak jak rozmawialiśmy

PRAWDZIWY TEST powinien podac dwa wykresy

 

1. C/w w funkcji przepływu

2 C/w w funkcji oporów

 

Reszta to tylko formalnośc - przegladamy charakterystyki pomp i wiemy co nas czeka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dlatego tak jak rozmawialiśmy

PRAWDZIWY TEST powinien podac dwa wykresy 

 

1. C/w w funkcji przepływu

2 C/w w funkcji oporów

 

Reszta to tylko formalnośc - przegladamy charakterystyki pomp i wiemy co nas czeka

Co tu znaczy funkcja przplywu/oporów??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CONCLUSIONS

Danger Den's RBX Waterblock is a very good choice for CPU cooling, but with moderate flow resistance, the RBX needs a waterpump of something like 300 gph to function effectively. Other components, such as a radiator or GPU block, will add to system resistance, increasing the waterpump requirement.

 

Z powyzszego jednoznacznie wynika C/w Bloku bardzo duzo zalezo od rodzaju i konstrukcji pomp

No i jeszcze jedno 300 gph to ponad 1000 l/h + doliczcie opory na węży, trójnikach, chłodnicy, - wyjdzie min 1250 l/h

 

i teraz moje zapytanie jak wypadnie DDen Maze4 i DDen RBX przy pompie 600 l/h

Odpowiedz da tylko test wydajności bloku w funkcji wydatku wody na pompie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fireblade, wlasnie dlatego nie powinienes robic testow. Zastanow sie czym jest funkcja. Nastepnie zastanow sie czym jest funkcja ze wzgledu na.

 

Co do naszego testu, to wydajnosc blokow stwierdzisz TYLKO i wylacznie na podstawie tego samego przeplywu, kazdy inny przypadek TO BEZSENS! Z wykresu C/W od oporow natomaist mozna bardzo przyjemnie wyznaczyc jaka wydajnosc bedzie mial nasz blok, JESLI zastosujemy pompke X.

 

 

Co do naszego testu, to przeplywy mialy byc od 100 do 600 l/h czy jakos tak. To ze pompa od CO nie ma znazcenia :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko chyba nikt nie zaprzeczy ze najpopularniesze pompy w dzisiejszych wc (w polsce) to mj1000 , eheim 1048 i Eheim 1250

i wlasnie dlatego jednak pozostane przy pompie ~1000-1200l/h (wcale nie powiedziane ze bedzie to eheim compact)

 

Chodzi o to zeby uzytkownicy zobaczyli czego potrzebuja. Bo pozniej okazuje sie ze wydajnosc mimo kupienia nowego bloku zmieniala sie minimalnie. Chcemy zrobic test dostosowany do naszych realii a nie taki w którym wyłonimy najlepszy blok przy przeplywie zedu >2000l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...