Skocz do zawartości
m-c

obliczenia wc+zamrazarka??

Rekomendowane odpowiedzi

witam

problem moj dotyczy wc+ waterchiller, (zamrazarka ok. 20l, schladzajaca wode.). przyjmujac ze w lodowce mam 20kg wody, cieplo wlasciwe to ok. 4200J/kg*K, i ze nie chce aby temperatura wzrosla wiecej niz o 10st, moc oddawana przez el. do chlodzenia to 100W, jak obliczyc czas??ten po ktorym woda osiagnie +10st temperatury(przy zalozeniu ze zamrazarka nie pracuje???

 

Energia wychodzi 20*4200*10=840000J, z tego wychodzi mi ze przy 100W woda ogrzeje sie po 2 godz i 20min. dobrze licze???(pomijajac wylaczony agregat, rozchodzenie sie ciepla w innych kierunkach itp..)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Ci powiem ze mam akwarium 20l i proca ktory wydziela ponad 110W takze po calym dniu pracy (8h powiedzmy) woda ma maxymalnie ~38*C - 40 jeszzcze nie miala - a w pokoju mam 23*C wiec mozna sobie latwo wyobrazic co sie stani ejak tyle wody w zamarazce bedziesz mial... poprostu zamarznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@genghiskhan

 

Zapominasz o jednym "drobiazgu". Woda z akwarium oddaje ciepło, oraz paruje (też odbierając energię) w zamrażarce jest izolowana.

Nie doczytałeś też chyba, że agregat ma być wyłączony.

 

Moim zdaniem wylieczenia się zgadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

problem moj dotyczy wc+ waterchiller, (zamrazarka ok. 20l, schladzajaca wode.). przyjmujac ze w lodowce mam 20kg wody, cieplo wlasciwe to ok. 4200J/kg*K, i ze nie chce aby temperatura wzrosla wiecej niz o 10st, moc oddawana przez el. do chlodzenia to 100W, jak obliczyc czas??ten po ktorym woda osiagnie +10st temperatury(przy zalozeniu ze zamrazarka nie pracuje???

 

Energia wychodzi 20*4200*10=840000J, z tego wychodzi mi ze przy 100W woda ogrzeje sie po 2 godz i 20min. dobrze licze???(pomijajac wylaczony agregat, rozchodzenie sie ciepla w innych kierunkach itp..)

Wg mnie powinno być tak (moge sie mylic tak na szybko)

 

k=P/(q*dT) P moc żródła

q= przepły masowy kg/sek)

q=M/t masa wody t=czas

 

czyli M/t=P/(k*dT)

 

P=100 Wat dT=10 stoni C M=20 kg

czyli t=(M*k*dT)/P

 

t=(20*4200*10)/100=8400 sek = 140 min = 2 h 20 min

 

oczywiście wszystko przy załozeniu że woda jest w izolowanej lodówce

Jeżeli woda będzie w zbiorniku otwartym należ zwiększyć czas o cieoło oddawane ale to juz troszke bardziej skomplikowane (powierzchnia swobodna, wymiary pojemnika, rodzaj materiału pojemnika , przepływy powietrza nad pow otwartą i wokół zbiornika itd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...