Skocz do zawartości
[cahe]

Pompeczki CO

Rekomendowane odpowiedzi

Ciezka sprawa. Temat pompek CO jest praktycznie poruszany tylko offtopowo w roznych watkach. Co gorsza po wpisaniu do wyszukiwarki CO nie znajduje zadnych wynikow :/.

 

Wiec zestawik pytan:

 

1. Jak wyglada (brzmi) glosnosc takiego rozwiazania? Wiadomo - ksztaltuje sie roznie dla roznych pompek. Chcialbym kupic cos uzywanego i cichego. Np. co myslicie o tym: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=22563540

 

2. Przeplywowosc tych pomp podawana jest w m3 na godzine. m3 to 1000 litrow wody, a wydajnosc ksztaltuje sie na poziomie 1200-1800m3/h... co daje teoretycznie 1200k litrow na godzinke. Troszke duzo. Cisnienie tez niczego sobie (podnoszenie slupa wody np. na 8m :P). Wiadomo, ze bede sobie taka pompke puszczal na wolniejszych obrotach, ale pytam: czym grozi taki przeplyw i takie cisnienie (oprocz wyzszej wydajnosci).

 

3. Koszta i wybor pompki. Interesowalo by mnie cos w miare taniego (nie mam stalego zrodla dochodow... WC bede traktowal raczej jako hobby w polaczeniu z overclockingiem, dlatego wiekszosc rzeczy musze zrobic sam), ale jednoczesnie wydajnego i podkreslam po raz n'ty - cichego :-). Czekam na Wasze opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz miec z powodu duzych przeplywow problemy z suwajacymi sie przewodami z kruccow (i nie chodzi tu o cisnienie ale o efekt "poduszki wodnej")

 

zalezaloby ci takze na nizszym przeplywie wody przez chlodnice / nagrzewnice cokolwiek uzywasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciśnienia wysokiego nie uzyskasz bo jak nie napompujesz ciśnienia w układ to sama pompka nie wytworzy, bo bloki nie stawiają takiego oporu żeby niewiem około 3000 l/h nie przepuścić swobodnie, moja przy 3000 l/h nie stwarza ciśnienia, można wąż spokojnie ścisnąć:)

 

dźwięku żadnego nie daje praktycznie, same zalety oprócz 2 wad.

 

1 wada to rozmiary i waga.

2 wada to niestety grzeją wode te pompki troszke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[cahe] > nie przesadzaj, ze nie ma nic na temat CO. Wpisz w wyszukiwarce Grundfos lub Halm.

 

1. Bylo

 

2. "1200k litrow na godzinke" > chyba Ci sie te k niepotrzebnie wdarlo.

Przy dobrze zlozonym WC niczym to nie grozi. 8m nie jest super cisnieniem (poza tym osiagasz je tylko przy zerowym przeplywie).

 

3. Ceny w granicach 50-1000 PLN :) Czasami mozna kupic cos niezlego, uzywanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[cahe] > nie przesadzaj, ze nie ma nic na temat CO. Wpisz w wyszukiwarce Grundfos lub Halm.

Wszystko ok, tylko najpierw trzeba wiedziec, co wpisac :!:

 

1. Bylo

Pytam, poniewaz na stronach producentow jest podane np. cichobierznosc do 35dB(A) lub innej wartosci. Pozatym chyba nie wszystkie pompy CO sa jednakowo ciche (lub glosne).

 

BTW Co z pompka do ktorej link podalem na Allegro?

 

2. "1200k litrow na godzinke" > chyba Ci sie te k niepotrzebnie wdarlo.

O ile dobrze pamietam, to 1m3 rowna sie 1000dm3, a 1dm3 = 1 litr. Wychodzi wiec milion litrow... chyba :-)). Oczywiscie mowimy o przeplywie teoretycznym (tak samo jak teoretyczny jest przeplyw 2000l/h dla atmana 306).

 

EDIT: Z tego wszystkiego zapomnialem podziekowac :-). Dzieki wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi, moze bedzie ich wiecej? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1m3 to jest chyba 1000 litrów, moja pompka ma 3.6m3 :)

Dokladnie tak jak napisalem: 1m3 = 1000dm3 = 1000 litrow.

 

Moze poprostu zle odczytalem napisy na pompie - zamiast 1000m3 jest 1m3 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[cahe]:

Poszukaj na forum (szczegolnie haslo Halm). Wiele razy wypowiadalem sie na temat pomp CO.

 

Z doswiadczenia powiem, ze Grundfos, Halm, Bosch sa bardzo ciche (zdecydowanie lepiej niz EHEIM czy inne akwariowe). Jedyny problem to koszmarne mocowanie. Dodatkowo stale trzeba pamietac, ze os wirnika musi byc ustawiona rownolegle do podloza (wszystkie takie rzeczy masz w instrukcji).

 

Co do Grundfosa z Allegro to nie spotkalem sie jeszcze z glosnymi pompkami tej firmy (nie powinna byc raczej zuzyta). Zwroc uwage, ze daje ona dosc maly przeplyw :/ Twoj wybor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 wada to niestety grzeją wode te pompki troszke.

No wlasnie. Jak to jest u was. Ja mam WILO RS25/3 E - na 1 biegu 45W, na 4 116W. Jest niesamowicie cicha - jak wiekszosc C.O. , ale ma zasadnicza wade - na pierwszym biegu podgrzewa wode o 7 stopni!! Na innych nie sprawdzalem bo to i tak mija sie z celem.

Mocowanie pompy :

Dołączona grafika

Jak widac wieje na nia wiatrak 80mm.

 

Czy u was tez sie tak grzeja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie możliwe, żeby ogrzewała >1m^3/h wody o 7*- nawet, gdyby całą zużywaną energię zużywała na ogrzewanie ;)

 

Owszem, grzeje się. Jednak nie ogrzewa wody zauważalnie. Co jeszcze dobre - nie ma obawy, że pompie CO "wysoka" temperatura zaszkodzi czy zmniejszy żywotność - bo dla pompy CO to ciągle lodowato zimna woda, więc wiatrak na niej nie ma sensu - wody prawie nie schłodzi (dużo większy efekt da na nagrzewnicy) ;)

 

Ja też mam same pozytywne wrażenia z pompy od CO (patrz sig).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwroc uwage, ze daje ona dosc maly przeplyw :/ Twoj wybor.

Gdybym czul sie na tyle kompetentny, aby samemu pompe wybrac, nie zakladalbym topica ;-). Dzieki za pomoc i czekam na inne uwagi/wnioski/sugestie :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie 1m3. Gdzie ja bym to zmiescil :). Zapomnialem dodac wlasnie ze jest to jakies 2,5 litra (dcm3 jak wolicie :) ) ale za to w jakies 0,5h. Z nagrzewnica w ukladzie ale bez wlaczonych wentyli (chcialem wlasnie sprawdzic ile bedzie pompa ciepla wydzielala).

A co do wiatraka to nie jest on tam z powodu pompy. Zawsze tam byl, a ze wpadlem na taki pomysl mocowania(korpus pompy to tez 80x80) , to przy okazji na nia wieje (szczerze mowiac to nic to nie daje :) ).

@Lukas20

A czy Ty zauwazyles tak duzy wplyw pompy na temp wody w ukladzie? Z tego co pamietam to ty masz HALMa w srodku obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pompami do instalacji sanitarnych jest w skrócie tak,

- pompy do CO korpusy mają żeliwne,

- pompy cyrkulacyjne, przeznaczone do instalacji cyrkulacji i ciepłej

wody użytkowej, maja korpusy z brazu ze wzgledów na wymogi

higieniczno sanitarne (woda do picia),

- o pompach wirowych i innych nie wspominam :),

Wszystkie w/w pompy wode grzeja napewno, tu nie ma niestety wyjątkjów

Całe ciepło wydzielające sie w silniku leci na żeliwny bądź brązowy

korpus pompy i jest odbierane w głównej mierze przez wodę

przepływającą przez pompę, częściowo w niewielkiej ilości tez przez

powietrze na drodze konwekcji (mało efektywnie).

Wieksze pompy posiadają nawet radiatory na obudowie silnika

(tzn korpus jest odlany w kształcie radiatora) bo grzeją sie sakramencko :lol:

Dodatkowo grzeją się łożyska (tarcie), które też są chłodzone przez wode.

 

Nastepna sprawa to zastosowanie takiej pompy do instalacji WC,

której pojemność jest niewielka, powiedzmy max. 1,5dm3

musi dawać niestety wzrost temperatury wody, który cześciowo

tylko się rekompensuje większą wydajnością pompy tzn zwiekszonym

przepływem i co za tym idzie większą krotnością wymiany wody w

układzie blok-chłodnica-blok.

Dobra chłodnica odda ten naddatek ciepła do powietrza, tyle że to juz sie

mija troche z celem.

A spróbujcie puścić pompe na wyłączonym kompie na sucho (bez ciepła

oddawanego przez proc/gpu/mostek na bloki i bez działającego wentyla

na chłodnicy) i zobaczcie o ile sie podgrzeje po godzinie radiator na

chłodnicy, sam jestem ciekawy :D

 

Wydajności w zależności od wysokości podnoszenia tych pomp wcale nie

są teoretyczne jak ktoś wyżej napisał.

W przypadku pompek akwariowych być może są zawyżone, tutaj

napewno nie.

 

Teraz coś o korozji , żeliwo a właściwie żelazo w stopie zawsze będzie się

utleniać pod wpływem tlenu zawartego w wodzie, nie ma sensu malować

wewnątrz samych króćców pompy z żeliwnym korpusem, bo i tak nie

pomaluje sie całości tzn komory wirnika wewnątrz :) i bedzie rdzawy syf

leciał dalej.

Jedynym wyjściem są pompy z korpusem z brązu, takie do instalacji

cyrkulacji, niestety droższe

Albo pompy z zatapialne z korpusami z HDPE np GRUNDFOS KP

 

A tak generalnie to te pompy są za duże do WC i tak czy inaczej

marnują swój potencjał w takich układach

To tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[cahe] > na Allegro dales link do Grundfosa. Raczej nie wydaje mi sie, zebys trafil model specjalnie glosny (na pewno bedzie cichsza od akwariowych). Dodatkowo sadzac po zuzyciu pradu bedzie pracowala na dosc niskich obrotach (z jednej strony zle, bo wydajnosc bedzie srednia, z drugiej dobrze, bo bedzie ciszej i mniej ciepla dostanie sie do wody).

 

Na pewno w srodku bedzie wymagala renowacji. Potem pomysl tez nad sensowym mocowaniem (bardzo trudno jest dobrze zamocowac). Dodatkowo Grundfosy sa bardzo ciezkie, bo maja obudowe i wirnik zrobiona z zeliwa.

 

 

viod > tylko jesli masz pompe z zeliwa. W srodku albo sie ja zabezpiecza farba lub lakierem (musi byc dobrej jakosci!), albo dodajesz inhibitora korozji.

 

 

Fac30FF > 7*C na pewno nie. U mnie pracuje HALM i nawet na 3 biegu (100W) nie ma az tak wielkiej roznicy.

W moim WC sytuacja jest o tyle dobra, ze wszystko zostalo tak pomyslane, ze pompka jest stale chlodzona wiatrakiem PAPST 172mm.

 

Co do samego pomiaru to nie jestes w stanie sprawdzic wplywu pompki na temperature wody ceteris paribus. Jesli przelaczysz ja np.: z biegu 1 na 2 to masz:

+ wiecej ciepla dostanie sie do wody

- zwiekszasz C/W bloku

- zwiekszasz wydajnosc chlodnicy

 

U mnie np.: optymalnym rozwiazaniem wydaje sie bieg 2. Przy tym rozwiazaniu wzost ilosci ciepla przekazywanego wodzie jest z nawiazka kompensowany przez wzrost wydajnosci ukladu. Niemniej na pewno nie jest tak, ze przelaczenie biegu powoduje np.: 7C mniej na CPU i jednoczesnie 7C wiecej w wodzie (temp. wody).

U siebie mam ok 1,5l wody i na pewno nie jest to az tak wielka roznica.

 

 

Zeliwo rdzewieje (CO), mosiadz nie (CWU). Niestety cena pompki z mosieznym przylaczem jest o ok 50% drozzsza od zeliwnego.

Na pocieszenie dodam, ze akwariowe tez oddaja cieplo wodzie. W przypadku CO warto je chlodzic powietrzem (odbije sie to na wodzie).

Opas - sa jeszcze pompki z korpusem zrobiony z plastiku + reszta jest zalana zywica. Nie dosc, ze jest lzejszy to jeszcze nie rdzewieje. W takim wypadku tylko przylacze jest zeliwne i tylko je sie maluje.

 

 

IMHO pompki CO sa swietne do WC jesli chodzi o cisze i wydajnosc. Jedyny problem to masa + potworna niewygoda mocowania. Ale wszystko da sie zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko chyba zostało powiedziane.

Mozna jeszcze troszke rozwinac ten topic - moze ktos jeszcze w przyszlosci skorzysta?

 

 

(...) problem to (...) potworna niewygoda mocowania (...)

Co masz na mysli? Ktos napisal gdzies o ustawianiu pionowym pompy wgledem wirnika, czy cos podobnego :P. Na czym to polega, dlaczego tak sie dzieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Poszukaj instrukcji na stronach producentow. Tam masz wszystko dokladnie opisane.

 

Ogromna niewygoda - bardzo trudno zrobic dobre, stabilne i dosc prezycyjne mocowanie do pompki CO. Wazy ona 3-5kg, co dodatkowo utrudna sprawe.

Jak sobie Ty wyobrazasz jej montaz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fac30FF > 7*C na pewno nie. U mnie pracuje HALM i nawet na 3 biegu (100W) nie ma az tak wielkiej roznicy. 

No kurde dzisiaj chcialem zmierzyc to jeszcze raz, z nadzieja ze cos pokrecilem wczesniej. Zrobilem pare photosow ale sie nie nadaja :(. W kazdym razie przykrylem nagrzewnice, coby jak najmniej ciepla rozpraszala i wlaczylem sama pompe. Temperatura poczatkowa wody=pokojowa=20'C.

No i poszedlem montowac shrouda.

Wracam po 1,5h a tu temp wody=30'C!!!

Tragedia.

Szkoda, ze nie moge zmierzyc temp pompy, ale na pewno ma sporo powyzej 40'C.

Z tego co wiem to ta pompa nie jest najmlodsza i byla regenerowana. Moze po tych zabiegach tak teraz pracuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qurde - ostatnio patrzałem na ceny pompek obiegowych do co (głownie wilo) i juz znowu byłem przekonany, że takiej pompy nie kupię, bo za droga jest. Już chciałem na forum szukać info na temat głośności Eheima1250, aż przed chwilą zadzwoniłem do dystrybutora halm w Raciborzu - i okazuje się, że jak kupię u nich tę pompę, to kurier przywiezie mi ją do domu (ale super :) w Racioborzu nie bywam i nie chciało by mi się tam jechać). Do tego w promocji mają HUP...4.0U i kosztuje jedna 240zł netto (290 brutto). Wiec za cenę Eheima 1250 w siriusie mam perfekcyjnie cichego halma z redukcją i króćcami na wąż :) Obawiam się tylko jednego - 40W na najniższym biegu i tego, czy mi nie rozszczelni taka pompa 2 równolegle podłączonych nagrzewnic :) Co o tym myślicie? Nie rozszczelni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie (...) czy mi nie rozszczelni taka pompa 2 równolegle podłączonych nagrzewnic :) Co o tym myślicie? Nie rozszczelni?

Raczej na pewno nie :-). Ale - cuda sie zdarzaja.

 

Co do sklepu - podaj namiary :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qurde - ostatnio patrzałem na ceny pompek obiegowych do co (głownie wilo)  i juz znowu byłem przekonany, że takiej pompy nie kupię, bo za droga jest. Już chciałem na forum szukać info na temat głośności Eheima1250, aż przed chwilą zadzwoniłem do dystrybutora halm w Raciborzu - i okazuje się, że jak kupię u nich tę pompę, to kurier przywiezie mi ją do domu (ale super :) w Racioborzu nie bywam i nie chciało by mi się tam jechać). Do tego w promocji mają HUP...4.0U  i kosztuje jedna 240zł netto (290 brutto). Wiec za cenę Eheima 1250 w siriusie mam perfekcyjnie cichego halma z redukcją i króćcami na wąż :) Obawiam się tylko jednego - 40W na najniższym biegu i tego, czy mi nie rozszczelni taka pompa 2 równolegle podłączonych nagrzewnic :) Co o tym myślicie? Nie rozszczelni?

Cena jest stosunkowo spora, ale to wynik wysokiego euro.

... nadal zostje Ci problem mocowania 8) (wedlug mnie najwieksza wada pompek CO)

 

Co do pytania to juz pisalem na forum o cisnieniu pomp CO (powinno wyjasnic Twoje watpliwosci).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]

obawiam sie (...) czy mi nie rozszczelni taka pompa 2 równolegle podłączonych nagrzewnic :) Co o tym myślicie? Nie rozszczelni?

Raczej na pewno nie :-). Ale - cuda sie zdarzaja.

 

Co do sklepu - podaj namiary :-).

Hehhe - co do mnojej nagrzewnicy, to się obawiam, bo ona juz kiedyś ciekła na łączeniu płaskowników ze zbiorniczkiem - ale zalałem wszystko dwu-składnikowym klejem do taśm o pięknej nazwie Cement2000 pożyczonym z kopalni :) Trzyma bardzo dobrze, już prawie cały rok, ale nie zmienia to faktu, że trochę się boję :) Dlatego mam zamiar dać drugą nagrzewnicę równolegle, by zmiejszyć ciśnienie i opory w układzie.

 

A namiary na sklep znajdziesz na http://www.halm.pl/ => kontakt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...