Skocz do zawartości
Cichon

Aluminium i miedź - środki ochronne!

Rekomendowane odpowiedzi

Informacja dla ludzi posiadających chłodzenie wodne - zestaw typu chłodnica Alu i blok Cu.

 

http://www.ciim.pl/faq.htm

 

Polska norma PN-93/C-04607 nie przewiduje możliwości zastosowania w jednym obiegu c.o. grzejników aluminiowych i rur miedzianych. Na polskim rynku dostępne są jednak środki chemiczne, które dodane do instalacji pozwalają na takie rozwiązanie. Jaka jest skuteczność takich środków Rzeczywiście obecnie są dostępne środki chemiczne (inhibitory korozji) pozwalające na zastosowanie takiego rozwiązania. W laboratorium COBRTI Instal przebadano niektóre z takich środków i w przypadku układu miedź/aluminium wyniki badań wykazały skuteczną ochronę antykorozyjną preparatów: COPAL angielskiej firmy Fernox oraz Pyratox 55 firmy Marcon oraz płyny niskokrzepnące Ergolid A i Ergolid Eco firmy BORYSZEW

 

http://www.boryszew.com.pl/

 

Nie ustaliłem jeszcze ceny Ergolidu, ale prawdopodobnie jest tańszy od COPAL i Marcon, no i nie wiem jak sprawuje się jako chłodziwo.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zastanawiam nad takim problemem: zrobilem raz probe i wsadzilem do gotujacej sie wody rurke miedziana aby sprawdzic czy sie utleni. Uprzednio rurke wyczyscilem papeirem sciernym. Po kilku min. gotowania rurka pokryla sie cieniutka warstwa tlenku. I tu moje pytanie: tak jak w przypadku radiatorow miedzianych stosuje sie roznego rodzaju lakiery i farby aby zapobiec utlenianiu sie i pokrywaniu sie miedzi patyna to czy w przypadku blokow wodnych stosuje sie jakies plyny. Nie chodzi mi tu o uklady typu Al-Cu tylko wszystko miedziane. Zastanawia mnie tez jak duzy wplyw na wydajnosc ma ten tlenek miedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi o inhibitor (spowalniacz reakcji), ale tak jak napisal Vegan on stosuje Petrygo i chyba mam rozumiec ze w ukladzie gdzie glownym materialem jest miedz. Czy dobrze mi sie wydaje ze to petrygo to jest jakis plyn do chlodnic (chlodnic miedzianych :?:) :?: Co oprocz tego mozna jeszcze uzyc do ukladow miedzianych :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petrygo czy ine Borygo sie sprawdza pod katem korozji, niestety jezeli chodzi o temperatury to wodzie do piet nie dorasta, IMHO wole COPAL  8)

Czyli najlepszy jest Copal jesli chodzi o utrzymanie bloczku bez zadnych tlenkow miedzi (czy dobrze mowie :?:) A takie jeszcze pytanko przy okazji, a jak ma sie ten Copal do uszczelek w pompkach typu Eheim(niezatapialnych) :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi tylko jedna sprawa wcześniejszy blok (cpc :P) miałem podłączony razem z aluminiową chłodnicą przez ponad rok i wlewałem tylko wodę destylowaną, kiedy wymieniłem blok na Uriela to rozbroiłem tamten i nie było ani śladu żadnego nalotu, a co do korozji to wyczytałem, że do reakcji dochodzi tylko w przypadku bezpośredniego styku aluminium i miedzi.[/php]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukas20

 

Na korozję tlenową też jest dobry - cytat z opisu na stronie producenta Copalu:

"Ferox Copal jest jedynym skutecznym inhibitorem do instalacji aluminiowo-miedzianych dostępnym na polskim rynku. Skutecznie zabezpiecza systemy C.O. przed korozją elektrolityczną i tlenową."

 

Więcej o Copalu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by przetestowac te płyny niskokrzepnące Ergolid A i Ergolid Eco firmy BORYSZEW co reklamowal je kilka postow wyzej Cichon. Ciekawe jaka jest ich cena :?

Moze zastosuj COPAL angielskiej firmy Fernox lub Pyratox 55 firmy Marcon. Ja osobiscie nie mam doswiadczenia z zadnym z nich, jednak z opisow wynika ze powinny spelniac swoje zadanie :)

Takie pytanie odemnie, gdzie mozna dostac np.COPAL'a, za jaka cene, i w jakiej ilosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wygladam, szkoda ze obniza o 5% wydajnosc systemu chlodzenia. Podejrzewam, ze te wszystki wymienione w tym temacie srodki ochronne rowniez maja jakis wplyw na wydajnosc. Jednak wybierajac miedzy roznego rodzaju osadami i narazaniem sie na niepotrzebne koszty zwiazane z wymiana i czyszczeniem calego ukladu, dochodze do wniosku ze te -5% na wydajnosci jest warte swojej ceny :wink: (tylko 10zl za 1l [zawsze mozna sprzedac pozostalos :D ])

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja uzuwam wody+borygo zielone - pytanie ktore mnie nurtuje - czy to normalne ze po jakims czasie na wezach pojawia sie taki zielonkawy nalot? - taki jakby lekko tluste badziewie - jak wyschnie to juz nie tluste ale barwi weze na zielonkawi i ciezko zchodzi :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jest jakis specyfik ktory w magiczny sposob usunie juz "utlenione" bloczki (wewnatrz) po stosowaniu aluminiowej chlodnicy??

 

no a jesli nie to czy dalsze uzywanie takich blokow niesie ze soba jakies ryzyko? dalsza korozja, zmeinjszona (drastycznie) utrata przewodnosci cieplnej, etc.???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...