Skocz do zawartości
spider2000

Wentylator 120mm na chłodnicę

Rekomendowane odpowiedzi

test nawet spoko ale czy taka baza ma sens? przeciez jedyna sensowna rzecza jest zmierzone napiecie krecenia i rozkrecania, cala reszta to obiektywne odczucia...

Myślę że jak najbardziej jest sens. Wiatraki testowała jedna osoba w jednym czasie i może na obiektywnie powiedzieć który jest cichszy od którego.

Jak bardzo dany wiatrak jest cichy to faktycznie sprawa subiektywna ale przynajmniej mamy ich porównanie między sobą. Ja chcem kupić sobie w miarę wydajny i możliwie jak najcichszy wiatrak. Pewnie wiele osób czegoś takiego szuka.

Ja jednak nie mam możliwości wzięcia sobie ze sklepu kilku wiatraków i ich stestowania. Bo po pierwsze nikt by mi ich nie wypożyczył a po drugie w moim biednym mieście to mogę zapomnieć o jakimkolwiek wyborze. Wentyl będę kupować poprzez internet.

Więc dla mnie taki test to jedyny sposób aby całkowicie nie kupić kota w worku.

 

Prawdą jest że najlepiej byłoby wszystkie wiatraki przetestować za jednym razem. Umysł ludzki jest zawodny, uważam że trudno będzie wychwycić subtelne różnice w głośności poszczególnych wiatraków w sytuacji kiedy część z nich będzie testowana za jakiś czas.

Jednak wiem że nie można mieć wszystkiego :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cichy wiatrak to tylko połowa sukcesu. Nie mniej ważny jest sposób montażu. Co mi po tym że mam cichy i wydajny wiatrak skoro powietrze przepływajace przez shrouda i chłodniczkę wydaje całkiem głośny, uciążliwy szum. Nie powiem na 5V jest bezgłośnie, ale przepływ powietrza jest wówczas raczej mizerny a co za tym idzie wydajność chłodzenia nie jest najlepsza. Tak sie zastanawiam czy nie dało by się zminimalizować tego efektu? Może przez zastosowanie jakiejś dodatkowej powierzchni jako rezonatora? Niestety nie jestem specem od zjawisk falowych i nie mam bladego pojecia jak taki układ wyliczyć :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze takie terkotanie tez mozna opisac za pomoca liczb, tylko napewno trzeba sprzetu z nasa. a co do uszeregowania cichosci obiektywnej to procz punkcikow mogles zrobic liste od najmniej wnerwiajacego do najbarddziej (nie tylko ilosc halasu ale i jakosc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki - ja wolę bardzo subiektywny test porównujący hałas wydzielany przez wszystkie wentyle, niż patrzenie na liczby bezczelnie brane "z kosmosu" przez producentów jako dB - no i bardziej ufam prywatnej osobie, która nie ma w tym interesu, który wentyl wybiorę, niż firmie usiłującej wcisnąć mi swój towar

 

PS. dzisiaj przyszły 2 crystale LED 120mm (za sztukę dałem 31zł :D) - są rewelacyjne - gdy chodzą na 12V są znośne, na 7V przestaję jasno stwierdzać kiedy kompa ma włączonego (tylko ledy zapalome mnie o tym JASNO informują :D)

Edytowane przez sailence

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

test nawet spoko ale czy taka baza ma sens? przeciez jedyna sensowna rzecza jest zmierzone napiecie krecenia i rozkrecania, cala reszta to obiektywne odczucia...

1291630[/snapback]

Ech... fakt że moża by użyć decybolomierza ale jak sam pisacz testu napisał że różne rodzaje dźwięku mimo teoretycznie tej samej głośności potrafią być bardziej denerujące a inne mniej... więc wg. mnie bardzo dobrze że jednak użył uszu co prawda można by stwierdzić że decybelomierz też by się przydał.. ale jak można się cały czas czepiać... :/ oczywiście... można by jeszcze domagać się przetestowania każdego wiatraka na shroudzie... ale wg. mnie ten test jest wystarczającą pomocą w wyborze nowego wiatraka - nawet jak by była naj nie wiem dokładny test uwzględniający wszystkie możliwe szczegóły to zawsze istnieje ryzyko - zawsze jest i będzie dlatego też trzeba się kierować intuicją ;)

 

 

 

teścior git i nie przejmuj się że się czepiają! RESPECT! :gitarzysta2: :gitarzysta:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sailence a dzialaja ci na 5V? u mnie z 2 na na ladzie tylko 1 startuje 2 musze pomagac palcem, wiec zmienilem na 7V.

 

kyniek ale nie powiesz mi ze sie nie da odroznic terkotania od szumu wiatraka przeciez terkotanie ma jakies inne czestotliwosci czy jakos tak, ty sie znasz na fizyce nie ja:]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Logan,Feb 22 2005, 23:09]sailence a dzialaja ci na 5V? u mnie z 2 na na ladzie tylko 1 startuje 2 musze pomagac palcem, wiec zmienilem na 7V.

1292284[/snapback]

nie wiem :oops: nie sprawdzałem, ogólnie dzisiaj nie miałem zbytnio czasu, ale jutro dołoże do nich kontroler na LM317T i sprawdzę od jakiego woltażu startują

 

EDIT: tak mnie to gryzło, że sprawdziłem: na 5V spokojnie startują, obracają się nawet dość szybko łopatki, ale przepływ powietrza jest już prawie niezauważalny, jeśli chodzi o głośność to powiem tak: przy 5V nie słychać całkowicie przepływu powietrza tylko delikatnie łożyska dają o sobie znać (zaczyna je słyszeć jak ucho przykłądam na około 10-15 cm), ustawiłem na 7V i łożysk nie słychać (tak jakby się ugładzały przez siłę odśrodkową) a przepływ powietrza jest zauważalnie większy, jednak hałas jak wydaje z siebie wiatraczek jest skutecznie zagłuszany przez pracującą poniżej Seagatte'a Barracudę (jeden z cichszych dysków na rynku) więc RACZEJ mi to nie przeszkadza :D

 

w końcu trafiłem na BEZGŁOŚNE WENTYLATORY :D

(miałem PAPSTY i ich terkot mnie odbijał, więc ucho mam raczej czułe :D)

Edytowane przez sailence

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na shroudzie:

Dołączona grafika

działają dwa Cristalle. startują spokojnie od 5V. normalnie działają u mnie na 7V, są wtedy niesłyszalne.. a na tym najbardziej mi zależy. niestety nie wieją wtedy mocno. po jakichś 4-6 miesiącach pojawiło się ciche terkotanie. jest ono nieznacznie słyszalne gdy zbliżę ucho na jakieś 15 cm (wentyle przykręcone do sklejki, odizolowane od niej gumką-recepturką). gdy siedzę przy kompie a chłodnica jest koło nóg to terkotania nie słychać. aha, mam je już ponad rok.

niestety nie moge porównać ich do innych wentyli :-| dlatego strasznie żałuję, że nie pojawiły się w testach nazira. cóż, pozostaje cierpliwie czekać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kyniek

Hmmm więc powiadasz że Crystale generalnie wykazują lepsze właściwości niż Papsty :) to miłe :) tym bardziej że czekam na 2 Crystale z diodami :) zamówiłem w Proline ale nie mieli w magazynie głównym :( pozostaje cierpliwie czekać....

 

 

IMHO - nie wiem jak wy ale typuje Crystala na zwycięzcę w kategorii Econo - wydajność/cena ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie bardzo podobaja duze anie terkocza jak arctici i foxconny chociaz to i to slizgowe. i lepszego wentyla sobie po prostu nie wyobrazam bo nie wiem jakim cudem przy tych samych przeplywach mozna wytlumic szum powietrza bo tylko to slysze w crystalach. a na 12V to i tak juz za duzo wiec dla mnie jet to idealne i nie ma sensu czegos innego szukac. tylko wnerwia mnie torche to ze na 3 sztuki 1 ma jakies inne diodki i swieci na inny kolor. jakos tak jasniej i pstrokaciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kyniek ale nie powiesz mi ze sie nie da odroznic terkotania od szumu wiatraka przeciez terkotanie ma jakies inne czestotliwosci czy jakos tak, ty sie znasz na fizyce nie ja

Oczywiście, że da się odróżnić tylko na pewno w tym nie pomoże Ci decybelomierz. Jasne mógłbym zrobić analizę spektralną dźwięku, pokazać wykres, tylko że:

1) nie znam się na fizyce dźwięku tak dobrze żeby ci ten wykres potem objaśnić

2) wykres wykresem a wrażenia słuchowe wrażeniami

W każdym wentylatorze starałem się zawrzeć informację o dźwięku jaki się z niego wydobywa. Wszystkie wentylatory były testowane odsłuchowo dokładnie w tym samym dniu aby wyeliminować zawodną pamięć ludzką (a szczególnie moją ;) ).

 

teścior git i nie przejmuj się że się czepiają!

Czy się czepiają? Może troszeczkę ;) Ale rozumiem ich. Każdy by chciał przetestować wentylatory w warunkach docelowej pracy. Ale nie każdy chce ich użyć np. jako chłodzenie nagrzewnicy. Są też ludzie którzy wkręcą te wentylatorki do obudowy. Tak czy inaczej: jeśli wentylator buczy to całkiem prawdopoobne że zamocowany w shroudzie będzie buczał zawsze. Ale.... no właśnie jest pewno ale. Jedni trzymają komputer na biurku inni pod biurkiem. Dla pierwszych wentylator, którego słychać z odległości pół metra to zabójstwo dla uszu, a dla tych drugich to znośny lekki poszum. W jakich warunkach miałbym w takim razie testować te wentylatorki??

 

Co do przyszłych testów. Próbuję załatwić aby Glacial pozostał u mnie na stałe jako wzorcowy wentylator. W ten sposób następne (a planuję kolejne testy 120-tek) były porównywane do zwycięzcy pierwszego zestawienia. Ale wszystko zależy od Cooling.pl.......

 

PS: jestem po pierwszym teście odsłuchowym tych używanych wentylatorów i od razu zapowiadam: cisza nie będzie w tym teście priorytetem. Po prostu nie znalazłem wentylatora który by był cichy przy zasilaniu 12V. Bardzo prawdopodobne że to już zboczenie po porzednim teście :D. Test pójdzie w strone wydajności a ta w przypadku niektórych sztuk jest niesamowita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przyszłych testów. Próbuję załatwić aby Glacial pozostał u mnie na stałe jako wzorcowy wentylator. W ten sposób następne (a planuję kolejne testy 120-tek) były porównywane do zwycięzcy pierwszego zestawienia. Ale wszystko zależy od Cooling.pl.......

Firma Cooling.pl stanęła na wysokości zadania - jako wzorcowe wentylatory zostały u mnie Akasa Amber i GlacialTech - kolejne testy będą robiony w stosunku do poprzednich zwycięzców tak, że będziecie mieć bardzo dobre odniesienie :)

 

PS: wiecie co? Przy takich testach człowiek zaczyna popadać w zboczenie ciszy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS: wiecie co? Przy takich testach człowiek zaczyna popadać w zboczenie ciszy :D

1294193[/snapback]

zboczeniem by bylo testowanie blokow wodnych na CPU pod wzgledem ciszy... tj glosnosci "rozbijania" sie wody o finy :mrgreen: :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zboczenie ciszy" to dalsze wyciszanie kompa, którego przynajmniej 3 razy w tygodniu zdaży mi się przypadkowo wyłączyć chcąc tak naprawdę go dopiero włączyć :D eh, chyba muszę go siakoś podświetlić :-P albo usunąć "wyłaczanie monitora po czasie bezczynności" :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cze usunąłem ten poprzedni post bo był bez sensu.

 

Zastanawiam się nad kupnem Crystal czy TT.

 

Crystal podobno cichy

 

TT niesamowita moc ale głośny i tu pytanie jak bardzo??? Głosniejszy od Pentagrama QVC-100 puszczonego na max???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie ja polecam bo za ta cene fajnie swieci i jest cichy jak dla mnie.

 

@Logan: Ja odpowietrzalem Łade ostatnio i nie bylo takiego czegos.. a juz napewno nie pare godzin wiec nie wiem o co chodzi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie frapuje jedna rzecz jak lepiej zrobic kupic np GlacialTech SilentBlade GT1225BDL-1 Black ktory jak wiadomo jest cichy i malo wydajny (i przy tym musi pracowac na 12V) czy lepiej kupic Thermaltake Thunderblade 120mm i pusci go np na 5v ? - co bedzie wydajniejsze i cichsze zarazem? zalezy mi na abslotutnej ciszy ale przy tym na stsunkowo jak najwekszej wydajnosci :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pożyczonego używanego Crystala i ja go stanowczo słyszę :| Jeszcze będę robił testy więc to wszystko wyjdzie, a w międzyczasie staram się załztwić między innymi właśnie nowe Crystale do testów.

Edytowane przez nazir123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pożyczonego używanego Crystala i ja go stanowczo słyszę

nazir123 - no nie załamuj mnie właśnie wczoraj zakupiłem na allegro używanego Crystala.

 

a czy ktoś mi powie w jakim sklepie internetowym można aktualnie dostać crystale ?

 

Bo ja znalazłem tylko tutaj ale ceny są przesadzone:

Brawkomp

Sirius 1

Sirius 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...